czwartek, 22 października 2020

Jordyn Taylor "Dziewczyna z Paryża"

Tytuł: Dziewczyna z Paryża 
Autor: Jordyn Taylor 
Wydawnictwo: IUVI 


Tajemnice, nawet te skrywane całymi latami, potrafią ujrzeć światło dzienne w najbardziej zaskakujących okolicznościach. Niekiedy też sama osoba, która te tajemnice skrywa, dąży (często podświadomie) do uwolnienia się od ich brzemienia, zmierza do tego, by ktoś poznał prawdę. Ta prawda może niekiedy zmienić wszystko, nawet bieg losów kolejnych pokoleń czy też sposób postrzegania osoby tajemnice skrywającej. 

A jak to było w przypadku szesnastoletniej Alice? Po śmierci ukochanej babci ze zdumieniem dziewczyna dowiaduje się, że otrzymała w spadku paryskie mieszkanie. Teoretycznie nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, iż nikt nie miał pojęcia o istnieniu takiej nieruchomości, a babcia też nigdy nie odwiedzała swojego rodzinnego kraju. Co więcej, unikała nawet wspomnień o nim i o czasach swojej młodości, choć robiła to tak zręcznie, że dopiero po jej śmierci bliscy zorientowali się, że tak naprawdę ich wiedza o życiu kobiety zaczyna się od jej pobytu w Ney Jersey. Wcześniejsze lata, spędzone w ogarniętej wojną Europie czy czasy dzieciństwa, jakby dla babci w ogóle nie istniały. 

Nic zatem dziwnego, że Alice jest niezmiernie podekscytowana, w przeciwnie do wciąż pogrążającej się w depresji mamy. To właśnie z nią i z ojcem dziewczyna przyleciała do Paryża, by – poza obejrzeniem mieszkania – poznać klimat miasta i jego wspaniałe zabytki. To jednak mieszkanie babci, jakby zastygłe w czasie, do którego najwyraźniej od wielu lat nikt nie zaglądał, intryguje ją najbardziej. Szczególnie, że podczas jednej z wizyt odnajduje w biurku stary dziennik, który najwyraźniej należał do siostry babci, Adalyn. Znajduje tez różnego rodzaju wycinki prasowe, na których tajemnicza kobieta jest w towarzystwie Nazistów. 

Czy to dlatego babcia nigdy nie wspominała o istnieniu siostry, że wstydziła się jej zdrady? Czy odważna Chloe ze swoim gwałtownym charakterem nie mogła znieść tego, że Adalyn była nazistowską kolaborantką? A może prawda jest zupełnie inna? Alice rozpoczyna prywatne śledztwo, tłumacząc powoli znaleziony dziennik, i jednocześnie przenosząc się w czasy II wojny światowej, wypełnione cierpieniem i spływające krwią. Tę historię, zarówno z perspektywy zagłębiającej się w przeszłość dziewczyny, jak i samej Adalyn, poznajemy dzięki niezwykle pięknej i wstrząsającej powieści pt. „Dziewczyna z Paryża”, autorstwa Jordyn Taylor. Opublikowana nakładem Wydawnictwa IUVI książka, to nie tylko pozycja dla osób interesujących się wojennymi czasami, ale również dla tych, którzy lubią powieści utkane z okruchów wspomnień z przeszłości, którzy docenią misterną układankę, którą proponuje nam autorka. 

Paryż lat wojennych, do którego się przenosimy, nie ma w sobie nic z komercyjnego blichtru, tak znanego współczesnym turystom. Tamten wypełniony jest strachem – to dlatego rodzina babki Alice po wybuchu wojny najpierw z niego ucieka na wieś, a później, po powrocie, próbuje odnaleźć się w ciężkiej rzeczywistości. Szczególnie że konformistyczna matka robi wszystko, by wszystkim żyło się lepiej, zmuszona wspierać również męża, w którym odżywa trauma poprzedniej wojny w której brał udział. Córki, a szczególnie Chloe z niewyparzoną buzią, zagrzewająca wszystkich do walki i jawnie wyrażająca niechęć do Niemców, nie pomagają w codziennym funkcjonowaniu. Nikt jednak by nie pomyślał, że cicha i układna Adalyn również zaczyna się buntować, sprzeciw wobec najeźdźcy wyrażając początkowo zrywaniem faszystowskich plakatów. W ten właśnie sposób poznaje Żyda, Arnauda, a następnie Luca, przywódcę grupy partyzanckiej. Działalność w ruchu oporu staje się początkiem aktywności Adalyn, o której jednak nikt nie może się dowiedzieć… 

Jak zakończy się ta opowieść? Dlaczego Chloe nigdy nie wspominała o Adalyn? Dlaczego paryskie mieszkanie stało opuszczone i to najwyraźniej w wielkim pośpiechu? Jak potoczyły się losy samej Adalyn i czy to możliwe, by ciotka Alice wciąż żyła? Jak zmieni się sama Alice pod wpływem historii z przeszłości? Przekonamy się o tym dzięki lekturze książki, która długo jeszcze po zakończeniu pozostanie w naszych sercach. Doskonale wykreowani bohaterowie, plastyczne opisy i sprawnie prowadzona akcja zwracają uwagę nie tylko na samą książkę, ale również na autorkę i jej warsztat. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz