środa, 19 lipca 2023

Sylwia Sitkowska: "Dzieciństwo do poprawki. Uwolnij się od cienia rodziców, energetycznych wampirów"

Tytuł: Dzieciństwo do poprawki. Uwolnij się od cienia rodziców, energetycznych wampirów
Autor: Sylwia Sitkowska
Wydawnictwo: Sensus


Mówi się, że rodziny się nie wybiera. I rzeczywiście, w tym przypadku nie mamy żadnego wpływu na to, w jakiej rodzinie przyjdziemy na świat, czy będzie to rodzina bogata czy biedna, wspierająca czy raczej podcinająca nam skrzydła, obdarzająca nas miłością czy raczej ignorująca. W dużej mierze to od tej rodziny właśnie zależy jakość naszego funkcjonowania, bowiem poza genami na to, jacy jesteśmy, jakie decyzje podejmujemy, jak działamy, wpływa również wychowanie. Jednak tu mamy pewien wpływ na to, w jaki sposób funkcjonujemy – jeśli nie jesteśmy ze swojego życia zadowoleni, jeśli czujemy się ze sobą źle, jeśli myślimy o sobie źle, jeśli wszystkie przekonania, jakie mamy na swój i otaczającego nas świata temat sprawiają, że nie możemy w pełni wykorzystywać posiadanych zasobów, warto zacząć pracować nad zmianą i przejąć kontrolę nad własnym życiem.

W jaki sposób tego dokonać? Najlepiej zacząć od lektury książki pt. „Dzieciństwo do poprawki. Uwolnij się od cienia rodziców, energetycznych wampirów”, autorstwa Sylwii Sitkowskiej, psycholożki, psychoterapeutki. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Sensus pozycja to już drugie, uzupełnione o nowe treści wydanie, które pokazuje, że możemy pracować nad krzywdzącymi nas przekonaniami mającymi swoje źródło w dzieciństwie, zaczynając od uświadomienia sobie ich, po ich modyfikację i wdrożenie nowych przekonań i sposobu postępowania. Nawet, jeśli nasze dzieciństwo nie było najlepsze, a zrodzone wówczas przekonania blokują nas, możemy się z nimi rozprawić. Dlatego też po książkę powinny sięgnąć wszystkie osoby, które mają problem z samoakceptacją, które noszą w sobie trudne emocje, które borykają się z różnymi kłopotami. To również pozycja dla terapeutów, którzy znajdą w niej gotowe narzędzia, które mogą wykorzystać do pracy z pacjentem.

Książka składa się z trzech części, podzielona jest na część psychoedukacyjną i ćwiczeniową. Warto czytać poradnik systematycznie, rozdział po rozdziale, bowiem tylko wówczas wejdziemy w pewien proces terapeutyczny. Oczywiście nie o samą lekturę tu chodzi, a o rzetelne wykonywanie zawartych w książce ćwiczeń. Celem pracy jest poprawa jakości życia poprzez pozbycie się fałszywych przekonań, pogodzenie się z trudnościami wynikającymi z dzieciństwa i wzięcie z niego tego, co najlepsze, a nie odseparowanie od rodziców (chyba, że taką decyzję podejmiemy). Wierząc w siebie zaczniemy powoli odzyskiwać wpływ na swoje życie, a przede wszystkim odkryjemy, kim jesteśmy i przestaniemy się ukrywać.

I tak w pierwszej części autorka odpowiada na pytanie, czy wczesne dzieciństwo ma wpływ na dorosłe życie, wyjaśnia, w jaki sposób tworzą się więzi, a także jak powstają przekonania. Pokazuje również jak to, co myślimy, wpływa na nasze życie, a także jak mogą wyglądać kompensacje w przypadku niezaspokojenia potrzeb. Zachęca także do zmiany przekonań w taki sposób, by nam służyły, a także do nowego sposobu myślenia o sobie. W rozdziale drugim autorka namawia nas, by pokochać siebie, by przestać się ranić, a zacząć wspierać. Aby zadbać o siebie, musimy zorientować się, co lubimy, a czego nie, jakie mamy wartości, co jest dla nas ważne. Pomocą w tym służyć może lista pytań zamieszczona w książce. Autorka zachęca nas też do stosowania technik wyobrażeniowych, odpowiada na pytanie, czy mówić rodzicom o doznanej krzywdzie, a także czy trzeba rodzicom wybaczyć. W rozdziale trzecim znajdziemy karty pracy, o których mowa jest w książce, a które ułatwią nam wykonywanie opisanych przez autorkę ćwiczeń.

Lektura książki oczywiście nie uzdrowi naszego życia, dostarcza nam jednak narzędzi do tego, byśmy takie starania o uzdrowienie podjęli. Proponowana przez autorkę praca to proces, który może trwać tygodniami czy miesiącami, ale już wkrótce zaczniemy odczuwać różnicę w jakości naszego funkcjonowania. Czytelny układ książki, a przede wszystkim zebrane w ostatniej części karty pracy ułatwiają nam tę podróż do przeszłości ( i w głąb siebie), a prosty język pozbawiony akademickich reguł i definicji sprawia, że poradnik staje się przystępny dla wszystkich. Zatem… owocnej pracy!

1 komentarz:

  1. Bardzo ciekawa książka! Znam osobę, której mogę ją polecić :)

    OdpowiedzUsuń