środa, 19 września 2012

Diane Chamberlain "Tajemnica Noelle"

Tytuł: Tajemnica Noelle
Autor: Diane Chamberlain
Wydawca: Prószyński i S-ka


Trzy kobiety, matki, połączone niewidzialną nicią, sekretem, którego nawet nie są świadome. Ta czwarta, której życie jest tajemnicą i która w niezamierzony sposób zmieniła bieg losów przynajmniej kilku osób. I przede wszystkim dzieci, ponieważ pomimo upływu czasu, to one są najważniejsze, choć jeszcze nie zdają sobie sprawę, jak wielką rolę w życiu swoich rodziców odgrywają. Układanka różnych zdarzeń i przypadków. Wina, której w żaden sposób nie można odkupić …

To wszystko otrzymujemy dzięki Diane Chamberlain, autorce wspaniałej powieści obyczajowej „Tajemnice Noelle”, która przekonuje nas, jak mroczne mogą być niekiedy sekrety naszych bliskich i jakie mogą mieć konsekwencje. Autorka, splatając ze sobą losy kilku osób, stawia przed nami prawdziwe wyzwanie, a lekturę pokochają nie tylko osoby lubiące obserwować życie, ale również te, które pasjonują się klimatycznymi kryminałami i rozwiązywaniem zagadek. Historia opisywana przez autorkę przypomina bowiem puzzle, które musimy ułożyć, aby poznać ukrytą głęboko prawdę. Prawdę, której Noelle Downie strzegła pieczołowicie i która doprowadziła ją do samobójczej śmierci.
„Szanowna Pani Anno, zaczynałam ten list wiele razy. Próbuję po raz kolejny i nadal nie wiem, jak przekazać …” – te słowa skreślone nerwowo na kartce papieru stanowią klucz do odkrycia powodów, które skłoniły Noelle do ucieczki przed rzeczywistością. Dwie najlepsze przyjaciółki kobiety – doskonałe położnej, aktywistki ruchu na rzecz dzieci  – starają się zrozumieć, dlaczego tak wspaniała osoba zdecydowała się w ten sposób rozwiązać swoje problemy. Nie mogą sobie wybaczyć, że nigdy nie zauważyły u Noelle jakichkolwiek oznak depresji czy przesłanek, mogących zdradzić jej zamiary. Czy zawiodły, jako przyjaciółki, czy też to Noelle tak dobrze ukrywała przed całym światem trapiące ją kwestie?
Śmierć jest prawdziwym ciosem dla Tary i Emerson, ale to pierwsza z kobiet przeżywa ją wyjątkowo intensywnie, bowiem przynosi ona wspomnienia niedawnej tragedii, jak dotknęła rodzinę – w wypadku samochodowym kilka miesięcy wcześniej ginie mąż Tary, Sam. Pozostawił nie tylko żonę, ale również ukochaną córkę Grace, która bardziej związana była z nim niż z matką i z którą teraz trudno jest odnaleźć płaszczyznę porozumienia. Kolejna śmierć, również nie pomaga nastolatce otrząsnąć się z traumy szczególnie, że jej najlepsza przyjaciółka Jenny – córka Emerson, ma ukochanego chłopaka i już nie poświęca jej tyle uwagi co wcześniej. Podobnie zresztą jak matka zajęta badaniem przeszłości Noelle i spotkaniami z Ianem, niegdyś wspólnikiem i najlepszym przyjacielem ojca.
Czy to śledztwo prowadzone przez kobiety będzie w stanie wyjaśnić, co tak naprawdę ukrywała położna. O tym, że miała niejedna tajemnicę świadczą chociażby wyniki sekcji zwłok, które wykazały, że Noelle ukrywała przed Tarą i Emerson swoje drugie życie. Znały ją przecież od czasu college`u i były przekonane, że wiedzą o niej wszytko. Fakt, że Noelle była matką, to tylko początek szeregu tajemnic, które zmieniają życie wielu ludzi. Co jednak wspólnego z kobietami i położną ma Anna, zmagająca się z chorobą swojej córki Haley? Dziewczynka od urodzenia zmaga się z wyjątkowo ostrą białaczką i wydaje się, że jedynym ratunkiem będzie dla niej przeszczep. Tyle tylko, że trudno znaleźć dawcę, a wśród kandydatów nie ma takiego, którego szpik byłby odpowiedni. Wydaje się, że najlepszym wyjęciem byłby przeszczep szpiku od rodzeństwa. Haley jest jednak jedynaczką, a przynajmniej dorasta jako jedynaczka bowiem pierwsza córka Anny została przed laty porwana ze szpitala i ślad po niej zaginął…
W jaki sposób wszystkie te wątki łączą się ze sobą? Tego dowiemy się z fascynującej powieści „Tajemnica Noelle” Diane Chamberlain, której każda strona odkrywa przed nami nowe fakty i kolejne, straszne tajemnice. Poznajemy je z punktu widzenia kilku osób, co dodatkowo pozwala nam uczestniczyć w rozwoju sytuacji i wczuć się w nastroje. Te zaś pogarszają się wraz z poznaniem kolejnych elementów układanki. Powieść, to prawie pięćset stron napięcia i zaskakującego prowadzenia historii, którą mogło napisać tylko życie. Historii o ludziach i ich sekretach i o tym, że nigdy tak naprawdę nie możemy być pewni drugiej osoby. Jednak zbyt wcześnie na wydawanie wyroków, bo te mogą czasami być pochopne. Zarówno prawda, jak i racja mają bowiem wiele twarzy. Jedną z nich, była twarz Noelle.


Recenzja została także umieszczona na stronach wortalu literackiegi Granice.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz