piątek, 15 stycznia 2016

Gareth Moore "Gry umysłowe dla małych geniuszy"

Tytuł: Gry umysłowe dla małych geniuszy
Autor: Gareth Moore
Wydawnictwo: Jedność dla dzieci


Mówi się, że w czasie deszczu dzieci się nudzą. Jednak ten przejściowy stan jest wywołany nie tylko niemożnością wyjścia na zewnątrz, ale i brakiem rozrywek, które pozwalałyby zapobiec wpływie tej fatalnej pogody na sposób spędzania wolnego czasu. Komputer i telewizor nigdy nie powinny stanowić alternatywy dla możliwości zabawy na powietrzu, ale stanowić ją mogą wszelkie gry planszowe oraz gry umysłowe, które sprzyjają tworzeniu się nowych połączeń neuronów w mózgu, które mają zarówno walor rozrywkowy, jak i edukacyjny.


Jedną z takich publikacji, która bawiąc jednocześnie uczy i wyzwala drzemiące w dziecku pokłady kreatywności, jest opublikowana nakładem wydawnictwa Jedność książka „Gry umysłowe dla małych geniuszy”. Na jej stronach znajdziemy sto jeden wciągających zagadek, rozwijających poszczególne części mózgu, reprezentujących odmienne stopnie skomplikowania i trudności. Można zatem obrać kilka strategii pracy z książką, przechodząc od ćwiczeń łatwych do trudnych, bądź też zmierzyć się z tymi najtrudniejszymi, a następnie wrócić do tych łatwych, ciesząc się rekordowym tempem ich wykonania. Autor, dr Gareth Moore zadbał również o to, by można było śledzić swoje postępy w rozwiązywaniu poszczególnych zagadek i przekonać się, że mózg – jak każdy mięsień – może (a wręcz powinien) być trenowany, a wspomniany trening czyni mistrza! Dlatego właśnie na górze strony, przy każdej grze pozostawione zostało miejsce, w którym można wpisać czas wykonania zadania. Choć gry przeznaczone są dla dzieci, to kto powiedział, że „małym geniuszem” nie może zostać osoba dorosła. Można też urządzać rodzinne rozgrywki, w których poszczególni członkowie rozwiązują zagadki mierząc swój czas i porównując wyniki z pozostałymi. Zróżnicowane nie tylko pod względem stopnia zaawansowania, ale i tematu ćwiczenia trafią w gust każdego, kto zechce się z nimi zmierzyć. Wśród zawartych w zbiorze zagadek znajdziemy wykreślanki, gry polegające na połączeniu w określony sposób różnych figur, gry z zakresu słowotwórstwa, polegające na zamianach liter i tworzeniu nowych słów oraz puzzle. Zyskujemy możliwość zabawienia się w szpiega i rozszyfrowania różnych kodów, ćwiczyć będziemy też spostrzegawczość, poszukując różnic pomiędzy pozornie tylko identycznymi rysunkami. Potrenujemy również logiczne myślenie i zdolność do analizy rozwiązując sudoku, a nawet podejmiemy wyzwanie, kojarzące się z popularną w przeszłości „grą w statki”.

Na końcu książki znajdziemy rozwiązania zagadek, pozwalające zweryfikować poprawność ich wykonania, a także miejsce na własne uwagi, spostrzeżenia, a kto wie, może nawet na gry własnego autorstwa. To wszystko sprawia, że publikacja „Gry umysłowe dla małych geniuszy” jest wspaniałą propozycją dla małych i dużych. Książka nie tylko pozwala twórczo spędzać czas, rozwijając przy tym obie półkule mózgowe, jest treningiem koncentracji, ale i stanowi rewelacyjny pomysł na rodzinne spotkania. A zatem do dzieła… a właściwie do ćwiczeń marsz!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz