niedziela, 14 lutego 2016

Marta Fihel, Dariusz Jemielniak, Grzegorz Komerski „Opowieść wigilijna z angielskim”

Autorzy: Marta Fihel, Dariusz Jemielniak, Grzegorz Komerski
Wydawnictwo: POLTEXT

Zapewne nie ma osoby, która nie zna opowiadania Karola Dickensa „Opowieść wigilijna”. Ten moralitet w stylu wiktoriańskim, obrazujący przemianę skąpca o kamiennym sercu, Ebenezera Scrooge’a, pod wpływem ducha Jakuba Marleya, jego zmarłego wspólnika oraz wizyt kolejnych duchów i podróży wraz z nimi do przeszłości, odwiedzin w teraźniejszości oraz w przyszłości, zyskał ponadczasowy, uniwersalny wymiar Opowieść ta zachwyca mistrzostwem słowa i wykreowanym klimatem, ale również budzi refleksję oraz motywuje do zmian. Również teraz możemy ją w tym celu wykorzystać, jednak zmiany te będą dotyczyły … naszej sprawności językowej.

Książka „Opowieść wigilijna z angielskim” autorstwa Marty Fihel, Dariusza Jemielniaka i Grzegorza Komerskiego to wspaniała okazja do nauki języka angielskiego, do wzbogacenia słownictwa oraz do gramatycznych ćwiczeń, a wszystko to przy wykorzystaniu pięknej i mądrej historii. Sięgnąć po książkę powinny osoby, które mają już za sobą co najmniej kilka miesięcy nauki, a także te, które angielskim władają biegle – nauki bowiem nigdy za wiele szczególnie, że słownictwo użyte w tekście nie należy to typowych, zawartych w programach szkół językowych. Dlatego też każda osoba, która pragnie doskonalić swoją znajomość języka, sięgnąć powinna po ten oparty na oryginalnym tekście podręcznik, doceniając zarówno jego konstrukcję, jak i szybkość przyswajania zaprezentowanego w ten sposób materiału.

Kolejne rozdziały przenoszą nas w przesycony magią świat opowieści, zaś płynność czytania ułatwiają umieszczone na marginesach objaśnienia trudniejszych wyrazów zawartych w tekście. Co więcej, po każdym rozdziale możemy rozwiązać test sprawdzający nasz stopień zrozumienia tekstu, zaś w zawartej po każdym rozdziale części „O słowach”, poznamy znaczenie wyrazów idiomatycznych, słów problematycznych czy słownictwo dotyczące danego motywu przewodniego. Część dotycząca gramatyki pozwoli doskonalić swoją znajomość czasów, struktury zdania, czasowników modalnych i innych zagadnień związanych z gramatyką. Do tych czytelników, którzy lubią wiedzieć więcej, interesują się historią, kulturą oraz literaturą, adresowany jest dział „Kultura i historia”. Poznamy tu między innymi specyfikę czasów, w których przyszło Dickensowi żyć i pisać swoją opowieść, dowiemy się czym jest „welch wig” oraz „plenty`s horn”, a także skąd wzięła się tradycja śpiewania bożonarodzeniowych kolęd. W części poświęconej ćwiczeniom zyskamy z kolei możliwość sprawdzenia zdobytej wiedzy, zarówno dopasowując wyrazy do ich synonimów i definicji, jak i wybierając właściwe odpowiedzi, rozwiązując zadania typu „prawda / fałsz” oraz krzyżówki. 

Zawarte w książce ćwiczenia, spora dawka wiedzy oraz niezwykła, ponadczasowa historia, zmieniają naukę języka angielskiego w wyjątkową przygodę. Niepostrzeżenie przyswajamy nowe słownictwo i gramatyczne reguły, zaś dzięki testom możemy zweryfikować wiedzę i ewentualnie powrócić do pewnych kwestii. To sprawia, że „Opowieść wigilijna z angielskim”, opublikowana nakładem wydawnictwa POLTEXT, jest interesującym narzędziem intensyfikującym szybkość nauki, a także okazją do sprawdzenia posiadanej wiedzy bądź utrzymania sprawności językowej.

Fragment publikacji możesz zobaczyć TU.


2 komentarze:

  1. Taka nauka jest na pewno bardzo przydatna. Relaks i nauka w jednym - super.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie:-) Poluję jeszcze na hiszpańskie wersje książek w podobnej konwencji, bo naprawdę dzięki nim nauka jest bardzo efektywna.

      Usuń