piątek, 6 maja 2016

Olivia Fox Cabane „Mit charyzmy”

Tytuł: Mit charyzmy
Autor: Olivia Fox Cabane
Wydawnictwo: REBIS


Kiedy wymieniamy takie nazwiska, jak Gates, Hill czy Clinton, na myśl przychodzą nam nie tylko osoby, które odniosły niebywały sukces w dziedzinach, którymi się zajmowały, ale również fragmenty przemówień i sceny z wystąpień. Każdy z nich posiada coś, co wyróżnia go wśród rzeszy osób, które odniosły sukces, każdy z nich ma w sobie coś charakterystycznego, a już sama ich obecność w otoczeniu wpływa na ludzi. Tym czymś jest charyzma –niezwykły składnik osobowości, który sprawia, że ludzie są w stanie kreować nową rzeczywistość, zmieniać przestarzałe struktury bądź procesy, realizować projekty, przez innych uważane za szalone i niewykonalne. 

Zwykle charyzmę utożsamiamy z tajemniczym składnikiem otrzymanym niejako w spadku po rodzicach, kodującym nasze DNA na sukces. O tym, jak bardzo się mylimy, przekonuje nas Olivia Fox Cabane, trenerka biznesu i wykładowca na wielu prestiżowych uniwersytetach. W swojej książce „Mit charyzmy”, opublikowanej nakładem wydawnictwa REBIS, autorka krok po kroku przeprowadza nas przez proces nabywania bądź też doskonalenia charyzmy, z każdym rozdziałem uświadamiając nam, jaki potencjał w nas drzemie i jak wiele musimy się nauczyć, by w pełni z niego skorzystać. Już sama lektura publikacji dostarcza nam wielu informacji na temat reguł rządzących zachowaniem ludzi, procesu komunikacji czy sposobów reagowania w warunkach niepewności, ale dopiero systematyczne wykonywania ćwiczeń prezentowanych przez Cabane pozwoli nam dokonać w swoim życiu przełomu i – jak głosi podtytuł książki – stać się „mistrzem w wyzwalaniu osobistego magnetyzmu”. 

Z każdym kolejnym rozdziałem uświadamiamy sobie popełniane w codziennych kontaktach z otoczeniem błędy, pracujemy również nad ich eliminacją. Dowiadujemy się, jakie korzyści daje charyzma i na czym polega charyzmatyczne zachowanie, a także odkryjemy trzy zasadnicze aspekty charyzmy: obecność, moc i dobroć. Za pomocą narzędzi dokładnie opisanych przez autorkę będziemy mogli korzystać z nich w pełni, doświadczając niezwykłej przemiany – zarówno w sobie, jak i w osobach z którymi współpracujemy czy też z którymi jesteśmy połączeni prywatnymi więzami. 

Demitologizujemy charyzmę, obalając kolejne fałszywe przekonania z nią związane, jak choćby te, że charyzmę posiadają tylko atrakcyjne osoby (trudno nazwać przystojnym Churchilla). Przekonamy się, że nabycie charyzmy wcale nie wiąże się ze zmianą osobowości, ubieraniem maski czy sztucznym zachowaniem – charyzma bowiem oznacza tak naprawdę szereg umiejętności, które (dzięki ćwiczeniom) możemy opanować i nie ma w niej nic fałszywego. Dowiemy się zatem, jak być w pełni obecnym w kontaktach z drugą osobą, jak wzbudzić w sobie życzliwość wobec innych i jak emanować mocą. Poznamy także przeszkody blokujące nasz charyzmatyczny potencjał, identyfikując różne rodzaje dyskomfortu psychicznego i fizycznego., a także nauczymy się je pokonywać. Będziemy również pracować nad wykreowaniem odpowiedniego stanu psychicznego, który sprzyjać będzie realizacji charyzmatycznego potencjału. Poznamy ponadto najczęściej występujące style charyzmy i dowiemy się, jak wykorzystywać każdy z nich do konstruowania inspirującego i motywacyjnego wystąpienia.

Przytoczone przez autorkę przykłady, zaproponowane ćwiczenia oraz cenne wskazówki pozwolą nam krok po kroku zgłębiać temat, zwracając większą uwagę na to, co nas otacza, na zachowania swoje i osób, z którymi wchodzimy w różne interakcje. Tym samym „Mit charyzmy” staje się naszym drogowskazem w drodze do bardziej satysfakcjonującego życia (nie tylko zawodowego), który umożliwia uwolnienie posiadanych zasobów i doskonalenie charyzmatycznych zachowań. Olivia Fox Cabane stworzyła książkę adresowaną do wszystkich osób zainteresowanych samorozwojem, bez względu na wiek odbiorców, sytuacje zawodową i majątkową. Dlatego też sięgnąć po nią powinni nie tylko trenerzy biznesu, coachowie, przedsiębiorcy, ale również przedstawiciele każdego zawodu i każdego sektora, a także studenci czy gospodynie domowe – charyzma jest bowiem przydatna na wszystkich płaszczyznach naszego życia. Pamiętajmy jednak, że realizując zaproponowane przez autorkę ćwiczenia rozwijamy w sobie wielką moc, zatem nie możemy zapominać o konsekwencjach jej stosowania. Korzystajmy z niej odpowiedzialnie!

2 komentarze:

  1. Tytuł książki sugeruje, że tak naprawdę "charyzma" nie istnieje - dałam się nabrać :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Istnieje! Co więcej, można ją w sobie odnaleźć:-)

      Usuń