wtorek, 29 listopada 2016

Julia Stone i Dubravka Kolanovic „Jezus malusieńki. Opowieść o Bożym Narodzeniu”

Autor: Julia Stone i Dubravka Kolanovic
Wydawnictwo: JEDNOŚĆ


Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas, pełen radości i uśmiechu. To czas wspólnoty, wybaczenia krzywd, wzniosłego przeżywania narodzin Jezusa. Warto zadbać, by tę wyjątkowość odczuły również dzieci, by i one dzieliły z nami ten wspaniały czas. W jaki jednak sposób przybliżyć maluchom ideę świąt? Jak wytłumaczyć, że święta to nie tylko obfita wigilijna kolacja, choinka i prezenty, ale przede wszystkim świętowanie pojawienia się Jezusa?

Służyć ku temu mogą msze święte dla dzieci, a dla tych młodszych - specjalnie wybrane bajki, zarówno wyświetlane na szklanym ekranie, jak i te opowiadające tę ważną historię, którą będą nosiły w sercu już przez całe swoje życie. Na rynku znajdziemy wiele pozycji adresowanych do najmłodszych czytelników, które opowiadają prostymi słowami o rzeczach wielkich, a jedną z nich jest opublikowana nakładem wydawnictwa JEDNOŚĆ książeczka „Jezus malusieńki. Opowieść o Bożym Narodzeniu”. Autorzy, Julia Stone i Dubravka Kolanovic przybliżają dzieciom losy Dzieciątka Jezus, począwszy od chwili, kiedy u kobiety imieniem Maryja, mieszkanki Nazaretu, zjawia się anioł. 


Lektura książki, nawet jeśli będzie wymagała pomocy rodziców, będzie wspaniałym wstępem do wspólnego przeżywania Bożego Narodzenia, w pełni rozumiejąc, jaka jest waga tego święta. Dzieci poznają Józefa, wspólnie z nim i z Maryją wędrować będą do Betlejem, gdzie odbywać się ma spis ludności. Wraz z parą szukają też schronienia w skromnej stajence, radując się z narodzin Pana Jezusa. W stajence również przyjmują gości – pasterzy, którzy zostali powiadomieni przez anioła o przyjściu Syna Bożego, a także trzech mędrców wędrujących z dalekich krajów. Interpretując pojawienie się nowej gwiazdy jako znak narodzin nowego króla, przynoszą oni Dzieciątku w darze złoto, mirrę i kadzidło.


Ta krótka opowieść w pełni oddaje wyjątkowość tej chwili narodzin, pozwala również odnieść się do wypatrywanej w wigilijny wieczór pierwszej gwiazdki. Już sama opowieść sprzyja zacieśnianiu więzi, stanowi dobrą okazję do przybliżenia dziecku podstaw wiary oraz uświadomienia, że z miłością Jezusa jest ono zawsze bezpieczne i nigdy nie będzie samotne. 

Bogato ilustrowana książeczka, o prostych w formie rysunkach przyciąga wzrok, zaś twarda oprawa nie tylko wspaniale się prezentuje, ale czyni lekturę odporną zniszczenie – biorąc pod uwagę, że może stać się ona nieodłącznym elementem przeżywania świąt każdego roku, jest to niezwykle istotna kwestia. Wspólne czytanie wraz z dzieckiem książki „Jezus malusieńki. Opowieść o Bożym Narodzeniu” pozwala również dorosłym przypomnieć sobie, jak wyjątkowy czas nadchodzi i odpowiedzieć sobie na pytanie, w jaki sposób można te święta spędzić najpełniej, najmądrzej, jak wypełnić swoje serce miłością i radością.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz