poniedziałek, 27 marca 2017

KONKURS: "Przerwana lekcja muzyki" Susanny Kaysen - ZAKOŃCZONY

„Wrażliwość to nie choroba! Jeśli miałeś szczęście - jechałeś na Woodstock, jeśli miałeś pecha - jechałeś do Wietnamu. A jeśli nie wiedziałeś, czego chcesz - lądowałeś w domu wariatów. 
Wrażliwa, mająca problemy emocjonalne, nie potrafiąca odnaleźć się w otaczającym ją świecie Susanna po próbie samobójczej zostaje umieszczona przez swoich rodziców w szpitalu psychiatrycznym. Rozpoznane zostaje u niej występowanie osobowości borderline. Początki szpitalnego życia są dla Susanny bardzo trudne, nie potrafi się pogodzić z rygorem, który zostaje jej narzucony już pierwszego dnia. Dziewczyna spotyka tu całą gamę barwnych charakterów i zaburzeń – od kleptomanki Giorginy przez molestowaną seksualnie, uzależnioną od valium i kurczaków Daisy, oszpeconą w trakcie pożaru Polly, aż po dominującą, żywiołową socjopatkę Lisę. Susanna szybko orientuje się, że bycie wzorową pacjentką nie jest tu mile widziane – kwitnie nielegalny handel valium, niesfornej Lisie zdarzają się ucieczki, a pielęgniarka Val lubi przymykać oko, na niektóre przewinienia.
/opis wydawnictwa/


Co trzeba zrobić, by wygrać książkę? Zadanie jest proste – napisz, czym dla Ciebie jest wrażliwość.


Wyniki: Książka trafia do Pani Katarzyny J.

Czym jest dla mnie wrażliwość? To ludzkie odruchy, które powinny być normą, a stały się ewenementem traktowanym jak bohaterstwo. Nakarmienie bezpańskiego psa. Kupienie chleba bezdomnemu. Telefon na policję, kiedy słyszymy za ścianą płacz maltretowanego dziecka. To także pomniejsze gesty - okrycie kocem osoby, która zasnęła w fotelu, wysłuchanie nudnawej opowieści babci, łzy na poruszającej scenie w filmie. Wrażliwość to ten mały pierwiastek, który czyni nas ludźmi, czyni nas istotami z duszą, a nie maszynami zaprogramowanymi na zarabianie i wydawanie pieniędzy. To coś, co wyróżnia nas spośród 40 milionów innych gatunków żyjących na Ziemi. Coś, co jest naszym najcenniejszym skarbem, a co tak często traktujemy jako słabość. To najszczerszy objaw człowieczeństwa.


GRATULACJE!

2 komentarze:

 1. Film oglądałam kilka razy. Jest świetny. Za każdym razem miałam inne spostrzeżenia i uwagi. Książka pewnie jest o wiele ciekawsza. Powodzenia dla uczestników konkursu;))
  Anielkowe.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to jedna z tych książek (i filmów), po które można sięgac wielokrotnie. Również zachecam do uczestnictwa w konkursie. Pozdrawiam:-)

   Usuń