czwartek, 27 lipca 2017

Mélanie Martin "Dania z ziemniaków"

Autor: Mélanie Martin
Wydawnictwo: Jedność


Gotowane, pieczone i smażone. Nadziewane lub pocięte w talarki lub słupki, stanowiące smaczną przekąskę po usmażeniu. Serwowane w zupie, jako dodatek do drugiego dania lub też jako samodzielny posiłek. To tylko kilka z propozycji podania ziemniaka, który Inkom znany był już od setek lat i to w dwóch odmianach. Jedna z nich traktowana była jako chwast pleniący się na polach kukurydzy, drugiej zaś bulwy spożywano po ugotowaniu lub upieczeniu. Do Europy ziemniak przywędrował dopiero w XVI wieku, ale nie wzbudził większego zainteresowania. Uważano nawet, iż bulwy wywołują liczne choroby, zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. Z tego powodu ziemniak był długo … rośliną ozdobą, zaś jego kwiatami przystrajali się dostojnicy z papieskiego dworu.

Na kontynencie europejskim uprawy ziemniaków rozpowszechniły się ok. 1700 roku, przede wszystkim na terenie dzisiejszej Belgi i Holandii. We Francji wierzono, że ich spożycie wywołuje gorączkę. Sytuacja zmieniła się dzięki ekonomiście o nazwisku Turgot, za sprawą którego sam Ludwik XVI jadał bardzo często potrawy z ziemniaków. W Polsce ziemniaki są popularne już od wieków, od czasów króla Jana III Sobieskiego, choć ich uprawę na szeroką skalę rozpoczęto za panowania Augusta III Sasa. Zwykle jednak serwowanie ziemniaków ogranicza się do ich wykorzystania jako składnika zupy bądź też dodatku do mięs, ewentualnie podstawy do kopytek czy klusek śląskich. 


O tym, jakie możliwości kulinarne daje nam ziemniak przekonamy się dzięki książce Mélanie Martin „Dania z ziemniaków”, opublikowanej nakładem Wydawnictwa Jedność. Książka jest jedną z pozycji wartej uwagi serii poradników kulinarnych, w której potrawy zawierają od 3 do 5 składników, zaś ich przygotowanie zajmuje 15 minut. To doskonała propozycja zarówno dla osób biegłych w sztuce kulinarnej, które poszukują inspiracji, jak i dla początkujących, którzy w kuchni stawiają pierwsze kroki. 

Książka zawiera pięćdziesiąt pięć przepisów na dania na bazie ziemniaków. Znajdziemy tu zarówno przepisy na frytki z solą aromatyzowaną, czosnkiem i tymiankiem, jak i na zapiekankę ziemniaczaną ze skwarkami, ziemniaki w skorupie z soli i rozmarynu, czy też na idealne purée ziemniaczane. Rozpieścimy podniebienie ziemniaczkami z szałwią w wędzonym boczku, sałatką ziemniaczaną z krewetkami i szpinakiem, a także ziemniakami z patelni z borowikami. To tylko kilka z wielu wspaniałych przepisów na dania, które – dzięki dokładnemu opisowi ich wykonania – nie mają prawa się nie udać. Ponadto, zanim przystąpimy do przygotowania potraw, możemy zapoznać się z listą składników niezbędnych do przygotowania dań według zawartych w książce przepisów. Zaopatrując się w nie odpowiednio wcześniej, przygotowując potrawy będziemy mogli skoncentrować się już tylko na gotowaniu.


Struktura książki „Dania z ziemniaków”, jej układ, estetyczna oprawa i zdjęcia, które zachęcają zarówno do gotowania, jak i do degustacji sprawiają, że książki tej nie może zabraknąć w żadnej kuchni. Za sprawą różnego stopnia skomplikowania przepisów, każdy będzie w stanie wybrać potrawy, których przygotowania czuje się na siłach podjąć, ku uciesze podniebień wszystkich biesiadników.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz