niedziela, 12 listopada 2017

Kara Thomas "Mroczne zakamarki"

Tytuł: Mroczne zakamarki
Autor: Kara Thomas
Wydawnictwo: AKURAT


„Od czasu do czasu z mrocznych zakamarków mojej pamięci wyłania się inna wizja tego, co wydarzyło się tamtej nocy. Zazwyczaj rozgniatam ją jak natrętnego komara, bo nie ma sensu rozwodzić się nad pytaniami, na które nikt nie potrafi udzielić odpowiedzi (…). Jest na tym świecie coś gorszego od potworów i jakoś zawsze potrafi mnie dopaść” – te słowa mogłaby wypowiedzieć każda osoba, która była świadkiem dramatycznego wydarzenia, w której pamięci kryją się obrazy wspomnień, która budzi się w nocy przerażona tym, co nieznane, do czego nie może dotrzeć. 

Właśnie w takiej sytuacji znajduje się Tessa, mieszkanka Florydy, przyszła studentka, która pozostawiwszy za sobą przeszłość, znów jest zmuszona do niej powrócić. Wiadomość o śmiertelnej chorobie ojca sprowadza ją znów do upadającego miasteczka Fayette, gdzie spędziła swoje dzieciństwo. Wspomnienia z tego okresu nie są szczęśliwe – ojciec alkoholik i awanturnik, który za napad rabunkowy z bronią w ręku i usiłowanie zabójstwa został skazany na dożywocie, matka, która nigdy nie odnalazła się w swojej roli, siostra, która pewnego dnia zniknęła. Wszystkie te wydarzenia doprowadziły do przejęcia opieki nad nią przez babcię i do oderwania się od dusznej atmosfery miasteczka. Przynajmniej teoretycznie, bowiem w jej pamięci mieszkają wspomnienia procesu sądowego, w którym zeznawała oraz wydarzeń ten proces poprzedzających. O tym, co rzeczywiście zdarzyło się w pewną noc, nie wie nikt, poza Tessą. I mordercą, oczywiście…

Fenomenalna, mroczna powieść, odsłaniająca nie tylko wydarzenia sprzed lat, tajemnice rodzinne, ale i kunszt Kary Thomas, to najnowsza propozycja Wydawnictwa AKURAT. Książka „Mroczne zakamarki”, jest doskonałą lekturą dla wszystkich wymagających czytelników, którzy poza interesującą fabułą, oczekują jeszcze głębokiej analizy psychiki bohaterów, a także interesującego tła wydarzeń. Thomas zadbała o wszystkie te elementy – mamy wymierające miasteczko z jego duszną atmosferą, mamy doskonale zarysowanych bohaterów i zbrodnie – zarówno popełnione przed laty, jak i te współczesne. 

Niemal dziesięć lat temu Tessa wraz z przyjaciółką Callie doprowadziły do skazania seryjnego mordercy, zwanego „Potworem znad rzeki Ohio”. Jego ofiarami padały dziewczyny o wątpliwej reputacji, zaś w ciągu dwóch lat znaleziono ciała trzech ofiar. Czwarte morderstwo pozornie niczym nie różniło się od poprzednich. Poza tym, że zaginiona dziewczyna pochodziła z tzw. dobrej rodziny, była prymuską i została najwyraźniej uprowadzona z własnego domu. Jej ciało znaleziono w lesie przy autostradzie, zaś obciążające Wyatta Stokesa zeznania złożyły dwie dziewczynki – Tessa właśnie oraz jej przyjaciółka Callie, której ofiara była kuzynką. Teraz, kiedy po latach proces mordercy został wznowiony, rzekomo z uwagi na nowe dowody, Tessa przypomina sobie pewne szczegóły, które przemawiają za niewinnością Stokesa. Kluczem do rozwiązania zagadki jest jednak zaginiona siostra…

Tessa rozpoczyna poszukiwania, choć powracając do Fayette nawet nie przypuszczała, dokąd zaprowadzi ją prawda. Przebieg wydarzeń zaskakuje również czytelnika, czyniąc książkę „Mroczne zakamarki” nieprzewidywalną, a przez to jeszcze bardziej wciągającą. Kim naprawdę jest „Potwór”? Jaka tajemnica kryje się za zniknięciem siostry Tessy? Czy dziewczynie uda się odnowić przyjaźń z Callie, z którą straciła kontakt wyjeżdżając z miasteczka? Na te wszystkie pytania odpowiada Kara Thomas, a poszukiwanie odpowiedzi jeszcze nigdy nie było tak zajmujące!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz