czwartek, 18 stycznia 2018

Karolina Cwalina "Wszystko zaczyna się w głowie"

Autor: Karolina Cwalina
Wydawnictwo: Sensus

Lao-tzu. chiński filozof i twórca taoizmu twierdził, że „Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku”. I choć miał on absolutną rację, w takim podejściu można iść jeszcze dalej – można stwierdzić, że każda podróż rozpoczyna się od myśli, a ta jest uzależniona od tego, jakie schematy i ograniczenia tkwią z naszej głowie. Bardzo często to właśnie one są przyczyną wszelkich niepowodzeń, porażek w naszym życiu, sami bowiem torpedujemy własne działania, zarówno zbaczając z drogi wiodącej do celu, jeszcze przed jego osiągnięciem, jak i nie podejmując wyzwania. 


O tym, w jaki sposób zmienić swoje nawyki, a wręcz sposób myślenia, pisze zajmująco Karolina Cwalina (tak, tak, to nie żart – autorka naprawdę się tak nazywa), w opublikowanym nakładem Wydawnictwa Sensus poradniku. Książka „Wszystko zaczyna się w głowie. Planuj, działaj, nie marudź!”, nie jest typową publikacją, która stara się nas przekonać, że jej lektura w sposób cudowny jest w stanie odmienić nasze życie. To raczej zaproszenie do aktywności, a nawet wyzwanie, które rzuca Cwalina, kategorycznie przeciwstawiając się maruderom i osobom, które narzekanie opanowały do perfekcji. To także przybliżenie możliwości niesionych przez coaching, którym autorka zajmuje się zawodowo, to próba pokazania, że jeśli czegoś naprawdę chcemy, to warto w sobie znaleźć pokłady energii, by o to zawalczyć. Książka jest doskonałą publikacją szczególnie dla tych osób, które zamiast zastanawiać się, czemu znów w życiu im nie wyszło, biorą się do pracy nad sobą, a także dla wszystkich psychologów, trenerów, szkoleniowców, w tym dla coachów. Być może zaczerpną oni z poradnika nowe ćwiczenia, a może po prostu zyskają nowe, świeże spojrzenie na problemy swoich klientów, bowiem autorka opisuje dokładnie swoją drogę dojścia do miejsca, w który obecnie się zajmuje, pokazuje też popełnione przez siebie błędy oraz obszary, nad którymi musiała szczególnie pracować. 

Książka składa się z pięciu rozdziałów, z których każdy zajmuje się innym etapem i / lub obszarem zmiany, a jednak wszystkie one składają się na spójną całość. Cwalina przybliża nam zatem sposoby pomagające w wyznaczeniu celu i pomaga nam zweryfikować, czy aby nie bierzemy na siebie zbyt dużo. Zwraca również uwagę na fakt, że dobry cel to zbyt mało – trzeba mieć jeszcze plan, w jaki sposób do niego dotrzeć. Przekonuje także, że ów cel powinien być wizualizowany, zaś uczucie, które nam w trakcie tej wizualizacji towarzyszyło, powinniśmy zatrzymać i przypominać go sobie w chwilach zwątpienia. Zachęca także do tego, by podczas realizacji planu nie dać się zwariować i pamiętać o odpoczynku czy drobnych przyjemnościach. Przestrzega także przed porównywaniem się z innymi, przybliża także zagadnienia związane z insulinoodpornością, podaje przykłady zalecanych posiłków i zachęca do zwiększenia ilości snu, a zmniejszenia stresu.

To wszystko składa się na poradnik zajmujący się wszystkim sferami naszego życia, czyli „Wszystko zaczyna się w głowie”. Książka autorstwa Karoliny Cwaliny to pozycja wciągająca, napisana prostym, lekko prowokacyjnym językiem, skłaniająca nas do myślenia i do działania. I choć zbyt dużo w książce miejsca poświęconego jest kwestii zdrowia, a właściwie chorób (historia walki z chorobą autorki byłaby wspaniałym tematem na kolejną pozycję wydawniczą), to jednak wskazywane drogi są warte zastanowienia i podjęcia pracy nad realizacją swoich marzeń. Bo najgorsze co możemy zrobić, to … nie zrobić nic!

2 komentarze: