poniedziałek, 12 marca 2018

Anna Davini „Latający kapelusz i inne szalone eksperymenty”

Autor: Anna Davini 
Wydawnictwo: JEDNOŚĆ 


Świat wokół nas wydaje się jednocześnie tak prosty i tak skomplikowany. Dopiero zgłębiając naturę rzeczy okazuje się, że nawet najprostszy obiekt czy prawo uwarunkowane są wieloma czynnikami. Jednocześnie, dzięki obserwacji otoczenia, dzięki nabywaniu wiedzy, dzięki zgłębianiu pewnych zagadnień, zaczynamy rozumieć mechanizmy działania, zaczynamy poznawać i doceniać to, jak piękny, skomplikowany, i jak doskonale zbudowany jest ten świat. 

Najlepiej tę ciekawość rozbudzać już od najmłodszych lat, zwracając uwagę dziecka na zmieniające się pory roku, na dary natury, a także na rozmaite zjawiska, tłumacząc ich charakter. Pomóc w tym mogą specjalnie temu dedykowane książki, dzięki którym i my, dorośli, poszerzamy swój zasób wiedzy, jesteśmy w stanie wyjaśnić dzieciom pewne kwestie, a nawet … doskonale się bawić, przeprowadzając z maluchami różnego rodzaju eksperymenty. Jedną z takich publikacji rozbudzających głód wiedzy, ciekawość świata, stanowiących bodziec do dalszego, nawet samodzielnego zgłębiania pewnych tematów, jest rewelacyjna książka Wydawnictwa Jedność, pt. „Latający kapelusz i inne szalone eksperymenty”. Opracowany przez Annę Davini i bogato ilustrowany przez Francescę Carabelli zbiór eksperymentów, doświadczeń, to prawdziwe ABC młodego naukowca (albo pretendenta do tego miana). Adresowana do nieco starszych dzieci, w wieku od 7 do 12 lat książka, to doskonała okazja, by zainteresować młode umysły nauką oraz światem, by – wykorzystując dostępne w każdym domu składniki – zamienić pokój w laboratorium naukowe, dbając przy tym o rozwój procesów poznawczych dziecka, a być może, rozbudzając w nim zainteresowania i pasje. 

Książka składa się z pięciu działów: woda, powietrze, ruch, oczy i uszy oraz reakcje chemiczne, z których każdy nie tylko pozwala zapoznać się z inną dziedziną nauki, ale też odkryć szereg jej aspektów oraz powiązania istniejące pomiędzy tymi dziedzinami. Na kolejnych stronach książki dziecko zgłębiać może zagadnienia związane z prawem Archimedesa, prądami morskimi, pozna również funkcję pęcherza pławnego u rekinów, a także nauczy się rozpoznawać zgniłe jajka. Po doświadczeniach związanych z wodą, przyjdzie czas na eksperymenty związane z powietrzem, takie jak napełnianie nim butelki powietrze czy zabawę z jabłkami, obrazującą zjawisko nazwane efektem Venturiego. Dziecko może doświadczyć też wszystkiego, co związane jest z ruchem, począwszy od prawa przyciągania, ziemskiego pola magnetycznego, po wymianę energii. Zgłębiać też będzie kwestie związane z okiem i uchem, takie jak rozchodzenie się fal dźwiękowych czy zjawisko mirażu, by zakończyć eksperymenty na badaniu zjawisk chemicznych. 

Każdy eksperyment jest dokładnie opisany, a przed każdym doświadczeniem widnieje lista niezbędnych materiałów, które każdy znaleźć może w kuchennych czy łazienkowych szafkach. Instrukcji dotyczącej samego przeprowadzenia eksperymentu towarzyszą również liczne wskazówki, a także naukowe wytłumaczenie zaobserwowanych w trakcie wykonywania eksperymentu zjawisk. Opis eksperymentu kończą różnego rodzaju ciekawostki związane z samym doświadczeniem, dodatkowo rozbudzające głód wiedzy. 

Wszystko to – zarówno strona graficzna książki, jak i jej zawartość merytoryczna – zachęcają do aktywnej lektury i do wykonania opisanych eksperymentów naukowych. Część z nich dziecko może wykonać samodzielnie, niektóre wymagają pomocy osoby dorosłej, ale wszystkie są równie fascynujące. Tym samym książka „Latający kapelusz i inne szalone eksperymenty” jest doskonałym przykładem na to, że zabawa może uczyć, a … nauka bawić!


Zajrzyj do książki TU!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz