wtorek, 25 września 2018

Magdalena Kawka, Małgorzata Hayles "Kobiety nieidealne. Magda"

Autorzy: Magdalena Kawka, Małgorzata Hayles
Wydawnictwo: Replika


„To jest klasyczne kobiece podejście! Z niedoskonałością życia potraficie się jako tako pogodzić (…) Ale z niedoskonałością mężczyzn, o dziwo, nie pogodzicie się nigdy. Zawsze będziecie naiwnie szukać tego doskonałego. Tego po prostu wymagacie. Myślicie, że idealny mężczyzna jest waszym niezbywalnym, kobiecym prawem. Gdy nie dostaniecie takiego mężczyzny odczuwacie uzasadnioną wściekłość” – te słowa Michala Viewegha, choć z ironicznym wydźwiękiem, oddają nie tylko naturę kobiet, ale tak naprawdę i mężczyzn. Co więcej, autor być może nie jest świadomy, że kobiety nie tylko poszukują idealnego mężczyzny, ale tego ideału oczekują też od siebie i od swojego życia, nieustannie do niego dążąc. Niestety większość z nas nie potrafi pogodzić się z rzeczywistością, zaakceptować swoich ograniczeń, nieustannie prąc do przodu nigdy nie będąc zadowolonym z codzienności. Stąd biorą się zdrady, kolejne operacje plastyczne, porównywanie się nie tylko do wrogów, ale i przyjaciół oraz nieustanna frustracja, a także potrzeba posiadania więcej i więcej.

Taka właśnie wydaje się być jedna z przyjaciółek Magdy, Baśka, desperacko próbująca zatrzymać czas i wmawiać sobie, że posiadanie dziecka to zło, a samo dziecko, to niemalże szatański pomiot. Nieco inaczej do życia podchodzi kolejna z kobiecego grona, przedszkolanka Joanna, a także Iza – zapracowana i znerwicowana kobieta, będąca w związku małżeńskim na odległość z Japończykiem. A czego od życia oczekuje Magda? Czy też ideału? 

Złośliwie można by powiedzieć, że ideał już miała, bowiem mąż – znany ginekolog chciał jej przychylić nieba …odmawiając jej prawa do bycia nieidealną, do własnego zdania, do własnej aktywności. I choć przez długi czas taka sytuacja nie budziła jej sprzeciwu, to pojawił się ktoś, przy kim mogła mieć własne zdanie – Gustaw. Romans z żonatym mężczyzną, katastrofalny zresztą w skutkach, zakończył się jej rozwodem, a w zamian za brak orzeczenia o winie, zmuszona była zrezygnować z połowy pięknego domu. Co warto było zapłacić taką cenę za wolność? Czy bycie samotną matką dorastającego chłopca, gnieżdżącą się w mało atrakcyjnym mieszkaniu w jeszcze mniej atrakcyjnej dzielnicy Poznania jest tego warte?

O tym, jak to jest być samotną matką dorastającego syna, o kłopotach finansowych, ale też samotności możemy przeczytać w pierwszym tomie cyklu o kobietach, którym dużo do ideału brakuje, które są dokładnie takie same jak my i borykają się z podobnymi problemami życia codziennego. Powieść „Kobiety nieidealne. Magda”, opublikowana nakładem Wydawnictwa Replika, to wciągająca powieść o kobietach, ale i dla kobiet, która pozwala usprawiedliwić swoją niedoskonałość i uwierzyć, że mimo tego można funkcjonować, można być szczęśliwym. Autorki, Magdalena Kawka i Małgorzata Hayles, prowokują do rozmyślań, bawią, odtwarzają prozę życia i rzeczywistość, która równie dobrze mogłaby być naszą. 

Obserwując zmagania Magdy ze sobą, z roszczeniowymi i wtrącającymi się w jej życie rodzicami, z dzieckiem, czujemy ulgę wynikającą z faktu, że nie tylko nasze życie nie jest idealne. Co więcej, przekonujemy się, że będąc kobietą nieidealną, można funkcjonować, można szukać szczęścia i … być szczęśliwą. Magda tego szczęścia szuka na portalu randkowym „Poznajmy się”, gdzie rozpoczyna niezwykle frapującą konwersację z nieznajomym, kryjącym się pod pseudonimem Kota z Makawity. Czy okaże się tym wymarzonym? A może kolejnym żonatym i trzy razy starszym, niż deklaruje mężczyzną, który po prostu chce się rozerwać? A może….? O tym, jak zakończy się ta opowieść, przekonajcie się same sięgając po książkę może nie na miarę bestsellerowej powieści, ale z pewnością po lekturę wciągającą, inspirującą, dodającą odwagi i siły do tego, by mierzyć się z życiem!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz