sobota, 20 października 2018

Ewa Martynkien "Jadwiga Przygoda i Franciszek Wszędobylski odkrywają stolice Europy"

Tytuł: Jadwiga Przygoda i Franciszek Wszędobylski odkrywają stolice Europy 
Autor: Ewa Martynkien 
Wydawnictwo Edipresse Książki 


Chyba nie ma osoby, szczególnie przedstawicieli młodego pokolenia, która nie znałaby Neli, małej reporterki. Autorka dziecięcych książek podróżniczych oraz programów telewizyjnych, w których główną bohaterką jest ona sama, pokazuje młodym ludziom, jak piękny i zdumiewający jest świat, odwiedza różne jego rejony, opowiada o danym miejscu, zwyczajach, kulturze oraz o mieszkających tam zwierzętach i roślinach. Wzbudza ciekawość, zainteresowanie naukami przyrodniczymi i podróżami, zachęca do nauki języków obcych i do otwarcia swoich umysłów. 

Teraz i Polska ma swoją Nelę, a wciela się w nią … siedmioletnia Pola, redaktor naczelna podróżniczego pisma dla dzieci „Bazgrołki z podróży”. Redakcja owego pisma mieści się w Otwocku, na poddaszu wiekowej willi zamieszkiwanej przez dziennikarkę, Jadwigę Przygodę, a stałym gościem – poza Polą – jest tam szalony, słynny podróżnik, Franciszek Wszędobylski, ze swoim psem Nicponiem. Dziewczynka jest główną bohaterką fascynującej książki Ewy Martynkien, wprowadzającej dzieci w świat geografii i … europejskich stolic. Książka, adresowana dla dzieci wczesnoszkolnych (a nawet i starszych czytelników), pt. „Jadwiga Przygoda i Franciszek Wszędobylski odkrywają stolice Europy”, to wciągająca młodych ludzi w świat podróży i odkrywania nowych miejsc i smaków lektura, która zachęca do aktywności i do tworzenia tej publikacji wraz z jej bohaterami. Znajdziemy w niej bowiem mnóstwo angażujących zabaw i ćwiczeń, będziemy mieć okazję do nauki angielskiego, poznając jednocześnie rozbudowane londyńskie metro, przemierzymy labirynt poszukując drogi do słynnego obrazu „Mona Liza” czy rysować będziemy miejsce, które chcemy odwiedzić (planując na przykład kolejne wakacje). 

Ponieważ mała podróżniczka – blogerka i dziennikarka Pola wybiera się wraz z ciocią i Franciszkiem w podróż po Europie, również i my mamy okazję wyruszyć w drogę. Wraz z bohaterami odwiedzimy Paryż, zatrzymując się w mieszkaniu wynajętym od przyjaciółki Franciszka, podziwiać będziemy wieżę Eiffla, dekonspirując jednocześnie …. straszącego tam ducha Gustave`a Eiffela. Z Francji, specjalnym tunelem przedostaniemy się do Londynu, gdzie nie tylko poznamy historię kruków z Tower, które strzegą stałości brytyjskiej monarchii, ale także odzyskamy sprzęt, potrzebny do realizacji niezwykłego zadania, związanego ze znanym Big Benem. 
W Rzymie przeżyjemy mrożące krew w żyłach wydarzenia, udaremniając ucieczkę złodziejom klejnotów. Przy okazji podziwiać będziemy słynną fontannę di Trevi, poznamy też osobę, której zadaniem jest wyławianie wrzucanych do niej monet. W Lizbonie z kolei świętować będziemy wraz z Polą jej urodziny, zwiedzimy też miasto, poznając między innymi historię wieży Belém. Swoją podróż zakończymy w Berlinie, gdzie odkryjemy sekret kryjący się w Bramie Brandenburskiej – tuż przy bramie, w jednym z jej skrzydeł, znajduje się pokój ciszy. 

Ta fascynująca i pełna przygód wyprawa i prawdziwa pożywka dla naszej wyobraźni, którą dodatkowo pobudzają do pracy rewelacyjne ilustracje Kasi Kołodziej. Zarówno zawartość merytoryczna książki, jak i sposób, w jaki została przedstawiona historia odwiedzanych miejsc, doskonale wkomponowane w fabułę informację sprawiają, że lektura książki staje się niezapomnianym przeżyciem, a po skończeniu nie pozostaje nam nic innego, jak tylko planować wakacyjną podróż szlakiem Poli, a także … wypatrywać kolejnej książki z udziałem małej reporterki. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz