wtorek, 23 października 2018

Jak urządzić miejsce do pracy?

www.pixabay.com
Rozpoczęcie nauki w szkole, na studiach, zmiana zajmowanego pokoju, rozdzielenie funkcji pomieszczeń w mieszkaniu czy wykonywanie pracy w domu, oznacza konieczność odpowiedniego zaaranżowania miejsca. I niezależnie od tego, jak dzielimy strefy i jaki styl preferujemy, a także czy jesteśmy minimalistami czy uwielbiamy otaczać się przedmiotami, pewne elementy muszą się pojawić. Mowa tu o odpowiednich meblach, czyli biurku, ergonomicznym krześle, właściwym oświetleniu, a także o ewentualnych regałach. 

Biurko to podstawa 

Odpowiednio dobrane biurko pozwala w komfortowych warunkach odrabiać lekcje czy pracować na komputerze. Istotne jest, aby mebel był wystarczająco szeroki, posiadał praktyczną szafkę (w przeciwnym wypadku warto zainwestować w kontener pod biurko lub pasujący stylem regał), bądź też praktyczną nadstawkę. Najlepiej, by design mebla był prosty i uniwersalny, dzięki temu bowiem biurko może służyć długie lata, staje się niezależne od wieku użytkownika czy aranżacji pokoju. Decydując się na określony model biurka, warto też wziąć pod uwagę kształt wnętrza oraz jego obecne przeznaczenie. Mało funkcjonalne wnętrze, które wyposażymy jeszcze w spore biurko, ustawione przy ścianie czy też na środku pokoju może sprawiać wrażenie jeszcze mniejszego, a jeśli dodatkowo zastosujemy odmienne faktury czy materiały, może to zburzyć harmonię i spójność aranżacji, na dodatek dekoncentrując, a wręcz uniemożliwiając pracę. Rozwiązaniem mogą być albo meble z jednej kolekcji, które możemy dowolnie zestawiać, albo biurka minimalistyczne, nowoczesne, które doskonale pasują do stylu każdego wnętrza. 

Idealne biurko ma wymiary 60-90 cm głębokości i 120 m szerokości. Biurko ma właściwą wysokość, kiedy kąt między ramieniem a przedramieniem osoby przy nim siedzącej wynosi 90°. Doskonałym rozwiązaniem zatem – zwłaszcza w przypadku uczących się dzieci – jest regulowana wysokość mebla, dzięki czemu możliwe jest podniesienie blatu, kiedy dziecko urośnie kilka centymetrów. Na rynku dostępne są też takie modele biurek, w których można ustawiać kąt nachylenia blatu, dzięki czemu podczas pracy przy biurku łatwiej jest zachować naturalną postawę. Do czytania i nauki najlepszy jest kąt 30° nachylenia, natomiast do pisania – 15°.Optymalnym miejscem dla biurka, jest jego usytuowanie w pobliżu okna, ponieważ najlepsze dla oczu jest naturalne światło. Warto jednak ustawić je bokiem do okna tak, by światło na nie padało od strony ręki niepiszącej. 

Młodzieżowe biurko
źródło: www.edinos.pl

Pamiętajmy, że i im mniej gadżetów na biurku, tym lepsza koncentracja. Dlatego dbajmy o ład na powierzchni roboczej, umieszczając większość rzeczy w zamkniętych szafkach pod biurkiem lub na regale obok niego. 


Posadź ciało 

Ważnym elementem wyposażenia pokoju do nauki/pracy, jest ergonomiczne krzesło. Siedząc przy biurku, dziecko przybiera postawę, która może mieć wpływ na jego późniejsze problemy z kręgosłupem. Trzeba więc wybrać fotel, który wymusza właściwą postawę, pozwalając – również w starszym wieku – utrzymać zdrowy kręgosłup oraz odciążyć mięśnie. Wygodne krzesło ma regulację wysokości i odchylenia oparcia tak, by plecy były odpowiednio podparte, zaś nogi opierały się o podłogę. Naturalna pozycja kręgosłupa to kształt litery S, dlatego tak ważne w przypadku krzeseł jest uwypuklenie (dla podparcia odcinka lędźwiowo-krzyżowego).

źródło: www.edinos.pl

Kółka i obrotowe siedzisko zapewniają swobodę ruchów i to właśnie fotel obrotowy cieszy się największą popularnością (powinien być wsparty na krzyżaku z pięcioma kółkami). Podłokietniki nie są konieczne, ale kto z nich korzysta odczuwa różnice – zmniejszają one bowiem napięcie w ramionach i rękach. Dodatkowym elementem może być też podkolannik, czyli regulowane wsparcie kolan (podczas siedzenia zachowany jest kąt prosty między udami a podudziem), a także podnóżek. 


Nie trać wzroku 

W temacie oświetlenia miejsca pracy nie ma żartów, szczególnie jeśli długo chcemy cieszyć się dobrym wzrokiem. Dlatego, poza odpowiednim ustawieniem biurka i zapewnieniem jak największej ilości światła naturalnego, a także oświetlenia stałego i punktowego (lampki), należy zwrócić uwagę na jasność, barwę i CRI światła. 

Sztuczna barwa światła powinna w jak największym stopniu przypominać dzienną – warto zatem zainteresować się wskaźnikiem oddawania barw, określanym jako CRI (w granicach od 1 do 100). Im wskaźnik jest niższy, tym barwa jest gorsza dla oka, zatem najlepiej jest kupować żarówki, w których wynosi on 80 lub więcej. 

Barwa światła jest wyrażaną w kelwinach i oznaczona jest literą K na opakowaniach. Najbardziej naturalna barwa światła ma 3500-6000 K. Ta najwyższa wartość powoduje najmniejsze zmęczenie oczu, ale nie przypomina dziennego światła. 4000 K to światło białe i całkowicie neutralne. Niektóre dostępne na rynku lampki dają możliwość regulacji barw, czyli możliwość dostosowania jej do spania, relaksu bądź pracy/nauki. 

Lampka na biurku powinna być koniecznością – oświetlenie sufitowe nie zawsze wystarcza. Należy jednak pamiętać, że źródło dodatkowego światła powinno znajdować się z lewej strony, w przypadku osoby praworęcznej lub prawej, w przypadku leworęcznej - wówczas dłoń nie zasłania światła. Dokonując wyboru konkretnego modelu lampki, warto w tym przypadku kierować się przede wszystkim funkcjonalnością. Idealnym rozwiązaniem jest lampka ruchoma, która umożliwia dostosowanie strumienia światła do indywidualnych potrzeb. Dlatego też warto wybrać model o długim, regulowanym ramieniu, które umożliwi nam przybliżanie lub oddalanie źródła światła. Ciekawym rozwiązaniem będzie też lampka o giętkim ramieniu na całej długości, które można dowolnie wyginać. Optymalnym rozwiązaniem jest lampka, która kieruje źródło światła z góry, dzięki czemu promień światła nie razi oraz nie jest niczym przysłonięty. 

Urządzenia takiego miejsca pracy można dokonać naprawdę niewielkim kosztem, wybierając – zamiast znanych marek czy awangardowych kształtów, ponadczasową estetykę, funkcjonalność oraz ergonomię.

1 komentarz:

  1. Przed komputerami spędzamy wiele czasu więc takie dobrze wyprofilowane meble to prawdziwy skarb!
    pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

    OdpowiedzUsuń