czwartek, 1 listopada 2018

praca zbiorowa "Arka Noego"

Tytuł: Arka Noego
Wydawnictwo: Jedność


Opowieść o arce Noego zna każdy, bowiem od wczesnych lat życia działa ona na wyobraźnię, a liczne jej przedstawienia – począwszy od kreskówek po filmy dokumentalne, pozwalają na odkrycie szczegółów i poszerzenie swojej wiedzy na ten temat. Najbardziej znany opis arki, znajduje się w biblijnej Księdze Rodzaju, możemy z niego dowiedzieć się na temat początków arki, a właściwie impulsów, które skłoniły Noego do jej budowy – obserwacja złego zachowania ludzi przez Boga, Jego decyzja, by zesłać na ziemię potop, a także, że przez Noego zostanie zachowane życie ludzkie. 

Historia ta dostępna jest w wielu wersjach i opracowaniach, a jednym z nich jest książeczka dla dzieci, opublikowana nakładem Wydawnictwa Jedność, pt. „Arka Noego”. Ta zachęta do aktywności dziecka opowieść adresowana jest do maluchów w wieku przedszkolnym, które poznawać jej treść będą przy pomocy rodziców, a także do rozpoczynających przygodę ze szkołą. Książka jest również doskonałą pomocą dydaktyczną dla katechetów, a także dla opiekunów, którzy wprowadzać mogą dziecko w świat wiary i wartości, właśnie za jej pomocą. 


Dzieci wita Noe, do którego przemówił Bóg, zlecając mu budowę arki dla niego, jak i dla jego rodziny. Na arce tej miały znaleźć się wszystkie gatunki zwierząt, między innymi zebry w paski, puszyste pandy, małpy, żółwie i majestatyczne lwy, a także długoszyje żyrafy. Poznajemy historię przybywania tych zwierząt, ich wchodzenia na pokład arki oraz szczęśliwego dotarcia wszystkich na suchy ląd.


To jednak nie sama historia – piękna, ale znana – przyciąga do tej publikacji, ale zawarte w książce dodatkowe elementy, które aktywizują dziecko i sprawiając, że zaczyna ono żyć tą opowieścią. Na kolejnych tekturowych kartach książki maluchy znajdą bowiem elementy zwierząt i postaci, które pozwolą zbudować własną arkę Noego. Elementy te bez trudu oddzielają się od kart, dzięki czemu nawet czterolatek poradzi sobie z ich podawaniem, zaś z konstrukcją – przy niewielkiej pomocy rodziców czy opiekunów. Tym samym dziecko ćwiczy również motorykę małą, doskonali złożoność i precyzję ruchów.

To wszystko sprawia, że publikacja „Arka Noego” nie tylko przybliża tę fascynującą opowieść, ale może stanowić punkt wyjścia do rozwoju dziecka, doskonałej zabawy, a także do rozmowy na temat wiary i zachowania się w różnych sytuacjach, do wprowadzenia pojęcia dobra i zła.
2 komentarze:

  1. Bardzo dobrze, że powstają takie publikacje :)
    Pozdrawiam i zapraszam do mnie!

    OdpowiedzUsuń