piątek, 30 listopada 2018

Sandra L.Brown 'Zakochane w psychopatach"

Tytuł: Zakochane w psychopatach 
Autor: Sandra L.Brown 
Wydawnictwo: Helion (Sensus) 
Nie ma chyba osoby, która nie zna dr Hannibala Lectera, z głośnego "Milczenia owiec" Jonathana Demme, czy kontynuacji filmu - „Hannibala”Ridleya Scotta. Ten demoniczny przestępca lubujący się w kosztowaniu ludzkiego mięsa, to jednocześnie fascynujący i niezwykle pociągający mężczyzna, dysponujący szeroką wiedzą z wielu dziedzin. Prawdziwy człowiek renesansu, erudyta, dżentelmen w każdym calu. Idąc przez życie kieruje się jednak wyłącznie swoim dobrem i swoimi zasadami, bez skrupułów wykorzystując innych do swoich celów, traktując ich niemal jak zabawki, których po użyciu można się bez problemu pozbyć. Taka postawa jest typowa dla jednostek psychopatycznych i to właśnie z psychopatą dr Lecter wszystkim się kojarzy. 

Nie trzeba jednak na swojej drodze spotkać Anthony`ego Hopkinsa, by wiedzieć, że w kontaktach z drugą osobą coś jest nie tak, że psychologiczna gra w którą nas ona w ciąga, nie wyjdzie nam na dobre. Tyle tylko, że zwykle nie zdajemy sobie sprawy, że mamy kontakt z psychopatą, przynajmniej do chwili, kiedy ta osoba nas nie zostawi bez niczego, nie wykorzysta, nie zniszczy psychicznie, póki nie sięgniemy dna. Co sprawia, że zakochujemy się w psychopatach i kim ten psychopata tak naprawdę jest? Przekonamy się o tym dzięki lekturze znakomitej książki Sandry L.Brown, pt. „Zakochane w psychopatach”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Helion książka autorstwa byłej psychoterapeutki, której ojciec został zamordowany właśnie przez psychopatę, to fascynująca lektura, która nie tylko zwiększa naszą świadomość i czujność, co być może pozwoli nam w przyszłości uniknąć toksycznego związku (albo wyrwać się z tego, który mamy), ale również jest prawdziwą pomocą naukową dla psychologów, psychoterapeutów i wszystkich tych osób, które mają styczność zarówno z psychopatami, jak i z ich ofiarami. 

Książka składa się z piętnastu rozdziałów, opierających się zarówno na wiedzy merytorycznej autorki, jak i na badaniach przeprowadzonych zarówno przez nią, jak i przez inne osoby, zajmujące się zagadnieniem, a także na przypadkach osób, które Brown prowadziła w trakcie pracy jako terapeuta. Publikacja prezentuje dość niezwykłe spojrzenie na psychopatyczne jednostki, bowiem koncentruje się nie tyle na samych tych jednostkach, ale na osobach żyjących w związkach z psychopatą. Konsekwencją bowiem tego, że psychopaci fascynują wszystkich, jest fakt, iż osoby przez nich krzywdzone, nie otrzymują należnej im pomocy. Ponadto Brown nie ogranicza się – jak wielu autorów – do zwrócenia uwagi na tych psychopatów, którzy zostali złapani, osądzeni i odbywają karę więzienia, ale pisze przede wszystkim o tych, którzy przebywają na wolności, krzywdząc kolejne osoby. 

Autorka podkreśla, że książka powstała przede wszystkim po to, by pomóc ofiarom psychopatów zrozumieć swój stan i by w przyszłości mogły one ochronić się przed wyniszczeniem spowodowanym przez psychopatę. Dlatego też w pierwszym rozdziale autorka przybliża naturę psychopaty i związków miłosnych, w które wchodzi. Rozdział drugi stanowią rozważania na temat przyczyn patologii, zaś trzeci naświetla sposoby działania psychopatów i uświadamia, że kryją się oni wszędzie. 

W rozdziale czwartym autorka przybliża naukowe ujęcie psychopatii, a dokładnie odkrycia neuronauki kwestii odmienności budowy zaburzonego mózgu, z kolei rozdział piąty koncentruje się na problemach psychopaty z komunikacją. Kolejne rozdziały poruszają tematy związane z psychopatycznym partnerem, a także związkami z psychopatą – autorka szuka przyczyn, dla których partnerka wybiera psychopatów. Pokazuje również, w jaki sposób psychopata „łapie w sidła” partnerkę, coraz bardziej mamiąc ją, manipulując, pokazując mechanizmy funkcjonowania związku na różnych etapach jego trwania. Niezwykle ważne są dwa ostatnie rozdziały, koncentrujące się na powrocie do zdrowia po związku z psychopatą oraz krzywdzie doświadczanej przez dzieci zrodzone z tego związku. 

Książka, mimo iż omawiająca zagadnienie psychopatii z naukowego punktu widzenia, jest nie tylko napisana zrozumiałym językiem, ale wprost fascynująca. Sandra L.Brown przybliża osobowość psychopaty, ale kładzie też nacisk na to, że psychopatą może być każdy w naszym otoczeniu, że nie zawsze jest to osoba skazana, siedząca w więzieniu. Autorka porusza również zapomnianą dotąd przez badaczy kwestię partnerek psychopatów, które powoli wabione, dają się złapać w sieć chorego umysłu psychopaty i … niszczyć. Mam nadzieję, że lektura książki „Zakochane w psychopatach” otworzy im oczy!

5 komentarzy:

 1. Dobry temat. Zdecydowanie tytuł wart zapamiętania. Myślę, że psychopatów każdy z nam spotyka w swoim życiu. Ważne, żebyśmy wiedzieli jak się przed nimi bronić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie. Autorka dowodzi, że psychopatów jest więcej, niż nam się wydaje.

   Usuń
 2. Nie powiem, ciekawe zagadnienie. Tym bardziej, jeżeli jest napisane naukowym ale i przystępnym językiem...
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fascynujące nawet bym powiedziała. Choć przerażający jest fakt, że możemy spotkać ich na swojej drodze.

   Usuń
 3. Ciekawa lektura, ale na pewno też przerażająca :O

  OdpowiedzUsuń