niedziela, 20 stycznia 2019

Lee Child "Czas przeszły"

Tytuł: Czas przeszły 
Autor: Lee Child 
Wydawnictwo: Albatros O tym, że przeszłość powraca, mogliśmy przekonać się wielokrotnie. Szczególnie, jeśli zostawiliśmy za sobą nierozwiązane sprawy, zranionych ludzi czy też niewyjaśnione wcześniej tajemnice. Gorzej jest w sytuacji, kiedy tej tajemnicy nie byliśmy nawet świadomi, a jej odkrycie, przypadkowe nawet, determinuje naszą przyszłość, zmienia nasz sposób postrzegania rzeczywistości. 

Czy Jack Reacher, były funkcjonariusz żandarmerii, żałował że postanowił rozwiązać rodzinną tajemnicę? Przekonamy się o tym dzięki lekturze powieści pt. „Czas przeszły”, opublikowanej nakładem Wydawnictwa Albatros. To najnowszy tom serii „Jack Reacher”, autorstwa Lee Child, którą pokochały rzesze czytelników poszukujących w książkach silnych emocji i sprawnie toczącej się akcji. I mimo iż przygody Reachera mogą wydawać się niekiedy zbyt wydumane, zbyt fantastyczne, to jednak każdym kolejnym tomem przybywa zwolenników tego zblazowanego nieco mężczyzny. 

Tym razem kochający pakować się w kłopoty Reacher postanawia wyruszyć w podróż z Maine do Kalifornii, jak zwykle bez bagażu i autostopem. Ten znany ze stoickiego spokoju były stróż prawa (nawet po godzinach) przez przypadek trafia na rozstaje dróg, gdzie widzi napis Laconia. To tu, w New Hampshiere urodził się jego ojciec, zatem – skoro i tak nigdzie mu się nie spieszy – postanawia on wyruszyć w sentymentalną podróż śladami rodzinnych tajemnic. Jack nigdy nie poznał rodziny ze strony ojca, a jedynym wyznacznikiem tego, że ojciec miał za sobą jakąś przeszłość, były przychodzące w okolicach urodzin kartki. Postanawia zatem wykorzystać przypadek i zobaczyć dom rodzinny swojego ojca, a także poznać swoich krewnych, jeśli istnieją. 

Mężczyzna nie spodziewa się jednak, że małym miasteczku będą takie trudności z odnalezieniem rodziny. Niegdyś tętniące życiem okolice, po katastrofie ekologicznej i zamknięciu huty cynku, stały się wymarłe, a ludzie nawet nie pamiętają o istnieniu robotniczego osiedla, gdzie prawdopodobnie rodzina Jacka mieszkała. Jedyne wyjście to analiza spisu ludności, a także rozmowa z pewnym ekscentrycznym starszym panem, który pomoże Reacherowi w poszukiwaniach. 

W czasie, kiedy Jack poszukuje śladów ojca, burząc przy okazji spokój miasteczka i wymierzając na własną rękę sprawiedliwość, zaledwie pięćdziesiąt kilometrów dalej para młodych ludzi wpada w poważne kłopoty. Wybierającym się w podróż do Nowego Jorku z zamiarem rozpoczęcia nowego rozdziału życia Shorty`emu i Patty, psuje się samochód, co jest ewidentną winą mężczyzny. Decydują się zatem na nocleg w okolicznym motelu nie wiedząc jeszcze, że popełniają największy błąd w życiu. 

Nieco mroczny stary dom, przerobiony na motel, wydaje się jednak idealnym schronieniem do czasu, kiedy nie znajdą oni mechanika zdolnego naprawić ich pojazd. Na miejscu okazuje się, że dostępny jest jeden pokój, zaś pracownicy zatrudnieni w motelu chętnie zajrzą też pod maskę samochodu, usuwając usterki. Tyle tylko, że następnego dnia samochód jest w jeszcze gorszym stanie niż był, zaś z motelu praktycznie nie można się wydostać o sprowadzeniu mechanika z uwagi na nieczynny telefon nawet nie mogąc marzyć. Niepokój pary potęguje niecodzienna atmosfera, jaka ich otacza, a także szereg dziwnych wydarzeń i słów wypowiedzianych przez pracowników motelu. Czy są po prostu ekscentryczni czy też Shorty i Patty powinni zacząć na siebie uważać? 

Na te pytania odpowiemy dzięki lekturze książki „Czas przeszły”, w której te dwie opowieści splatają się ze sobą, tworząc niezwykły klimat i wzbudzając ciekawość, która nie pozwala oderwać się od książki. Doskonale skonstruowana fabuła, mimo kilku słabszych fragmentów, trzyma w napięciu, zaś pojawiający się bohaterowie prezentują pełne spektrum osobowości i charakterów, nadając kolorytu całej historii. Nie bez przyczyny mówi się, że Jack Reacher to pewnik – po książkę z tej serii rzeczywiście można sięgnąć bez wahania, za to z gwarancją dobrej zabawy i niesłabnących emocji! 


2 komentarze:

  1. Niestety nie czytałam jeszcze żadnej książki Childa :( Ale w wolnym czasie chcę sięgnąć po niego :)

    OdpowiedzUsuń