wtorek, 15 stycznia 2019

Makowska Ola "Zabawki"

Tytuł: Kolorowanka z brokatem. zabawki
Autor: Makowska Ola (ilustracje)
Wydawnictwo: Jedność


Mimo iż na rynku dostępnych jest coraz więcej zabawek i każdego roku pojawiają się nowe, kolorowanie wciąż jest jedną z ulubionych aktywności dzieci. Nie tylko daje im radość oraz satysfakcję, kiedy uda im się wypełnić dokładnie kontury obrazka, ale dostarcza również licznych bodźców wspomagających rozwój, przygotowując ich do szkolnych obowiązków, rozwijając kreatywność, uspokajając, wspomagając koncentrację.

Niewiele jest zabaw tak wszechstronnie rozwijających dziecko, jak robią to kolorowanki. Oczywiście powinny być one dostosowane do możliwości rozwojowych malucha, zaś ich stopnień skomplikowania powinien wzrastać wraz z wiekiem dziecka. Te, przeznaczone dla najmłodszych, powinny składać się ze stosunkowo prostych elementów, najlepiej występujących pojedynczo, pozbawionych nieistotnych szczegółów, potraktowanych wręcz schematycznie. Z wiekiem liczba detali musi się zwiększać tak, by dziecko rozwijało precyzję ruchów, spostrzegawczość, by coraz lepiej poznawało otaczający je świat, który przecież pełen jest detali odróżniających podobne z pozoru przedmioty.

Kolorowanka opublikowana nakładem Wydawnictwa Jedność, adresowana dla dzieci od dwóch lat, doskonale spełnia wszystkie wymogi, pozwalające dziecku nie tylko cieszyć się z takiej aktywności, ale i rozwijając jego motorykę małą, precyzję ruchów oraz postrzeganie szczegółów oraz kolorów. Seria kolorowanki z brokatem, to coś więcej niż zwykłe kolorowanki – dzięki efektom nabłyszczenia pewnych elementów sprawiają, że maluchy zachwycą się każdym z rysunków i chętnie wykańczać będą swoje kolorowanki, tworząc prawdziwa kolekcję prac. Tom „Zabawki”, przedstawiający różnego rodzaju przedmioty, które dzieci znają z własnego doświadczenia, którymi się bawiły, bądź też widziały podobną zabawkę u znajomych, to dodatkowe przeżycie, bowiem maluch porusza się w obrębie znanego mu świata.

Na stronach kolorowanki znajdziemy zatem misie, koniki na biegunach, roboty, stonogi i wszystko, czego zapragnąć może maluch do zabawy. Kolorowanie tych wszystkich zabawek budzić będzie wielką radość, a ponadto sprzyjać będzie rozwojowi tzw. małej motoryki, czyli sprawności dłoni. Wyjmowanie kredek z opakowania, prawidłowy ich chwyt, manewrowanie nią w taki sposób, żeby wypełnić kontury kolorem, to wszystko część nauki, która procentować będzie w kolejnych latach. Rozwój motoryki jest bowiem kluczową kwestią dla nauki pisania.

Ponadto, kolorowanie umożliwia naukę kolorów oraz – z pomocą rodzica – pozyskanie informacji, jak wygląda dany przedmiot w naturze. Co nie znaczy, że dziecko powinno się trzymać w swoich pracach kolorystyki odzwierciedlającej znany nam świat – dajmy mu pole do rozwoju kreatywności, a także wykorzystajmy kolorowanki „Zabawki” do wielu innych zabaw. Możemy zaprosić dziecko do wspólnego opowiadania bajki o tym, jak Miś, który jest najlepszym przyjacielem Toli, postanowił podarować jej myszkę w prezencie, albo stworzenia innych historii z wykorzystaniem przedmiotów widniejących w kolorowance.

Niezależnie od tego, w jaki sposób ją wykorzystamy, czy ograniczymy się wyłącznie do pierwotnej jej funkcji czy też postaramy się zachęcić dziecko do szeregu aktywności z nią związanych, kolorowanka „Zabawki” to dla dziecka sposób na spędzenie wspaniałych chwil wypełnionych śmiechem i zabawą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz