czwartek, 18 kwietnia 2019

Urządzamy małą łazienkę

źródło: pixabay
O tym, że urządzanie w bloku z wielkiej płyty może być prawdziwym wyzwaniem, przekonał się niejeden właściciel takiego mieszkania M-3 czy nawet M-4. Zwykle to pomieszczenie połączone z toaletą, w którym spędzamy tak wiele czasu, że warto zadbać o jego maksymalna funkcjonalność, a – to już trudniejsze – także o estetykę. Chyba każdy zgodzi się, że jest to najbardziej osobiste i intymne miejsce w domu (no, może poza sypialnią), co nie oznacza, że jeśli jest to jedyne pomieszczenie spełniające swoją funkcję, wszystkie sprzęty oraz rzeczy zwyczajowo tam trzymane, muszą być wystawione na widok publiczny. Kluczem do sukcesu jest zatem takie urządzenie łazienki, by ukryć jak najwięcej. W jaki sposób to zrobić, by nie wydać majątku, a zapewnić sobie eksploatację funkcjonalnego pomieszczenia przynajmniej przez kilka lat? 

Nowocześnie czy klasycznie? 


Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem aranżacji pomieszczeń w neutralnych kolorach, czy też raczej stawiasz na ekstrawagancję, wobec oferty rynku z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Od kilku sezonów modne są łazienki w stylu industrialnym, minimalistycznym, coraz częściej (podobnie zresztą jak w salonie czy kuchni) gości w nich beton- jako wykończenie ścian i podłóg. Na jego tle designersko prezentuje się nowoczesna armatura łazienkowa. 

Nie znaczy to jednak, że osoby dysponujące nieco mniejszym budżetem (i mniejszą powierzchnią) nie znajdą czegoś dla siebie. Mimo iż nie można się łudzić – koszt remontu łazienki jest dość wysoki – niekiedy udaje znaleźć się modne i naprawdę ładne gresy czy płytki ścienne w atrakcyjnych cenach. Warto szukać tzw. końcówek serii, bowiem jeśli łazienka jest naprawdę niewielkich rozmiarów, to jest szansa, że pozostała w sklepie ilość będzie wystarczająca (oczywiście zawsze przy zakupie należy doliczyć dodatkowe płytki – mogą pęknąć w transporcie czy też przy cięciu). Małe łazienki lubią proste, czyste formy, nie szalejmy zatem z dekorami. Jeśli podobają nam się np. wyraziste wzory, ten rodzaj płytek zastosujmy tylko np. na ścianie za wanną czy prysznicem. Pamiętajmy jednak, że ma to być pomieszczenie, w którym odprężymy się po całym dniu pracy, wyciszymy zmysły. 

Spędzaniu większej ilości czasu w łazience służą wygodne wanny („dopasujmy” się do nich już w sklepie) czy umywalki montowane na blatach – idealne szczególne dla pań, które w łazience wykonują makijaż. Wciąż najpopularniejszym i najtańszym materiałem jest akryl, a jego wysoka jakość, odporność na zarysowania i łatwość utrzymania w czystości sprawia, że bez zastanowienia możemy się na niego zdecydować – przy mniejszych zasobach finansowych na remont, śmiało może on konkurować z ceramiką. 

Mała łazienka – problematyczna łazienka? 


Urządzając małą łazienkę szczególnie warto zwrócić uwagę na detale – zarówno ich wygląd, dobór, jak i jakość. Lustro, dekoracyjne i zarazem funkcjonalne oświetlenie, przezroczyste i półprzezroczyste materiały powiększą optycznie małe wnętrze. W małych łazienkach lepiej nie stosować dużych wzorów (pisałam o tym nieco wyżej) ani używać materiałów o wyraźnych fakturach. Najlepiej postawić na jasne kolory, chociaż dobrze zaprojektowana mała łazienka wygląda atrakcyjnie nawet z czarnymi płytkami, szczególnie jeśli zastosujemy duże tafle luster. To, najlepiej powiesić na wprost wejścia do łazienki – dzięki temu pomieszczenie będzie wydawać się dużo większe. 

Coraz częściej też w atrakcyjnych cenach znajdziemy podwieszane urządzenia sanitarne, które nadają pomieszczeniu lekkości. Wiszące miski ustępowe są mocowane na stelażach ukrytych w ścianie, dzięki czemu instalacje i zbiornik na wodę są ukryte. Dodatkowo, jeśli nie zabudujemy ścianki instalacyjnej do samego sufitu, nad stelażem powstaje półka – to cenna powierzchnia do przechowywania, kiedy każdy centymetr jest na wagę złota. Ponadto, przy podwieszanej misce, łatwiej jest utrzymać pomieszczenie w czystości. Jedyny minus to fakt, iż planując wiszący sedes, do długości miski (ok. 46 cm) trzeba dodać jeszcze szerokość stelaża (od 12 cm) oraz płyty gipsowo-kartonowej, którą go obudowujemy. Może się zatem okazać, że to praktyczne rozwiązanie … w praktyce jest nie dla nas. Przy naprawdę małych łazienkach ratunkiem są kompakty zaprojektowane specjalnie z myślą o małych pomieszczeniach. Mają one odpływ pionowy, dzięki czemu mogą być umieszczone bliżej ściany. Takie kompakty mają już od 60 cm długości. 

źródło; pixabay

W małej łazience liczy się konsekwencja i … porządek. Aby łatwiej było go zachować, pomyśl o zabudowaniu wszelkich wnęk i ukryciu w nich szafek / schowków na kosmetyki, artykuły higieniczne czy ręczniki. Nie zawsze udaje się przenieść pralkę do kuchni, ale również jej zabudowę warto rozważyć – nad nią także pozostanie przestrzeń do przechowywania. Stosuj kolory szafek współgrające z kolorem płytek, a nawet identyczne – niejako „wtopią się” one w ścianę. Pamiętaj, że prostota dobrze wpływa na estetykę małej łazienki. Nie eksponuj zatem rozlicznych kosmetyków, możesz nawet zamontować dozownik do mydła czy szamponu, by zachować czysty blat. W celach dekoracyjnych możesz jednak zastanowić się nad umieszczeniem w łazience małej doniczki z rośliną (świetnie sprawdzi się na przykład Cibora, niektóre odmiany Draceny, Difenbachia czy Epipremnum). 


3 komentarze:

  1. Ja właśnie mam małą łazienkę i będę musiała pomyśleć na remontem. Łatwo nie będzie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja już to przerabiałam - trzy małe mieszkania i trzy remonty małej łazienki. U mnie sprawdziły się właśnie jasne płytki oraz lustra. Teraz czeka mnie kolejny remont - spodziewane przybycie dzidziusia sprawia, że całe mieszkanie trzeba przeorganizować.

      Usuń
  2. Ja jakoś też dałam radę na 6 metrach kwadratowych zmieścić wszystko co chciałam ale nie było łatwo. Przede wszystkim postawiliśmy na wręcz ultra białe kafelki oraz ogromne lustro,żeby optycznie powiększyć łazienkę a do tego na toaletę nakładka myjąca biobidet oraz mała umywalka ale dzięki temu mam wannę :)

    OdpowiedzUsuń