piątek, 19 kwietnia 2019

Czy warto mieć certyfikat językowy?

źródło: pixabay
Certyfikat językowy uzyskuje się w wyniku zdania wystandaryzowanego egzaminu z danego języka obcego. Wystandaryzowanego - czyli takiego, który będzie miał jasno sprecyzowany poziom trudności oraz badał te same kompetencje, bez względu na miejsce i czas przeprowadzenia.
Jakie niesie to za sobą korzyści? Kto powinien rozważyć zdawanie egzaminu certyfikującego? Czy certyfikat faktycznie przekłada się na łatwiejsze znalezienie pracy?

Zalety posiadania certyfikatu językowego

Zacznijmy od najbardziej oczywistych zalet posiadania certyfikatu językowego. Ze względu na obostrzenia, jakie wiążą się ze zdawaniem egzaminu (na niektóre trzeba przejść badanie wykrywaczem metalu), jest on wiarygodnym poświadczeniem naszych umiejętności językowych. Z tego powodu możemy liczyć na taryfę ulgową w niektórych sytuacjach:
  • rekrutacja na studia, zwłaszcza za granicą, część uczelni organizuje testy językowe, a certyfikat może z niego zwolnić,
  • zwolnienie z nauki języka w czasie studiów - niektóre uczelnie honorują certyfikat językowy, w związku z czym nie trzeba uczęszczać na konwersatoria i zdawać egzaminu,
  • dodatkowe punkty w przypadku starania się o wyjazd za granicę w ramach programu Erasmus, wolontariat,
  • proces rekrutacji do pracy - po pierwsze dzięki certyfikatowi mamy większe szanse zaciekawić pracodawcę swoją kandydaturą, po drugie, zaświadczenie może nas zwolnić z części rozmów w języku obcym,
  • łatwiejszą emigrację - jeśli planujemy życie za granicą, z certyfikatem łatwiej będzie nam o pracę, przyjęcie do miejscowej szkoły itp.

Certyfikat daje też motywację do nauki

Dużo rzadziej wspominaną korzyścią, wynikającą ze zdobycia certyfikatu, jest cały proces jego zdobywania. Mało kto decyduje się na podejście do egzaminu z marszu, zazwyczaj poprzedza go kilka miesięcy solidnej nauki i powtórek. Perspektywa zdawania testu sprawia często, że popychamy nasze zdolności językowe na wyższy poziom, czego nie zrobilibyśmy w innej sytuacji. 

Jeśli więc znasz dobrze jakiś język obcy, ale masz wrażenie, że mogłoby być lepiej - warto rozważyć podjęcie się takiego wyzwania. Przygotowywanie się do certyfikatu ułatwia także wybór tego, czego należy się uczyć - większość z najpopularniejszych systemów ma opracowane jasne wytyczne.


Certyfikat pozytywnie świadczy o nas

Osoby posiadające certyfikat językowy są postrzegane jako bardziej ambitne, pracowite i umiejące osiągać wyznaczone cele. Takie wyniki uzyskał Uniwersytet Cambrige (organizator rozpoznawalnych na całym świecie certyfikatów z angielskiego: FCE, CAE i CPE) w ankiecie od potencjalnych pracodawców. 

Dodatkowo, samo podejście do takiego egzaminu, dobrze świadczy także o naszej umiejętności radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami. Warto wpleść to w rozmowie rekrutacyjnej, gdy pojawia się jedno z pytań w stylu” “Opowiedz o wyzwaniu w swoim życiu”.

Jak widać - warto mieć certyfikat językowy. A jak się do niego przygotować? Zapewne sam najlepiej wiesz, jakie metody są dla Ciebie najskuteczniejsze, nie należy jednak zapominać o regularnej nauce. A taką oferuje ESKK na kursach języka angielskiego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz