poniedziałek, 27 maja 2019

Jak gotować z głową!

Coraz częściej, kiedy wspominam przygotowaniu obiadu, albo kolacji na ciepło (o pieczeniu ciasta czy ciasteczek już nawet nie wspominam) spotykam się z wielkim zdziwieniem, pojawiają się też pytania, kiedy znajduje na to wszystko czas pracując na etacie, realizując różnego rodzaju zlecenia, prowadząc bloga i na dodatek uczęszczając na różnego rodzaju kursy i szkolenia. 


Zjem na mieście 


Utarło się bowiem przekonanie, że prawdziwe domowe obiady oraz prowadzenie kuchni, jak za czasów naszych babć i dziadków, to zajęcie wymagające niemało wysiłku i zajmujące sporo czasu. W konsekwencji, mogą sobie na tę fanaberię pozwolić tylko osoby nie pracujące zawodowo. O wiele łatwiej, szybciej (a w wielu przypadkach również taniej) jest zjeść coś na mieście, przemieszczając się z punktu a do punktu b z kanapką w dłoni. Osobom zabieganym brakuje czasu na to, żeby zastanowić się do włożyć do przysłowiowego garnka, brakuje czasu oraz chęci, by spędzać czas w kuchni, skoro można odpocząć po pracy przed telewizorem. Ewentualnie, żywimy się przez pięć dni na mieście, albo w domu wyciągając coś na szybko z lodówki i przegryzając stojąc, a dopiero w weekend decydujemy się na przygotowanie mało skomplikowanego obiadu. 

Przyznam, że ja również uwielbiam jadać na mieście, choć tzw. fast foody raczej omijam. Mam swoja ulubioną makaroniarnię, pizzerię, a nawet bar mleczny, gdzie można zjeść smacznie i w miarę tanio, tak „po domowemu”. Takie wyjścia jednak zdarzają się głównie wtedy, kiedy coś świętujemy, bądź też rozkład zajęć sprawia, że mój kalendarz wypełniony jest od godziny 6.00 do 22.00. 

Odpowiednia organizacja to podstawa 


Tak naprawdę bowiem, to przy minimalnej choćby praktyce, a także chęci dopieszczenia swojego podniebienia (i podniesienia wartości odżywczej przyjmowanych posiłków), przygotowanie smacznych, urozmaiconych i pełnowartościowych posiłków, wcale nie musi zajmować długich godzin. Przy obecnym zaopatrzeniu sklepów w produkty, a także możliwości zamawiania ich on-line, nawet niedziele niehandlowe nie stanowią dużego problemu, a odpowiednie nawyki pomagają zorganizować sobie zapas produktów „bazowych”. Pomaga również wyposażenie kuchni w nowoczesne sprzęty i urządzenia, a także właściwe zorganizowanie miejsca pracy. Dzięki temu smaczny i pożywny obiad możemy przygotować nawet w niecałą godzinę, co więcej, wcale nie jest to trudne. Podobnie rzecz ma się z pieczeniem ciasta. Te najprostsze, bez mas, kremów i wielu blatów przygotujemy w 10 min, po czym wstawiając do piekarnika, możemy zająć się zupełnie czymś innym, po 40 czy 50 minutach oczekiwania, ciesząc się już zapachem domowego wypieku. 

Postaw na planowanie 


Układając jadłospis na dzień czy tydzień (w zależności od naszego stylu życia i/lub dyspozycyjności) warto kierować się prostą zasadą. Jeśli planujemy przygotować bardzo pracochłonne drugie danie, postawmy na prostą, kilkuskładnikową zaledwie zupę (i odwrotnie). Kiedy planujemy upiec jeszcze ciasto, wybierzmy dania obiadowe, które nie wymagają użycia piekarnika (chyba że mamy więcej niż jeden) – w ten sposób wstawiając ciasto, mamy czas przygotować obiad. 

Warto też rozplanować sobie określone czynności tak, by nie tracić na nie czasu. I tak: 
  • rano, przed wyjściem z domu do szkoły czy pracy, przełóżmy zamrożone produkty z zamrażalnika na niższą półkę w lodówce. W ten sposób od razu po przyjściu będziemy mogli przygotować np. mięsny posiłek nie czekając na rozmrożenie; 
  • poprzedniego dnia poświęćmy kilka chwil na czynności, które pozwolą w kolejnym dniu przygotować szybciej posiłek, a jednocześnie nie obniżą wartości odżywczej potraw. Możemy ugotować jajka, ryż czy kaszę, namoczyć owoce do ciasta, zmielić mięso na kotlety itp.; 
  • przystępując do przygotowana posiłku, rozpocznijmy od czynności, które trwają najdłużej. Postawmy zatem wodę do gotowania makaronu czy ryżu, rozgrzejmy piekarnik. Przygotujmy też wszystkie składniki, z których będziemy korzystać. 
Oczywiście zmiany nie będą natychmiastowe, ale szybko przekonamy się, że przy odpowiedniej organizacji pracy będziemy bardziej efektywni, praca w kuchni nie będzie zabierała nam dużo czasu, że wdrożenie pewnych nawyków jest skuteczne. Postaw na dobry sprzęt i odpowiednio przygotowane stanowisko 


W sprawnym i szybkim przygotowaniu domowych posiłków pomaga również odpowiednia wielkość stanowiska roboczego oraz właściwe rozmieszczenie zarówno produktów, jak i sprzętów kuchennych. U mnie doskonale sprawdza się segregacja produktów - na osobnych półkach trzymam różnego rodzaju kasze, ryże, makarony, na innych wszelkiego rodzaju przyprawy i dodatki do ciast, większość produktów przesypuje do opisanych słoików. Na bieżąco uzupełniam też zapasy tak, by nagle w trakcie pieczenia czy gotowania nie spanikować, odkrywając brak proszku do pieczenia czy pieprzu. 

Warto postawić również na dobrej jakości sprzęty, poza kuchenką z piekarnikiem, czy lodówką z zamrażalką. Niezwykle przydatna będzie też kuchenka mikrofalowa, umożliwiająca nie tylko błyskawiczne odgrzewanie czy rozmrażanie produktów, ale również …pieczenie (tak, tak, podam Wam niedługo przepis na ciasto z kuchenki). Niezbędny będzie również malakser / robot / blender, w zależności od naszych możliwości finansowych oraz zapotrzebowania. Przyznam, iż najlepszą opcją jest posiadanie wszystkich trzech sprzętów, ale przez długie lata radziłam sobie doskonale z samym tylko blenderem. 

Niezwykle przydatny jest także szybkowar, czyli hermetycznie zamykany garnek, w którym dużo szybciej można ugotować warzywa, udusić mięso czy ryby. W szybkowarze gotujemy pod ciśnieniem, co sprawia, że potrawy nie rozgotowują się, zachowują zarówno swoje wartości odżywcze, jak i smakowe. 

Oczywiście istnieje jeszcze szereg innych przydatnych urządzeń, jak choćby krajalnica do chleba. To urządzenie sprawdzi się nie tylko w restauracjach, szpitalach, szkołach czy innych miejscach, gdzie organizowane jest zbiorowe żywienie, ale również w domu. Dzięki temu możemy mieć równej grubości, estetycznie wyglądające kromki, pozbędziemy się też problemu z krojeniem świeżego chleba. 

A Ty, jakie masz sposoby na usprawnienie pracy w kuchni? Masz swoje ulubione sprzęty? A może tricki związane z przygotowaniem potraw? 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz