poniedziałek, 27 maja 2019

Domenico Laurenza "Maszyny Leonarda. Niezwykłe wynalazki i tajemnice rękopisów Leonarda da Vinci"

Tytuł: Maszyny Leonarda. Niezwykłe wynalazki i tajemnice rękopisów Leonarda da Vinci 
Autor: Domenico Laurenza 
Wydawnictwo: Jedność 


Nie ma chyba osoby, która nie zna postaci Leonarda da Vinci. Jego dokonania przetrwały pokolenia i zapewne głośno będzie o nich w kolejnych. Ten włoski malarz był prawdziwym przykładem człowieka renesansu - zajmował się nie tylko malarstwem, ale też architekturą, filozofią, muzyką, pisaniem, matematyką, anatomią oraz rzeźbiarstwem. I choć zwykle patrzymy na niego przez pryzmat olejnych obrazów oraz fresków, choć zachwycamy się takimi dziełami, jak „Zwiastowanie”, które możemy podziwiać w Galerii Uffizi we Florencji, czy „Dama z gronostajem” przechowywana w Krakowie, bądź też – chyba najsłynniejszym obrazem – „Mona Lisą”, dostępną w Luwrze, to da Vinci uchodził też za genialnego wynalazcę. Wiele z wymyślonych przez niego urządzeń do tej pory zachwyca inżynierów. Wśród jego pomysłów były maszyny hydrauliczne, zamek kołowy, czołg miotający kamienie, a nawet maszyna latająca ze skrzydłami i koparka. 

Właśnie o tych niezwykłych maszynach, a także rękopisach zdradzających geniusz autora, traktuje książka pt. „Maszyny Leonarda”, opublikowana nakładem Wydawnictwa Jedność. Praca pod redakcją Mario Taddei i Edoardo Zanona z tekstem Domenico Laurenza, to wyjątkowa pozycja na wydawniczym rynku i pierwsza, tak kompleksowa próba zebrania dowodów na niezwykłą kreatywność i pracowitość da Vinci w sferze wynalazków. Dodatkowo tym, co wyróżnia to opracowanie, jest przełożenie szkiców i rysunków technicznych mistrza, których kopie wielokrotnie mogliśmy podziwiać w różnych książkach, na język grafiki komputerowej. To sprawia, że książka jest niezwykle ciekawym materiałem do studiowania nie tylko przez wszystkich tych, którzy interesują się życiem i twórczością Leonarda da Vinci, ale również dla inżynierów, wszelkiego rodzaju konstruktorów (również amatorów), a także dla wszystkich, którzy chcą doświadczyć tego geniuszu!

źródło: Wydawnictwo Jedność

W kolejnych rozdziałach książki zapoznamy się z wymyślonymi przez Leonarda: maszynami lotniczymi, wojennymi, wodnymi, roboczymi, teatralnymi, instrumentami muzycznymi, a także pozostałymi urządzeniami, które skonstruował mistrz. Działające na wyobraźnie wizualizację projektów da Vinci umożliwiły dokładniejsze wyjaśnienie zasad ich działania, a także docenienie tych w większości nowatorskich, rewelacyjnych (rewolucyjnych) pomysłów. Te najbardziej znane wynalazki opisane zostały dokładnie od strony technicznej, ale jednocześnie autorzy starali się uchwycić sposób rozumowania mistrza, nadali owym maszynom i ich opisom również historyczny kontekst. 

źródło: Wydawnictwo Jedność

Tym sposobem otrzymujemy wyjątkową publikację, opowiadającą o ponad trzydziestu maszynach, m.in. o śrubie powietrznej, ruchomym skrzydle, latającej maszynie, spingardzie, czołgu, fortecy, pogłębiarce i szlifierce, a nawet o cyrklu i prasie drukarskiej. Część z tych maszyn nigdy nie była analizowana i opisywana pod kątem ich zaprojektowania przez da Vinci, a już z pewnością analizy nie były prowadzone tak dogłębnie, jak w przypadku publikacji „Maszyny Leonarda”. To wszystko, w połączeniu z pięknym wydaniem książki, szczegółowymi kolorowymi ilustracjami, schematami działania sprawia, że książka jest doskonałym studium myśli technicznej, a zarazem potwierdzeniem geniuszu Leonarda da Vinci!

4 komentarze: