piątek, 28 czerwca 2019

Anna Klejzerowicz "Pamiętaj o śmierci"

Tytuł: Pamiętaj o śmierci 
Autor: Anna Klejzerowicz 
Wydawnictwo: Replika 


Motyw śmierci zajmuje niezwykle istotne miejsce zarówno w literaturze, jak i malarstwie wielu epok. Wynika to między innymi z faktu, iż jesteśmy świadomi nieuchronności własnej śmierci, co więcej – jesteśmy wobec niej bezradni. Z tematyką śmierci w szeroko pojętej kulturze i sztuce spotykamy się już w starożytności, jednak to wieki średnie, w obliczu epidemii i wieloletnich wojen, rozwinęły ten temat. Zapewne wszyscy znają też słynne „Memento mori”, czyli „ pamiętaj o śmierci” – przypomnienie, że śmierci nie da się uniknąć. To pozdrowienie używane było m.in. przez wiele zgromadzeń zakonnych, a jego ideą jest odciągnięcie uwagi od spraw przyziemnych, przemijających wraz ze śmiercią. „Memento mori” jest także hasłem przewodnim Bractwa Męki Pańskiej, czyli zrzeszenia religijnego, działającego do dziś w Krakowie. 

Co jednak wspólnego owo „Memento mori” ma z tajemniczymi morderstwami w Gdańsku? Przekonamy się o tym dzięki lekturze kolejnego już tomu serii, o nieszablonowej parze prowadzącej historyczne dziennikarskie śledztwa, czyli byłym policjancie Emilu Żądło oraz historyku sztuki i muzealniczce Marcie Zabłockiej. Powieść kryminalna pt. „Pamiętaj o śmierci”, autorstwa Anny Klejzerowicz, opublikowana nakładem Wydawnictwa Replika, nie tylko przybliża nam historię XVII-wiecznego Gdańska, ale zabiera również do Skarszewa, a także czaruje opowieściami o skarbach i legendami. Nie bez przyczyny zresztą, mamy bowiem do rozwiązania skomplikowaną zagadkę morderstw, pozornie nie mających ze sobą nic wspólnego, poza zagadkową wiadomością pozostawianą przez przestępców, o treści „memento”. Tym samym książka adresowana jest zarówno do miłośników pisarstwa Anny Klejzerowicz, jak i historii, a także do tych wszystkich, którzy chcą zatopić się w lekturze, jednocześnie dowiadując się wielu interesujących informacji na temat naszego kraju, a także wysilając się, by połączyć wszystkie znane fakty w prawdopodobny scenariusz zbrodni, by schwytać sprawcę… 

Kiedy gospodarze klubu muzycznego „Schron”, mieszczącego się w poniemieckim bunkrze, znajdują w lokalu zwłoki dwóch mężczyzn z przyszpilonymi do nich karteczkami z napisem „memento”, a także ślady wskazujące, że ktoś usiłował przedostać się do niższych, niedostępnych kondygnacji bunkra, nikt nie spodziewa się, że to dopiero początek fali zbrodni przelewającej się przez Gdańsk. Śledztwo w sprawie tego morderstwa prowadzi nadkomisarz Marek Zebra, który – z uwagi na historyczne miejsce – angażuje do pomocy Emila i Martę. Pomocą służy im również syn Emila, Bartek, który przyjechał do Polski wypocząć. Wkrótce okazuje się, że jego zasługi dla śledztwa są nieocenione szczególnie iż przeprowadzając mały rekonesans w klubie, zauroczył się jedną z pracujących tam kelnerek, rezolutną studentką Lilianą. Kiedy zostaje znalezione kolejne ciało – jednego z pracowników „Schronu”, a następnie miastem wstrząsa kolejna śmierć, sytuacja robi się niezwykle poważna. Na dodatek ktoś grozi Lilianie, dziewczyna ma też wrażenie, że jest śledzona… 

Jak zakończy się ta historia? Czy rzeczywiście chodzi tu o porachunki gangów, czy też sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana? Co wspólnego z zabójstwami ma legenda o skarbach ukrytych przez hitlerowców w bunkrze, a także o tajemniczym obrazie, pochodzącym z XVII wieku, a zawierającym ponoć wskazówki dotyczące drogi do skarbca „ostatniego Templariusza”? Odpowiedzi na te pytania poszukiwać będziemy wraz z Emilem, Martą, Bartkiem i Lilianą, choć nie będzie łatwo. Autorka jak zwykle stawia przed swoimi bohaterami nie lada wyzwanie, a ich zadaniem będzie nie tylko ułożenie z spójną całość nie tylko różnych informacji, ale i ochrona swojego życia. To wszystko sprawia, że książkę „Pamiętaj o śmierci” czyta się nie tylko z zaciekawieniem, ale wręcz trudno jest się od niej oderwać. Zresztą do lektury przyciąga nie tylko sama kryminalna zagadka, ale i bohaterowie – silne i wielce oryginalne jednostki, których nie sposób nie polubić. Nie można też, po skończonej lekturze, nie starać się o dalsze zgłębianie tematu, a także nie sięgnąć po wcześniejsze tomy serii (oczywiście, jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy).



4 komentarze:

  1. Tytuł książki mnie zachęca do jej przeczytania :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Muzeum, historia,kryminał i nieto wszystko dzieje się w Polsce? Nie wiem czy może być lepiej! :)

    OdpowiedzUsuń