czwartek, 27 czerwca 2019

Joan de Déu Prats i Pijoan „Palce lizać. 10 opowieści na lepszy apetyt”

Tytuł: Palce lizać. 10 opowieści na lepszy apetyt
Autor: Joan de Déu Prats i Pijoan 
Wydawnictwo: Jedność 


Twoje dziecko jest niejadkiem? A może wyjątkowo nie lubi pewnych produktów, takich jak na przykład warzywa? Niezależnie od odpowiedzi, są sposoby, by zmienić tę sytuację, że dziecko nie tylko bez problemu sięgać będzie po zdrowe warzywa czy owoce zamiast słodkich przekąsek, ale i zyska pewność siebie, a przy tym poczucie wartości oraz ważności różnych kwestii. 

Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób można mówić o wartościach przy jedzeniu, sięgnij po książkę pt. „Palce lizać. 10 opowieści na lepszy apetyt”, opublikowaną nakładem Wydawnictwa jedność. Ta wyjątkowa pozycja autorstwa Joan de Déu Prats i Pijoan, to nie tylko zabawna lektura, ale i głębokie przesłanie, płynące z każdej z dziesięciu opowieści. Książka adresowana do dzieci w wieku przeszkolnym, a także wczesnoszkolnym, to doskonały sposób na wspólną wraz z dzieckiem zabawę, to pretekst do rozmowy, okazja do ćwiczenia czytania, a także doskonała pomoc dla nauczycieli, w konstruowaniu scenariuszy lekcji. 

Już sama okładka zachęca do zagłębiania się w książkę oraz … do decyzji, od której opowieści zaczniemy. Umożliwia to umieszczony na okładce talerz z wycięciem na kciuk, dzięki któremu dziecko aktywnie uczestniczy w procesie dokonywania wyboru. Tak, jak dziecko dorastając próbuje nowych smaków, tak i książka jest swego rodzaju podróżą, zarówno po tych smakach, jak i po życiu. Zbiór rozpoczyna urocza powiastka „Prezent Marceliny”, dzięki której dzieci nie tylko docenią słońce, ale poszukiwać go będą wszędzie – nawet w żółtkach pysznych jaj. Dzięki opowiadaniu „Naszyjnik z groszku” z kolei nawet największe niejadki pokochają zielony groszek, którego zjedzenia do obiadu dotychczas odmawiały. Co więcej przekonają się, jak wielką siłę daje wiedza o tym, kim się jest. 

Te maluchy, które niechętnie mówią i czytają, zachwycać się będą opowieścią o „Zupie z makaronem literowym”, dzięki której nieśmiały Mikołaj pokonał swój lęk i docenił magię słowa, zaś historia „Nasionka uśmiechu” przeniesie nas do ponurej krainy, w której ludzie nigdy się nie uśmiechają. O tym, że nie warto przejmować się drobnostkami, że trzeba mieć dystans do siebie i umieć się z siebie śmiać przekonamy się dzięki opowieści pt. „Śmiejąca się cebula”, zaś „Gulasz pełen czułości” sprawi, że docenimy każdego, kto będzie z miłością i oddaniem dla nas przygotowywał posiłki. 

O tym, skąd wzięły się pączki i do czego potrzebny jest wiatr przekonamy się dzięki historii „Wiatr, złodziej kapeluszy”, o poczuciu własnej wartości przeczytać możemy w opowiadaniu pt. „Szczęśliwy nos”, w którym biedna marchewka ubolewa nad swoją drugoplanową rolą. Dzięki historii pt. „Dobra krowa” poznamy wartość tego sympatycznego zwierzęcia nie tylko jako matki karmiące swoje maleństwo, ale również dostarczającego mleko wszystkim dzieciom, dzięki czemu rosną one duże i silne. Z kolei „Zrzędliwe drzewo” przybliży nam osobliwą historię drzewa kakaowego i czekolady. 

Te wszystkie urocze, a równocześnie zabawne opowieści, mogą stać się wstępem do rozmowy z dzieckiem zarówno o jedzeniu, jak i o wartościach. Historie mogą stanowić również inspirację do zabawy, a nawet do wspólnego gotowania, do którego warto zaprosić cała rodzinę!

4 komentarze:

 1. Really when someone doesn't understand afterward its up to
  other visitors that they will help, so here it takes place.

  OdpowiedzUsuń
 2. W tej chwili nie dla mnie, ale chyba zapiszę sobie na przyszłość :D

  Pozdrawiam
  https://subjektiv-buch.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń