sobota, 22 czerwca 2019

Ryan Holiday, Stephen Hanselman "Stoicyzm na każdy dzień roku"

Tytuł: Stoicyzm na każdy dzień roku 
Autor: Ryan Holiday, Stephen Hanselman 
Wydawnictwo: Onepress Stoicyzm to nurt w filozofii zapoczątkowany przez Zenona z Kition i rozwijany przez ateńskich filozofów greckich i rzymskich. Samo słowo „stoik” pochodzi od greckiego słowa „stoa”, które oznacza bramę, bowiem właśnie w bramie odbywały się pierwsze nauki. Choć dziś stoicyzm kojarzony jest głównie z wycofaniem, apatią, to tak naprawdę nie można się bardziej pomylić. Spojrzenie stoików na świat nie tylko dało podwaliny pod logikę formalną, etymologię oraz gramatykę, ale również dowodzi, że wszelkie poznanie ma źródło w doświadczeniu zmysłowym, zaś najwyższym dobrem człowieka jest szczęście. To szczęście właśnie ma swoje korzenie w poczuciu, że niezależnie od okoliczności człowiek może polegać na sobie i że wszystko, co wartościowe, znajduje się w naszej duszy. 

O stoicyzmie, ale takim praktykowanym każdego dnia, możemy przeczytać w książce Ryana Holiday, autora bestsellerów oraz Stephena Hanselmana, księgarza, wydawcy i agenta. Publikacja „Stoicyzm na każdy dzień”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Onepress, to wyjątkowa pozycja, która powstała na podstawie pism Seneki, Epikteta i Marka Aureliusza. Zawiera ona 366 medytacji na każdy dzień, dotyczących mądrości, wytrwałości i szeroko pojętej sztuki życia, zaś lektura uzupełniona refleksją, pozwoli nam nie tylko zbliżyć się do filozofii stoików, zrozumieć jej sens, ale i pociągnie za sobą realne zmiany w naszym życiu. Co więcej przekonamy się, że choć ten nurt w filozofii pojawił się wiele wieków temu, to jednak wciąż jego założenia są aktualne i zaskakująco proste do wdrożenia ich w życie. 

Okazuje się, że stoickie podejście do życia, to filozofia, która może nas mocno zainspirować. Pokazuje inną perspektywę, którą niemal w każdym przypadku można z sukcesem zastosować do naszej rzeczywistości. I choć nie do końca jest to popularne dziś podejście, bo dalekie od konsumpcjonizmu czy wyścigu szczurów, to jednak może okazać się tak samo dobrą drogą, jak hygge czy slow life, w wielu kwestiach zbieżne z nurtem stoicyzmu. 

Książka podzielona jest na trzy części: „Postrzeganie”, obejmujące medytacje w miesiącach: styczeń - kwiecień, „Działanie”, które będziemy ćwiczyć w miesiącach maj – sierpień, a także „Wola”, którą wytrenujemy w miesiącach wrzesień – grudzień. W tych miesiącach autorzy na każdy dzień przygotowali medytację/przesłania, poprzedzone cytatami, nad którymi warto się pochylić, rozważając sens istnienia, ale i krok po kroku zmieniając swoje życie. Warto podążać za tymi wskazówkami, każdego dnia poznając nową myśl, choć równie dobrze można przeczytać całą książkę, a następnie powracać do wybranych dni, miesięcy, bądź też rzeczywiście przejść cały, roczny proces przemiany. Integralną częścią książki jest też model praktyki późnych stoików oraz słowniczek najważniejszych pojęć i fragmentów, które pozwolą nam głębiej, mocniej wniknąć w filozofię stoicyzmu i – być może – uczynić z niego filozofię własnego życia! 1 komentarz:

  1. When some one searches for his necessary thing, therefore he/she desires to
    be available that in detail, therefore that thing is maintained over
    here.

    OdpowiedzUsuń