środa, 27 listopada 2019

de Bézenac Salem i Agnes „Księga wartości i dobrych obyczajów”

Tytuł: „Księga wartości i dobrych obyczajów” 
Autor: de Bézenac Salem i Agnes 
Wydawnictwo: Jedność 


Wprowadzanie dziecka w świat wartości oraz nauka dobrych obyczajów, powinno się rozpocząć już od najmłodszych lat. Najlepiej robić to poprzez szczerą rozmowę z maluchem, a także poprzez poprawne zachowanie, bowiem dziecko uczy się poprzez obserwację i naśladownictwo, a w początkowym okresie życia to rodzic bądź opiekun są największymi autorytetami. 

Rozmowę o wartościach, przekazywanie odpowiednich wzorców można oprzeć też na odpowiednio dobranej do wieku dziecka literaturze. Dla pociech w wieku przedszkolnym (a nawet nieco młodszych) i wczesnoszkolnym, odpowiednią pozycją będzie opublikowana nakładem Wydawnictwa Jedność „Księga wartości i dobrych obyczajów”. Ta wspaniała książka, zawierająca czterdzieści dwa opowiadania o ważnych sprawach, to nie tylko cudowne historie z morałem, ale też pytania, po które sięgnąć możemy w rodzinnych dyskusjach. Po książkę sięgnąć mogą nie tylko rodzice i opiekunowie, ale również nauczyciele, którzy na podstawie tych tekstów stworzyć mogą scenariusze zajęć. 

Książkę możemy czytać podobnie, jak każdą inną – opowieść po opowieści, lub też sięgać do odpowiednich na dany dzień treści, dopasowanych do aktualnych wydarzeń, zachowania samego dziecka lub też kogoś w jego otoczeniu. Przed rozpoczęciem czytania historii poznamy daną wartość lub dobry obyczaj, dowiemy się także, co on oznacza w praktyce i jakie zachowania są jego przejawem. W ten sposób poznamy m.in. wdzięczność, uważność, nauczymy się planować wydatki, dowiemy się, czym jest zadowolenie, subtelność czy cierpliwość. 


Wspaniałe, krótkie historie, jednoznacznie mówią o tym, jakie zachowanie jest pożądane, a które dalekie jest od obranego wzorca. Kolorowe ilustracje natomiast pobudzą wyobraźnię dzieci i sprawią, że z radością sięgać będą do kolejnych opowieści. Ponadto, na każdej z ilustracji został umieszczony waży cytat, którzy może stać się inspiracją, drogowskazem prowadzącym do dokonania właściwego wyboru. 

Ponadto, w książce znajdziemy różne gry skłaniające do rozmowy, zachęcające do (auto)refleksji, do wspólnego z rodziną podejmowania trudnych tematów. Praktyczne wskazówki i dokładnie wytłumaczone zasady gry sprawiają, że nie mamy wątpliwości co do tego, jak przebiegać ma gra, choć tak naprawdę może ona stać się zaledwie inspiracją do tego, by zupełnie inaczej wykorzystać przedstawione pytania czy zadania. 

„Księga wartości i dobrych obyczajów” to pozycja wyjątkowa, która udziela jasnych wskazówek dotyczących wyborów zgodnych z określonymi wartościami i stawia granice pomiędzy tym co dobre, a tym co złe. Podstawowe zasady etyki zawarte w książce, przybliżone dzieciom za pomocą wspaniałych historii pozwalają zrozumieć i uporządkować świat, pomagają też rozwiązywać pojawiające się problemy, dostarczając wytycznych i/lub inspiracji, prowadząc nas prostą drogą do celu, stawiając naprawdę, autentyczność i uczciwość.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz