czwartek, 14 listopada 2019

Liv Constantine "Ostatni świadek"

Tytuł: Ostatni świadek 
Autor: Liv Constantine 
Wydawnictwo: HarperCollins 


Są takie osoby, o których mówi się, że fortuna im sprzyja, że czegokolwiek się nie podejmą, okazuje się sukcesem. Zwykle mają zarówno pieniądze, jak i urodę, a sukces osobisty idzie w parze z tym zawodowym. I tyko nieliczni są w stanie zauważyć, że pod tą idealną powłoką kryją się pęknięcia, że życie także ich nie rozpieszcza, zaś od przeciętnego zjadacza chleba różnią się wyłącznie podejściem do problemów. 

Również o doktor Kate English można powiedzieć, że to kobieta, która ma w życiu wszystko. Nie tylko pochodzi z szanowanej i majętnej rodziny, ale kocha swoją pracę, która zresztą przynosi jej niemałe dochody, ma wspaniałego męża Simona i piękną, ukochaną córeczkę, pięcioletnią Annabelle, będącą oczkiem w głowie rodziców. Ten sielski obrazek dopełnia też piękny dom w Worthington oraz służba. Jednak żadne pieniądze nie są w stanie ochronić Kate przed cierpieniem, na skutek makabrycznej zbrodni, która pozbawiła jej matkę życia. Uwielbiana przez wszystkich Lili Michaels, udzielająca się w licznych organizacjach charytatywnych, prowadząca fundację wspierającą podmioty zajmujące się ofiarami pomocy domowej i molestowanymi dziećmi, została zamordowana we własnym domu, a mimo starań nie udało się odnaleźć ani narzędzia zbrodni ani sprawcy. Mimo iż upozorowano włamanie, zniknęła tylko ulubiona biżuteria Lili, a dom nie został ani przeszukany, ani zniszczony. 


Co, a właściwie kto, kryje się za tym morderstwem? I dlaczego robi wszystko, by Kate uwierzyła, że będzie następna? Na te pytania odpowiedzi będziemy poszukiwać dzięki lekturze powieści autorstwa dwóch sióstr, występujących pod pseudonimem Liv Constantine. Powieść pt. „Ostatni świadek”, opublikowana nakładem Wydawnictwa HarperCollins, to wstrząsająca historia pisana przez życie, to również prawdziwa kryminalna zagadka, którą przyjdzie nam rozwikłać. Po książkę sięgnąć mogą zatem miłośnicy gatunku, jak i te osoby, które cenią sobie lekkie powieści, których akcja zmierza prosto do rozwiązania zagadki, których nie komplikują dodatkowe wątki. 

Kiedy w dniu pogrzebu matki, Kate otrzymuje wiadomość tekstową od mordercy matki, jej życie zmienia się diametralnie, zaś każdy dzień przynosi nowe groźby, artykułowane w niezwykle przemyślany, perfidny sposób. Martwe myszy czy ptaki, zmodyfikowane, pełne okrucieństwa dziecięce wyliczanki, stają się odtąd codziennością Kate. Kto bawi się z nią w tak wyrafinowany sposób? Na ile realne są te groźby? Czy kobiecie zagraża jej własny mąż, z którym ostatnio nie układało jej się w związku, czy raczej prawnik, kolega ze szkoły, który ma na jej punkcie obsesję? A może zupełnie inna osoba? Tego stara się dowiedzieć nie tylko policja, ale i najlepsza i najstarsza przyjaciółka Kate, będąca autorką serii poczytnych kryminałów Blaire. Czy uda się odkryć tożsamość mordercy, zanim będzie za późno? 

Powieść kryminalna „Ostatni świadek”, to – mimo prostej, nieco schematycznej konstrukcji, niezwykle wciągająca lektura, która gwarantuje nam kilka godzin całkiem interesującej rozrywki. Intrygująca, choć mało skomplikowana fabuła, zagadka kryminalna do rozwiązania, gęstniejąca z każdą stroną atmosfera oraz świadomość, że za osobą mordercy Lili może stać każdy z otoczenia Kate sprawia, że książkę czytamy jednym tchem, usiłując rozwikłać mroczne tajemnice – a tych nie brakuje w powieści. I mimo iż zakończenie jest dość przewidywalne, to jednak po powieść zdecydowanie sięgnąć warto chociażby po to, by przekonać się, czy mieliśmy rację typując mordercę.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz