poniedziałek, 18 listopada 2019

Małgorzata Rogala "Cicha noc"

Tytuł: Cicha noc 
Autor: Małgorzata Rogala 
Wydawnictwo: Czwarta Strona 


Święta kojarzą ci się z piernikiem, wyborem choinki i ubieraniem bożonarodzeniowego drzewka? A może z sielskim wigilijnym wieczorem pachnącym pierogami i kompotem z suszu? Myślisz, że świąteczny nastrój to najlepsze co mogło nas spotkać, a łamanie się opłatkiem i wręczanie sobie prezentów to wisienka na torcie tych świąt? Jeśli choć na jedno z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, to jesteś szczęściarzem. Są bowiem ludzie, którym święta kojarzą się z pracą, z samotnością, albo … morderstwem. 

O tym, jak wyglądają święta, kiedy pracuje się w policji, wie doskonale starsza aspirant Agata Górska z wydziału zabójstw. Przestępcy nie przestrzegają bowiem świątecznego kodeksu, popełniają morderstwa wtedy, kiedy im pasuje, a świąteczny czas zupełnie ich nie nastraja pokojowo. Jeszcze gorzej jest, kiedy obie strony związku pracują w policji, a tuż przed świętami jedno z nich, czyli w tym wypadku Sławek Tomczyk, wysyłane jest na szkolenie i to aż do Budapesztu. Ale oni są już do tego przyzwyczajeni, w przeciwieństwie do bycia w związku i wspólnego mieszkania. Agata, znana już czytelnikom z poprzednim tomów cyklu autorstwa Małgorzaty Rogala, zdecydowała się bowiem na ten poważny krok i wprowadziła się do partnera. Żadne z nich nie sądziło jednak, że nadchodzące święta, ich pierwsze we wspólnym mieszkaniu, zamienią się w koszmar… 

O tym, dlaczego nie tak łatwo jest być policjantem, o kulisach reality show i pułapkach, jakie czyhają na młode dziewczyny, przeczytamy w kolejnej znakomitej już książce autorki, pt. „Cicha noc”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Czwarta Strona powieść, to wciągający kryminał, po który mogą sięgnąć wielbiciele gatunku, nawet jeśli wcześniej nie spotkali się z Agatą Górską i Sławkiem Tomczykiem. Mimo iż powieść jest dość schematyczna, a fabuła – przewidywalna, to z przyjemnością zagłębiamy się w lekturę, gorąco kibicując Agacie, nie tylko jeśli chodzi o pracę, ale również życie prywatne. 

To wsparcie będzie jej szczególnie potrzebne teraz, bowiem musi ona prowadzić śledztwo w sprawie zabójstwa, mimo iż sama jest w kiepskiej formie. Tym razem rozwiązywać będzie zagadkę śmierci reżysera popularnego reality show „Nowe życie”, Ryszarda Urbaniaka. W programie biorą udział ludzie, którym z różnych powodów nie udało się w życiu: skonfliktowani z prawem, byli narkomani, prostytutki. Sukces programu opierał się na szokowaniu publiczności, znamienny jest zatem fakt, iż zaszokowała też śmierć Urbaniaka, który został prawdopodobnie otruty podczas prywatnego przyjęcia. Reżyser bawił się w dość hermetycznym gronie, a wszystko wskazuje na to, że mordercą jest jeden z uczestników imprezy. Pytanie brzmi tylko, który? 

Nie tylko Agata zmaga się ze skomplikowanym śledztwem – ciężki okres nadchodzi również dla Tomczyka, który musi wcześniej wrócić do Polski. Jego młodsza siostra, dziewiętnastoletnia Kinga została bowiem uprowadzona i to prawdopodobnie przez chłopaka, z którym się od kilu miesięcy spotykała. Wyjazd z Dawidem na jarmark bożonarodzeniowy do Wiednia miał być romantycznym prezentem na gwiazdkę, a tymczasem zamienił się w przedświąteczny koszmar. 

Czy to możliwe, żeby dwie tak różne sprawy, były ze sobą powiązane? Przekonamy się o tym dzięki lekturze powieści „Cicha noc”, która – mimo świątecznego klimatu – niesie ze sobą również strach i stanowi dowód na ludzką podłość. Wartko tocząca się akcja nie pozwala się nudzić, zresztą same święta wyznaczają termin rozwiązania spraw, a czas w ferworze pracy mija nieubłaganie. Szczególnie, że Agata zmaga się z jeszcze jednym zmartwieniem – zamiast kartek ze świątecznymi życzeniami otrzymuje bowiem listy z pogróżkami. Czy w takiej sytuacji Happy Christmas brzmi jak żart? 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz