piątek, 13 grudnia 2019

Marc Elsberg "Chciwość"

Tytuł:Chciwość  
Autor: Marc Elsberg 
Wydawnictwo: W.A.B. Nie ma chyba osoby, która nie słyszała o zasadzie Pareta (zasada 80/20), opisującej wiele zjawisk z obszaru ekonomii i zarządzania. Według tej zasady 20 proc. badanych obiektów związanych jest z 80 proc, pewnych zasobów, czyli na przykład 80 proc. pieniędzy na świecie znajduje się w rękach 20 proc. najbogatszych osób. I choć ta zasada funkcjonuje od zawsze, to co w sytuacji, kiedy dysproporcje pomiędzy tymi co mają wszystko, a tymi, co nie mają nic są coraz większe? Co w sytuacji, kiedy ci najbogatsi – dążąc do powiększenia astronomicznym majątków – działają w dłuższej perspektywie na niekorzyść nie tylko tych biedniejszych, ale i swoją? 

O tym, jak zakończyć się mogą giełdowe spekulacje, transakcje przeprowadzane w rajach podatkowych, nadmierny konsumpcjonizm, przekonać się możemy dzięki powieści bestsellerowego pisarza, który po znakomitym „Blackoucie”, znów uderza. Tym razem Marc Elsberg proponuje nam „Chciwość”, opublikowaną nakładem Wydawnictwa WAB, będącą swego rodzaju proroctwem, a także oceną obecnego stanu rzeczy. Czy zatem za dysproporcję w dochodach odpowiedzialny jest rzeczywiście kapitalizm? Kto steruje globalnym rynkiem i czy bogaci są choć trochę zainteresowani poprawą sytuacji reszty społeczeństwa? Na te wszystkie pytania odpowiadać będą czytelnicy tej znakomitej książki, która wciągnie nie tylko osoby lubujące się w spiskowych teoriach dziejów, ale i w zagadnieniach ekonomicznych, a także wszyscy ceniący sobie frapującą fabułę i wartko tocząca się akcję. 

Nierówności w dystrybucji dóbr, pogłębiający się kryzys finansowy po pęknięciu bańki kredytowej skutkują falą masowych protestów. Setki tysięcy ludzi wychodzą na ulicę sprzeciwiając się nowym pakietom oszczędnościowym dla ratowania banków i zadłużonych korporacji, w niektórych krajach płoną całe dzielnice miast, mówi się nawet o groźbie użycia broni atomowej. W tych warunkach cykliczne spotkanie ministrów spraw zagranicznych w Berlinie zmienia się w sztab kryzysowy. Jednym z prelegentów występujących w trakcie szczytu ma być znany laureat Nagrody Nobla, Herbert Thompson. W przeszłości otrzymał nagrodę za stworzenie modeli ekonomicznych służących realizacji takich celów, jak wzrost czy sukces, a jego głosu słuchają najbogatsi tego świata. Czy teraz, do dobie kryzysu, również wysłuchają jego teorii na temat wyjścia obecnego kryzysu? 

Niestety nigdy się tego nie dowiemy, bowiem noblista ginie w wypadku samochodowym, zaś wynajęta przez niego limuzyna płonie. I można by to zrzucić na karb zamieszek, gdyby nie fakt, iż znalazł się jeden świadek katastrofy który twierdzi, że ktoś pomógł samochodowi wybuchnąć, zaś jeden z pasażerów auta żył jeszcze przed pożarem. Ów młody mężczyzna, Jan Wutte, który miał pecha przejeżdżać kolo miejsca wypadku na rowerze nawet nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo powinien się teraz bać, że znajdując się w nieodpowiednim miejscu i czasie, wydał na siebie wyrok. Szczególnie, że policja nie chce uwierzyć, że to nie on doprowadził do wybuchu i traktuje go jako podejrzanego. 

W tej sytuacji Wutte musi działać na własną rękę, ukrywając się zarówno przed policją, jak i przed ścigającymi go bandytami. Jedyne, co przychodzi mu na myśl, to odnaleźć mężczyznę o którym mówił jeden z pasażerów przed swoją śmiercią – Fitzroy`a Peel. Czy dzięki temu uratuje życie? Czy wciągając w tę nierówną rozgrywkę kolejną osobę coś mieni? Czy poznamy powód, dla którego została rozpoczęta tak szeroko zakrojona akcja i kto zlecił zlikwidowanie samochodu noblisty? Jaki miał w tym cel? Na te wszystkie pytania odpowiedzi szukać będziemy w porywającej powieści „Chciwość”, która wyróżnia się nie tylko niezwykle wciągającą fabułą, ale przede wszystkim otwiera nam oczy na prawa rządzące światem, stanowiąc przy tym niezłą lekcję matematyki i ekonomi. I choć właśnie z tego względu pewne jej fragmenty mogą być trudniejsze w odbiorze, to jednocześnie mamy wrażenie, że gdyby ktoś w szkole tak jak autor tłumaczył nam trudne wszak zagadnienia, to wszyscy bylibyśmy bogaczami!


2 komentarze: