środa, 22 stycznia 2020

Harlan Coben „O krok za daleko”

Tytuł: O krok za daleko 
Autor: Harlan Coben 
Wydawnictwo: Albatros 


Nie sposób wyobrazić sobie większej tragedii dla rodziców niż sytuacja, której krzywda dzieje się ich dziecku. Większość rodziców przyjęłaby na siebie wszelki ból i cierpienie, by tylko ich dziecko było spokojne, szczęśliwe i zdrowe. Większość też zrobiłaby wszystko, by pomóc dziecku, niezależnie od tego, w jak trudnej sytuacji się ono znalazło. Nawet byłaby skłonna zabić osobę, stanowiącą źródło cierpienia … 

O tym, co można zrobić dla dziecka i jakie są granice tej pomocy, przekonał się Simon Greene, majętny finansista z Wall Street, ojciec trójki dzieci. Od sześciu miesięcy poszukuje on swojej dorosłej już córki, Paige, która ma problem z narkotykami. Jeszcze tak niedawno tulił ją w ramionach, wspierał jej pasję pisarską czy zastanawiał się nad wyborem szkoły. Teraz twarzy Paige szuka w każdej bezdomnej, wyniszczonej dziewczynie na ulicy. Jego żona, znany pediatra dziecięcy, dawno już dała sobie spokój, wolą krwawiące matczyne serce niż kolejną ucieczkę córki w poszukiwaniu narkotyków. 

Jednak Simon nie może i nie potrafi odpuścić, dlatego szuka córki w tajemnicy przed Ingrid. Kiedy wreszcie trafia na jej ślad – w Central Parku, a właściwie Strawberry Fields, gdzie narkomani grają dla pieniędzy – nie może uwierzyć, że ta wyniszczona dziewczyna fałszująca na gitarze to Paige. Próbuje jednak nawiązać z nią kontakt, kiedy na jego drodze staje Aaron Corval, człowiek, który zniszczył życie dziewczynie, wciągając ją w narkotyki. Ten dealer, a przy tym narkoman, wdaje się z Simonem w bójkę, a w międzyczasie Paige ucieka. Incydent ten ma dla mężczyzny długofalowe skutki. Nie tylko zostaje aresztowany, a w Internecie zaczyna krążyć film jak bogacz bije bezdomnego, ale kilka miesięcy po tym zdarzeniu jego biurze zjawia się policja. 

Okazuje się, że Aaron został znaleziony martwy w mieszkaniu, które wynajmował z Paige. Zwłoki są bardzo okaleczone – nie dość, że ktoś poderżnął mu gardło, to jeszcze pozbawił go kilku palców. Czy sprawcą mógł być Simon? A może sama Paige? Czy chodzi o porachunki mafii? Sprawa robi się poważna, kiedy ktoś nastaje na życie jego rodziny. Ingrid zostaje postrzelona i walczy o życie, a jego samego każdy dzień oddala od Paige. Powstaje pytanie, w co Simon został w plątany i czy za wszystkim – w co trudno uwierzyć – stoi jego córka. 

Odpowiedzi na rodzące się wątpliwości poszukiwać będziemy w powieści Harlana Cobena, pt. „O krok za daleko”. Opublikowany nakładem Wydawnictwa Albatros thriller, to kolejny już przykład mistrzowskiego pióra autora. Ten specjalista od kreowania skomplikowanych sytuacji i konstruowania zagadek, nad rozwiązaniem których trzeba się mocno nagłowić. Po książkę sięgnąć mogą zatem nie tylko te osoby, które Cobena sobie cenią, ale również wszyscy miłośnicy skomplikowanych historii, zmierzających do zaskakującego finału. 

Frapująca fabuła, wielowątkowa akcja, w której poszczególne historie wzajemnie się przenikają, ostatecznie tworząc spójną całość, a także doskonale wykreowana sytuacja, w której znaleźli się bohaterowie, to niewątpliwie atuty tej powieści. Dzięki plastyczności słowa niemal czujemy tragedię rodziny, w której znika córka, a rodzice mają świadomość, że mogą Paige już nigdy nie zobaczyć, że może umrzeć anonimowa, zaćpana gdzieś w rynsztoku. Codzienne pytania, w czym zawinili, gdzie popełnili jako rodzice błąd, przygniatają również wciągniętego w ten dramat uczestnika wydarzeń. Mimo iż książki Cobena pisane są według pewnego schematu, zmieniają się wyłącznie miejsca, osoby i szczegóły, to jednak autor potrafi niezmiennie zaskakiwać i aktywizować swojego czytelnika. Trudno jest bowiem biernie przejść obok tej książki szczególnie, że im bardziej Simon będzie próbował dociec prawdy i odnaleźć córkę, tym więcej tajemnic wyjdzie na jaw. Nic zatem dziwnego, że w książkach Cobena naprawdę można się zatracić, nie będąc świadomym upływu czasu.


3 komentarze:

 1. Na ten tytuł chętnie się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Do książek Cobena nie potrzebuję zachęty. Uwielbiam Go 😊
  Pozdrawiam
  subjektiv-buch.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Aż tak wciągająca? Nie czytałam jeszcze nic tego autora, może warto się skusić....
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń