poniedziałek, 6 stycznia 2020

Tess Gerritsen "Bez odwrotu"

Tytuł: Bez odwrotu 
Autor: Tess Gerritsen 
Wydawnictwo: HarperCollins Zdarza się niekiedy tak, że dana osoba znajduje się w niewłaściwym miejscu i czasie, ściągając na siebie wielkie kłopoty. To prawdziwy chichot losu, ale takie pojawienie się w złym miejscu, może mieć długofalowe, a nawet … śmiertelne konsekwencje. 

Tak właśnie stało się w przypadku Catherine Weaver, charakteryzatorki w horrorach klasy B, która jechała z San Francisco do swojej ciężarnej przyjaciółki. Długa droga oraz fatalna pogoda uśpiły nieco jej czujność, dlatego też wydawało jej się, że mężczyzna pojawił się na drodze nagle. Nie zdążyła w porę wyhamować, potrąciła zatem nieznajomego. Kiedy półprzytomnego, zakrwawionego zabrała do szpitala nie sądziła, że właśnie podpisuje na siebie i na wiele innych osób wyrok śmierci. 

Na miejscu okazuje się bowiem, że Victor Holland, bo taka jest tożsamość ofiary wypadku, został nie tylko potracony przez jej samochód, ale również postrzelony. Wkrótce też w szpitalu zjawia się też mężczyzna, podający się za brata Holland, któremu zależy na odzyskaniu jego rzeczy. A konkretnie filmu do aparatu. Tego jednak nie ma wśród oddanych do depozyty drobiazgów, pozostaje zatem tylko jedno miejsce, w którym można ich szukać, czyli samochód Catherine. Niestety na włamaniu do samochodu nieznajomego przyłapuje przyjaciółka Catherine, zaś sprawca nie ma żadnych skrupułów, by pozbawić kobietę życia, nie bacząc na jej błogosławiony stan. 

Zdruzgotana Catherine wraca do San Francisco, tam zaś czeka na nią niespodzianka – Victor. Okazuje się, że jest on biochemikiem, zatrudnionym przez firmę Viratek, a obecnie poszukiwanym pod zarzutem szpiegostwa przemysłowego i niewyjaśnionej roli, jaką rzekomo odegrał zabiciu innego naukowca z Virateku. Tyle tylko, że Victor nieco inaczej przedstawia sytuację, stawiając się w roli ofiary systemu i osoby, która weszła w posiadanie kompromitujących firmę materiałów. Gdzie leży prawda i czy Catherine uda się ujść z życiem? 

Przekonamy się o tym dzięki lekturze porywającej powieści autorstwa Tess Gerritsen, pt. „Bez odwrotu”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa HarperCollins książka, to lekki, ale emocjonujący kryminał, w którym królują gwałtowne zwroty akcji, a wyścig z czasem czyni lekturę jeszcze bardziej przejmującą. Po tę niewielkiej objętości książkę sięgnąć mogą wszyscy lubiący powieści tego gatunku, a także ci, którzy docenią prostą, a mimo to frapującą fabułę. Bez wątpienia jest to jedna z najlepszych powieści autorki, dlatego nie może jej zabraknąć w biblioteczkach fanów Gerritsen. 


2 komentarze:

  1. Czasem lekki kryminał to coś co najbardziej relaksuje mnie po stresującym dniu. Zapisuję na listę!
    pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

    OdpowiedzUsuń