środa, 11 marca 2020

Kinga Gąska "Miłość aż po rozwód"

Tytuł: Miłość aż po rozwód 
Autor: Kinga Gąska 
Wydawnictwo: Filia 


O tym, jak trudno spotkać miłość i to taką na całe życie, doskonale wie wiele kobiet. Trafiamy na nieudaczników, wyzyskiwaczy, leni, albo takich, co rozglądają się na boki, tylko szukając okazji do zdrady. W takiej sytuacji coraz więcej kobiet podejmuje decyzje, że lepiej żyć samotnie, dobrowolnie rezygnują z bycia niańką i sponsorem dla swoich mężów czy partnerów. Są jednak takie, które nie potrafią wyobrazić sobie życia bez mężczyzny u boku i albo kurczowo trzymają się związku, nawet jeśli jest toksyczny, a partner tylko wyrządza krzywdę lub też od razu po zakończeniu jednego związku natychmiast czują przymus rozpoczynania kolejnego. 

A w jakiej sytuacji są trzy kobiety, bohaterki powieści obyczajowej pt. „Miłość aż po rozwód”, autorstwa Kingi Gąski? Opublikowana nakładem Wydawnictwa Filia książka, to współczesny portret kobiet, które pozornie różni wszystko, ale jednak każda z nich boryka się z problemami w relacjach damsko-męskich. A konkretnie ich problemy dotyczą mężczyzn, którzy stanowczo nie zasługują na nie, którzy prezentują pełen zestaw problematycznych cech, wykluczających z bycia czyimkolwiek partnerem. I choć autorka nie odradza związku, to jednak – patrząc na te trzy (a właściwie cztery) – zaprezentowane modele, zdecydowanie tracimy chęć, by wchodzić w jakiekolwiek relacje z mężczyzną. Książka adresowana jest zarówno do tych wszystkich kobiet, które zostały w przeszłości skrzywdzone oraz do tych, które wciąż tkwią z mało satysfakcjonujących relacjach, jak i do tych, które dzięki lekturze przekonają się, jak wielkie mają szczęście, że trafiły na odpowiedniego partnera. 

Poznajemy Joannę, charyzmatyczną bizneswoman, działająca w branży reklamowej. Dzięki ciężkiej pracy udało jej się zaistnieć na rynku, a z każdym rokiem założona jeszcze na studiach firma się rozwija. Ciężka praca, aktywność fizyczna oraz podróże do egzotycznych krajów wypełniają cały czas Joanny, która nawet nie myśli o stałym związku. Nie toleruje słabych mężczyzn, a żaden ze spotkanych nie był dla niej partnerem, zarówno do rozmowy, jak i do wspólnego pokonywania wyzwań. Przynajmniej do chwili, kiedy to w trakcie wycieczki do Rzymu spotyka Pawła. Przystojny mężczyzna o wielu zainteresowaniach jest wspaniałym towarzyszem jeśli chodzi o poznawanie miasta, ale na tym etapie kończy się zainteresowanie Joanny. Tyle tylko, że kiedy kilka miesięcy później spotyka go na kursie gotowania, gdzie jest prowadzącym, daje się złapać w sidła miłości. Współwłaściciel restauracji, romantyk, a przy tym człowiek pracy, który porzucił studia, będąc zmuszonym się utrzymywać. A przy tym interesujący mężczyzna, tak jak ona kochający podróże i sport. To wszystko musiało się skończyć wspólnym zamieszkaniem i sielanką, która niestety trwała dość krótko. W międzyczasie Joanna zdążyła się z Pawłem pobrać, nie bacząc na subtelne sygnały, które – jak się okazało – stały się zapowiedzią kłopotów. Okazuje się bowiem, że Joanna wcale nie zna człowieka z którym mieszka, stopniowo też przestaje rozumieć jego zachowania … 

Pawła za to zna jego matka, Jadwiga Malec-Zaremba, chociaż nawet ona nie jest w stanie zrozumieć skali jego problemu. Doskonale zdaje sobie jednak sprawę, jak wielkim kłamstwie żyje syn, a także jak łatwo zaciąga pożyczki, które ona później musi spłacać. Jednak takiego zachowania syna upatruje w swoich błędach, które popełniła jako matka. Sama nie miała łatwego życia, pierwszy mąż notorycznie ją zdradzał, drugi również nie stanowił dla niej wsparcia. Mimo wszystko zachowała pogodę ducha, a co więcej, poza praca w bibliotece znalazła swój azyl w postaci ogródka działkowego, który pokochali również użytkownicy Instagrama. W ten świat Internetu wprowadziła ją córka, Ewelina, trzecia z bohaterek. Matka, żona, aktywna użytkowniczka Internetu, rozpoczynająca właśnie swoją przygodę z Instastory. Jej życie dalekie jest od tego wymarzonego, a poznany w młodych latach mąż zbyt często sięgający po używki, przestaje być treścią jej życia. Przed nią jednak otwiera się nowa droga, ma szansę na realizowanie się w tym, o co ta bardzo walczyła zdobywając dyplom czeladnika – kreowanie nowych fryzur. 

Jak poradzą sobie ze swoimi problemami bohaterki powieści Gąski? Przekonamy się w trakcie lektury, która nie tylko daje nam nadzieję na lepsze jutro, ale stanowi najlepszy dowód na to, jak silne wewnętrznie są kobiety i jak wiele potrafią znieść. Frapująca fabuła książki sprawia, że trudno się od niej oderwać, choć nie ma tu szalonego tempa akcji, a jedynie obrazy codziennego życia, które potrafi niekiedy mocno zaskoczyć. Odmienność bohaterek, a także różne typy portretowanych mężczyzn sprawiają, że niemal każda z nas odnaleźć się może ze swoimi doświadczeniami w tej powieści, zaś sposób, w jaki Joanna, Jadwiga i Ewelina rozwiązały ostatecznie swoje problemy, może stać się dla nas inspiracją. 


2 komentarze:

  1. Coś mi się wydaje, że to kawał całkiem fajnej obyczajówki. Zapisuję tytuł!
    pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

    OdpowiedzUsuń