środa, 8 kwietnia 2020

Amy Harmon "Z piasku i popiołu"

Tytuł: Z piasku i popiołu 
Autor: Amy Harmon 
Wydawnictwo: NieZwykłe 


„Nasza nieśmiertelność tkwi w naszych dzieciach i ich dzieciach. W naszych gałęziach i korzeniach. To rodzina jest nieśmiertelnością. A Hitler niszczy nie tylko nasze gałęzie i korzenie, ale cale drzewa rodzin (…)” – te poruszające słowa doskonale oddają dramat Żydów. Mówi się o sześciu milionach ofiar holokaustu. Mimo iż jest on najlepiej udokumentowanym przypadkiem ludobójstwa, to i tak obliczenie dokładnie, ile Żydów padło ofiarą eksterminacji, jest praktycznie niemożliwe. 

Ofiarą Nazistów padła też rodzina Evy, choć długo udawało im się funkcjonować we Florencji, pomimo coraz bardziej restrykcyjnych przepisów. O tym, jak wyglądała sytuacja włoskich Żydów, na czyją pomoc mogli liczyć, w jaki sposób działały siatki katolickich księży, ukrywające ich w klasztorach i kościołach przekonamy się dzięki niezwykle wzruszającej książce pt. „Z piasku i popiołu”. Wydawnictwo NieZwykłe opublikowało powieść autorstwa Amy Harmon, która pozostanie w naszych sercach i umysłach jeszcze długo po lekturze. Po książkę sięgnąć mogą nie tylko osoby interesujące się zagadnieniami związanymi z II wojną światową, ale i wielbiciele powieści obyczajowych, doskonale skonstruowanych i poruszających czytelnika od pierwszych stron. 

Autorka przenosi nas do roku 1943, kiedy to Niemcy zajęli już większość Włoch i urządzają czystki rasowe. Początkowe ograniczenia dotyczące stanu posiadania czy pracy Żydów to dopiero początek ich masowej eksterminacji. Eva Rosselli boleśnie odczuła te ograniczenia, kiedy została poproszona o odejście z orkiestry, z którą grała. Jej życie wypełnia muzyka skrzypiec, od lat doskonali się w grze, tymczasem teraz może jedynie grać dla siebie, ewentualnie uczyć żydowskie dzieci. 

Poza muzyką, największą miłością Evy jest Angelo Bianco, kaleki mężczyzna, którego zna od dziecka. Wychowywali się razem, długie lata był dla niej niczym brat, zresztą to ona pomogła mu się odnaleźć we Włoszech po tym, jak z uwagi na śmierć matki został odesłany przez ojca z Ameryki. Jednak to uczucie jest zakazane – Angelo bowiem czuje powołanie i od lat wie, że sam Bóg do niego przemówił, wskazując mu drogę, którą ma podążać. Jednak dorastając u boku Evy, patrząc, jak staje się kobietą, zostaje on mimowolnie wystawiony na pokuszenie. Ulega tej pokusie, choć ostatecznie wybiera kapłaństwo, odtrącając tym samym Evę i jej miłość. 

Przyrzeka jednak ojcu Evy, że cokolwiek by się nie działo, będzie zawsze jej strzegł. Wypowiadając tę obietnicę nie wie, że zaledwie kilka lat później, rzeczywiście będzie zmuszony zaryzykować wszystko, by ocalić kobietę. Wtedy jednak Angelo będzie już wikariuszem w rzymskim kościele Świętego Serca, a treścią jego życia – poza służeniem Panu – staje się pomoc emigrantom, a także Żydom. Nadchodzi czas, kiedy będzie zmuszony ukryć również Evę, szczególnie że jej ojciec od trzech lat nie daje znaku życia. Złapany z fałszywymi papierami został wywieziony do obozu w Auschwitz i wszystko wskazuje na to, że tam zginął. 

Tym sposobem, Eva Rosselli staje się Evą Bianco, rzekomą siostrą Angelo i wraz z nim wyrusza do Rzymu Jednak bliskość, a także świadomość zagrożenia sprawiają, że łącza ich nie tylko siostrzane uczucia. Angelo znów będzie musiał dokonać wyboru pomiędzy służbą Bogu a miłością do kobiety… Jak zakończy się ta historia? Na jakie poświęcenie Eva i Angelo są gotowi? Jakie niebezpieczeństwo im grozi? Przekonamy się sięgając po tę wyjątkowa książkę, która nie tylko pozwala nam przeżywać emocje związane z utratą bliskich czy strachem, ale również … dać się ponieść pięknej, czystej i prawdziwej miłości. Historia, uzupełniona zapiskami z dzienników prowadzonych przez Evę, a także licznymi informacjami związanymi z żydowską obrzędowością, wartościami, które Żydzi cenią, to prawdziwa literacka podróż w czasie. Autorka doskonale wyważyła proporcję pomiędzy wątkiem miłosnym, a wstrząsającym opisem postępującej eliminacji Żydów. To wszystko sprawia, że powieść czyta się z zapartym tchem, pozostając pod wrażeniem wspaniale skonstruowanej fabuły, akcji, a także głównych bohaterów – tak wyjątkowych, a przy tym dzięki swoim słabościom, tak nam bliskich. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz