piątek, 12 czerwca 2020

Joanna Sykat "Oddaj to morzu"

Tytuł: Oddaj to morzu 
Autor: Joanna Sykat 
Wydawnictwo: Prozami 


Relacje z rodziną to dla wielu osób temat trudny, bolesny. Mimo iż rodzina – jako podstawowa komórka społeczna, jest wartością samą w sobie, to jednak nie zawsze prezentuje ona sielski obraz. Niekiedy najwięcej krzywdy doświadczamy właśnie od tych, których kochamy najbardziej, od rodziców, dzieci, rodzeństwa. Takie ciosy bolą podwójnie, bowiem oczekujemy raczej pełnego wsparcia, bezwarunkowej miłości i akceptacji, a tymczasem otrzymujemy ból i cierpienie. Czasami krzywda nie jest zamierzona, rodzice mimowolnie skłaniają się ku jednemu z dzieci faworyzując 

Tego cierpienia doświadczyła Ewa i to nie tylko ze strony rodziców, ale i starszej siostry. Nieustannie porównywana do Anki, wciąż pod presją, musiała poradzić sobie z największym ciosem. W jednej chwili straciła chłopaka i siostrę, bowiem po tym, jak Anka odbiła Ewie ukochanego, trudno jest udawać, że wszystko jest w porządku, trudno dalej utrzymywać siostrzane relacje. 

Mimo upływu lat ta zadra wciąż tkwi w sercu Ewy, szczególnie, że wciąż nie możne ułożyć sobie życia. Nawet jej wygląd świadczy o buncie wobec wszystkiego rodzaju norm i nakazów, praktycznie nie utrzymuje kontaktów z rodziną, a wizytę w rodzinnym domu w nadmorskiej Kuźnicy traktuje niczym karę. Teraz też została niemal zmuszona nie tylko do przyjazdu, ale i do spotkania z siostrą, która pragnie podzielić się ze wszystkimi radosną nowiną i przedstawić …męża. Zaskakująca informacja wstrząsa wszystkimi, a Ewa nie potrafi powstrzymać emocji, w wyniku czego perspektywa porozumienia pomiędzy siostrami jeszcze się oddala. Być może Ewa zareagowałaby inaczej, gdyby nie fakt, iż męża Anki poznała w tym dniu nieco wcześniej, choć ich spotkania nie można raczej zaliczyć do udanych. Ewa bowiem krytykuje Andrzeja za brawurowe zachowanie, a dokładnie kąpiel morzu podczas niesprzyjających warunków. 

Mimo początkowej niechęci do szwagra, w głowie Ewy kiełkuje pewien pomysł na zemstę. Czy zdoła ją zrealizować? Czy siostry będą mogły kiedykolwiek jeszcze się do siebie zbliżyć czy raczej przepaść pomiędzy nimi będzie już nie do przekroczenia? Jakie tajemnice wyjdą jeszcze na jaw? Odpowiedzi na te pytania przyniesie lektura powieści obyczajowej „Oddaj to morzu”, autorstwa Joanny Sykat. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Prozami książka, to wyjątkowy portret rodziny i trudnych relacji pomiędzy nimi, to rzecz o tajemnicach, zdradzie i zemście, a także o tym, że niekiedy warto stanąć ponad wszystko. Po lekturę sięgnąć mogą nie tylko osoby, które cenią twórczość autorki, ale również ci wszyscy, którzy poszukują powieści o życiu, rodzinie, a także trudnej codzienności. 

Autorce udało się nie tylko stworzyć intrygującą fabułę, ale i niezwykły klimat. Dzięki plastyczności słowa przenosimy się nad wybrzeże, czujemy zapach Bałtyku, piasek pod stopami i wiatr we włosach. Czujemy również ból i rozgoryczenie Ewy i … nasza sympatia, mimo jej późniejszych decyzji, jest zdecydowanie po jej stronie. Książka Sykat to pozycja, która pod płaszczykiem lekkości kryje poważne tematy, bliskie nam wszystkim, a przez to skłaniające do refleksji… 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz