piątek, 19 czerwca 2020

Małgorzata Oliwia Sobczak "Czerń"

Tytuł: Czerń 
Autor: Małgorzata Oliwia Sobczak 
Wydawnictwo W.A.B. 


Małe miasteczka, choć wydają się być urokliwe, a życie w nich sielankowe, często tak naprawdę są klaustrofobiczną pułapką. Wszyscy wszystko o sobie wiedzą, wszyscy pamiętają, wszyscy też są w stanie utrzymać pewne rzeczy w tajemnicy, szczególnie przed obcymi. Ten, kto żyje w takim miasteczku albo się przyzwyczaił do braku prywatności, a także do swego rodzaju zmowy pomiędzy mieszkańcami, albo rozpaczliwie stara się stąd wyrwać. 

W takim właśnie miejscu, w wyśmiewanych w żartach Kartuzach, przyszło pełnić służbę prokuratorowi Leopoldowi Bilskiemu, który po sprawie Skalpela popada w niełaskę i zostaje zesłany z Sopotu. Nie jest z tego zadowolony, podobnie zresztą jak miejscowi, którzy nie mają oporów, by pokazywać mu jego miejsce i zlecać sprawy, które tak naprawdę mógłby prowadzić początkujący funkcjonariusz. Dlatego też, kiedy o pomoc zwraca się do niego robiąca karierę w Sopocie Ania Górska, jego była partnerka, Leopold znów łapie wiatr w żagle. W przeszłości ocalił kobietę od śmierci, niestety zamiast wzmocnić to ich związek, rozdzieliło kochanków. Ania zachowuje się tak, jakby zapomniała o tym, co ją spotkało, natomiast Leopold nie potrafi dojść do siebie i coraz bardziej poddaje się depresyjnym nastrojom, nie stroni też od alkoholu. 

Czy los właśnie daje im drugą szansę? Górska właśnie otrzymała swoją pierwszą dużą sprawę –zaginięcie trzynastolatki, które początkowo niestety zostało zlekceważone. Dziewczynka, która już wcześniej sprawiała problemy wychowawcze, została potraktowana jako młoda uciekinierka i wszyscy liczyli, że po kilku dniach powróci do domu. Tymczasem nie dość, że nie wróciła, to jeszcze wokół sprawy zaczynają piętrzyć się tajemnice. O tym, co ukrywa rodzina i jaka jest prawdopodobna wersja zdarzeń będzie chciał się też dowiedzieć Leopold, bowiem babcia dziewczynki mieszka właśnie w Kartuzach… 

Sprawa trzynastolatki nie została jeszcze rozwiązana, a już pojawia się kolejna. Tym razem ginie chłopiec, Piotruś, syn znanej pisarki. Po śmierci męża wróciła ona do kraju i właśnie osiadła w Kartuzach, nie sądziła jednak, że to miejsce będzie budziło tyle emocji, a także wspomnień o siostrze. Julia Sarman, która przez ostatnie lata mieszkała w Stanach Zjednoczonych nie tylko w Polsce planuje znów pisać, ale i chce założyć fundacje dla osób borykających się ze stratą. Nie sądzi jednak, że wkrótce sama tej straty ponownie doświadczy – podczas dożynek chłopiec nagle znika, a Julia jest przekonana, że porwał go mężczyzna z jej przeszłości. 

Czy te sprawy są ze sobą w jakikolwiek sposób powiązane? Dlaczego tropy prowadzą do miejscowego kościoła? Czy i w jaki sposób bieżące wydarzenia są związane z lokalną społecznością i dawnymi czasami? Na te pytania odpowiedzi szukać będziemy w porywającym thrillerze pt. „Czerń”. To już drugi tom serii o Leopoldzie i Annie, „Kolory zła”, którą pokochają wszyscy miłośnicy dobrze skonstruowanych historii oraz kryminalnych zagadek. Autorka, Małgorzata Oliwia Sobczak, w opublikowanej nakładem Wydawnictwa W.A.B. książce zawarła wszystko, co należy do klasyki gatunku. Przy tym „Czerń” jest jeszcze lepsza niż „Czerwień”, widać nie tylko nabyte doświadczenie, ale i lepsze zrozumienie swoich bohaterów. 

Plastyczne opisy nie tylko przenoszą nas na Kaszuby – dla wielu osób region praktycznie nieznany, ale wręcz asymilujemy się ze społecznością, chłonąc zarówno klimat okolicy, jak i wczuwając się w skrajne emocje bohaterów. Zakończenie książki to prawdziwy majstersztyk tym bardziej, że tak naprawdę autorka wciąż przemyca nam historii wskazówki dotyczące prawdziwej wersji wydarzeń, my jednak odczytujemy prawdziwe ich znaczenie dopiero po zakończonej lekturze. Faktem jest też, że zaraz po skończeniu książki pragniemy sięgnąć po kolejny kolor zła … Brak komentarzy:

Prześlij komentarz