piątek, 18 września 2020

C.L.Taylor "Zanim powróci strach"

Tytuł: Zanim powróci strach 
Autor: C.L.Taylor 
Wydawnictwo: Albatros Związek starszego mężczyzny i dziecka nie tylko jest zwyrodnieniem, nie tylko szokuje opinię publiczną, ale też nigdy nie powinien mieć miejsca. Na zawsze odciska on bowiem piętno na dziecku, determinuje jego przyszłość, wpływa na wybór przyszłych partnerów i tego, w jaki sposób ich wybieramy i jak nas traktują. 

Kiedy Lou Wandsworth miała czternaście lat była przekonana, że kocha szaleńczo swojego mistrza, nauczyciela Mike`a Hughesa, że kiedy dorośnie chce za niego wyjść za mąż i urodzić mu dzieci. To, że ich związek musiał być utrzymywany w tajemnicy, nie miał znaczenia, liczyła się bowiem wyłącznie ich miłość. Mężczyzna doskonale wiedział, jak usidlić wrażliwą dziewczynę, jak ją zwodzić, udawać wątpliwości, przekonać ją, że ich uczucie jest wielkie i szczere, a cały świat jest przeciwko nim. Kiedy uciekała z nim do Francji, wciąż była przekonana, że to jedyna droga, że zawsze się o nią zatroszczy, a ona będzie dla niego najważniejsza. 

Teraz, po osiemnastu latach od tamtych wydarzeń, Lou doskonale wie, że to co zrobił Mike było przestępstwem, co więcej, że na zawsze zniszczył jej życie. Nie potrafi bowiem nawiązywać kontaktów z mężczyznami, boi się ich, nie potrafi nikomu zaufać, a nawet kiedy spotyka mężczyznę godnego uwagi, wracają wspomnienia z przeszłości. Przychodzi jednak czas, kiedy Lou będzie musiała powrócić do rodzinnego miasteczka, by uporządkować rzeczy po zmarłym ojcu, Dom na wzgórzach Worcestershire budzi wspomnienia, ale nadszedł wreszcie czas, by się z nimi zmierzyć. 

Kiedy Lou powraca do Malvern, nikt jej nie poznaje. Nikt tez specjalnie się nią nie interesuje, poza byłą żoną Mike`a. Ona za to pragnie dowiedzieć się jak teraz wygląda mężczyzna, który zniszczył jej życie. Wie tylko, że wciąż z sukcesem prowadzi własną firmę zajmującą się przeprowadzkami, a także … wciąż uwodzi młode dziewczyny. Lou staje się nawet świadkiem tego, jak w centrum ogrodniczym całuje nastolatkę, dokładnie tak, jak niegdyś przed laty całował ją. I choć kobieta sama nie wie, czy przemawia przez nią zazdrość czy raczej troska o dziewczynkę, postanawia zgłosić od razu sprawę na policję. Tyle tylko, że Chloe Meadows, obecna ofiara Mike`a, wcale nie chce być uratowana, a związku ze starszym mężczyzną jest dla niej ratunkiem, odskocznią od tego, co się dzieje w domu i jak jest traktowana… 

Jak potoczy się dalej ta historia? Przekonamy się o tym dzięki lekturze powieści pt. „zanim powróci strach”, autorstwa C.L. Taylor. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Albatros książka porusza niezwykle ważki, ale i niewygodny temat pedofilii, ale nie tej związanej z małymi dziećmi, tylko nastolatkami, które zaczynają już eksperymentować, poszukiwać własnej seksualności, a ze swoją burzą hormonów i wątpliwościami stają się łatwym łupem dla takich zwyrodnialców jak Mike. Książka przyciągnie z pewnością nie tylko miłośników dobrze skonstruowanych historii miłosnych, ale wszystkich, którzy mają nastoletnie dzieci. 

Doskonały pomysł na powieść niestety nie został w pełni wykorzystany. Oddanie narracji bohaterom rzeczywiście pozwala poznać sytuację z różnych stron, ale sama leniwie tocząca się akcja, opisy, przemyślenia kobiet, są zbyt bezbarwne, by całość mogła wzbudzić w nas emocje. A przecież sam temat już powinien je wyzwalać. Szkoda zatem, że wyszło poprawnie, ale bez ognia, bez naszego wewnętrznego sprzeciwu, bez długich dyskusji o książce. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz