wtorek, 24 listopada 2020

Megumi Iwasa "Z pozdrowieniami, Żyrafa"

Autor: Megumi Iwasa 
Wydawnictwo: Dwie Siostry Co robisz, kiedy się nudzisz? Może smutno wyglądasz przez okno licząc, że coś ciekawego tam się wydarzy? A może raczej chodzisz za rodzicami narzekając na nudę? A przecież wokół siebie masz tyle wspaniałych zabawę, i innych przedmiotów, które tę nudę mogłyby rozproszyć. Możesz poczytać książkę, pograć w grę planszową, posprzątać nawet w pokoju, albo … pobawić się z przyjacielem. A teraz wyobraź sobie, że gdzieś tam, na sawannie, mieszka sobie smutny pan Żyraf, który tak naprawdę niewiele może zrobić, żeby tę nudę rozproszyć. Tym bardziej, że nie ma nawet z kim porozmawiać, a tak bardzo chciałby mieć przyjaciela. 

Dlatego też tak wielkim wydarzeniem w życiu Pana Żyrafa okazało się otwarcie punktu oferującego usługi pocztowe przez znudzonego Pelikana. Założył on firmę, by choć trochę się rozerwać, nie spodziewał się jednak, że jego pierwsze (i jedyne) zlecenie, będzie tak trudne i oryginalne. Pan Żyrafa postanawia bowiem napisać list do kogo, kto ma szansę zostać jego przyjacielem. Zadaniem Pelikana jest polecieć za horyzont i oddać list pierwszemu napotkanemu zwierzęciu. Okazuje się, że horyzont wcale nie jest tak blisko, jak Pelikan sądził, jednak dzielnie walczył z realizacją zlecenia, przynajmniej do chwili, kiedy w okolicy Wielorybiego Przylądka listo nie przejęła Foka, która pełni tam rolę listonosza. Okazuje się, że pierwszym zwierzęciem, na które napotkała, był Pingwin, i to niezwykle ambitny, gorliwie pobierający nauki u starego Wieloryba. Z uwagi na to, że przebywa on z dala od rodziny, z przyjemnością nie tylko przeczytał list od niejakiego Pana Żyrafy, ale i postanowił mu odpisać… 

Tak właśnie zaczyna się niezwykła relacja, której rozwój możemy śledzić dzięki powieści dla młodych czytelników pt. „Z pozdrowieniami, Żyrafa”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Dwie Siostry książka dla dzieci, to nie tylko pięknie lustrowana historia, ale również wspaniała opowieść o odmienności, różnicach, pokonywaniu granic i … przyjaźni. 

Mimo iż Żyrafę i Pingwina dzieli wiele setek kilometrów, nieprzerwanie korespondują ze sobą, a każde jest ciekawe drugiego. Ich próby wyobrażenia sobie, jak wygląda druga osoba są nie tylko zabawne, ale i pokazują, jak bardzo ograniczeni jesteśmy w tych wyobrażeniach do tego, co nam znane… Czy jednak w takich warunkach przyjaźń może rzeczywiście kwitnąć? Przekonamy się o tym sięgając po książkę, która zauroczy czytelników w wieku wczesnoszkolnych, a nawet młodszych, którzy poznawać ją mogą przy wsparciu rodziców. Megumi Iwasa otwiera przed nami drzwi do wspaniałego świata – zarówno świata zwierząt, jak i przyjaźni. Pokazuje, że nie jest ważne to, jak wyglądamy (i gdzie mamy szyję), ale to, czy jesteśmy gotowi zaakceptować odmienność drugiej osoby. A także, czy jesteśmy gotowi napisać list i … odpowiedzieć na niego!

2 komentarze: