środa, 4 listopada 2020

Wilbur Smith, David Churchill "Po dwóch stronach"

Tytuł: Po dwóch stronach 
Autor: Wilbur Smith, David Churchill 
Wydawnictwo: Albatros 


Mimo iż wojna wiąże się zawsze z nieludzkim okrucieństwem, cierpieniem, to obecna jest w jej trakcie także miłość. Ileż to par poznało się właśnie w czasach wojny, ileż zakochało się w sobie, mimo niepewnego jutra. Sama miłość jest jednak uczuciem niezwykle skomplikowanym, natomiast szczególnie trudna robi się w chwili, kiedy kochankowie pochodzą z różnych środowisk czy są różnej narodowości. Historia zna bowiem nie tylko przyjaciół rozdzielonych wojną, którzy nagle stanęli po dwóch stronach barykady, ale również ukochanych, którzy w pewnej chwili zostali zmuszeni do tego, by opowiedzieć się po którejś z opcji. I nie dotyczy to tylko związków Żydówek z gojami, ale również Niemców z obywatelkami Wielkiej Brytanii czy innych krajów pozostających w opozycji do narodu niemieckiego. 

Saffron Courtney i Gerharda von Meerback połączyła miłość niezależna od kraju pochodzenia, czysta i prawdziwa. Ona wychowała się w Afryce, a ze swoją dziką naturą jest za wolnością i niezależnością, on, mimo iż jest Niemcem, nie wyznaje wiary Hitlera w nadludzi. Ma przyjaciół wśród Żydów, jeden z nich był zresztą przez lata zaufanym doradcą rodziny, przynajmniej do czasu, kiedy brak i Gerharda, Konrad, zapalony aktywista i fanatyczny wyznawca Führera nie zwolnił go z obowiązków, bez żadnego wytłumaczenia czy odprawy, jakby lata pracy i poświęceń nie miały znaczenia. To Gerhard zdobył pieniądze i pomógł uciec rodzinie Solomonsa do Szwajcarii, ratując ich tym samym od czystki, choć jak się okazuje, za tę decyzję przyjdzie mu słono zapłacić. 

Na razie jednak jest w objęciach Saffron, a ich trwający od trzech miesięcy związek wydaje się być tym na całe życie. Tyle tylko, że stoją w obliczu wkroczenia wojsk niemieckich do Polski i wiedzą, że będą musieli się rozstać na pewien czas. Może nawet na zawsze. Tuż po tym, jak opuszczają Paryż, również Wielka Brytania staje się wrogiem Niemiec. Teraz już rzeczywiście stoją po dwóch stronach barykady. Szczególnie że Saffron zostaje zwerbowana do służby w wywiadzie, działając jako agentka Biura Operacji Specjalnych, SOE. I to agentka niezwykle ceniona, uznawana za niezłomną, która nie tylko bez mrugnięcia okiem jest w stanie wysadzić pociąg pełen niemieckich oficerów, ale i przetrwać nawet najcięższe przesłuchanie. 

W czasie, kiedy Saffron stoi po stronie wrogów III Rzeszy, Gerhard pracuje na jej rzecz. Jego pomoc prawnikowi rodziny zostaje potraktowana jako przestępstwo, a sam mężczyzna szantażowany, zgadza się zangażować swoje umiejętności architekta w projekt prowadzony pod kierunkiem Alberta Speera, a obejmujący stworzenie nowej stolicy imperialnej Rzeszy. Szybko jednak zostaje wciągnięty w zupełnie nową działalność – kiedy pierwszy raz siada za sterami samolotu wie, że to jego powołanie. Prężnie rozwijająca się kariera w tej dziedzinie prowadzi go aż do stanowiska dowódcy eskadry Luftwaffe, i do brania udziału w operacjach, które wzbudziłyby pogardę Saffron. Początkowo zresztą jest przekonany, że ukochana nie żyje - okazuje się że brak Gerharda po raz kolejny pokazał swoją prawdziwą naturę, przechwytując korespondencję kochanków. Dodatkowo, mimo iż robi karierę w wysokich kręgach, to tak naprawdę jest zazdrosny o Gerharda, szczególnie że ten dając się poznać w akcji, staje się dumą Goebbelsa oraz bohaterem filmowych kronik. 

Czy w takiej sytuacji jest możliwość, by jeszcze kiedykolwiek się z Saffron spotkali? A jeśli tak, to jak mógłby zasłużyć na jej miłość, skoro wyrządził tyle zła ludziom, skoro przyczynił się do śmierci tylu Żydów i innych, niewinnych obywateli różnych krajów? Czy istnieje sposób, by odkupić swoje winy? Przekonamy się o tym dzięki niezwykle wciągającej książce pt. „Po dwóch stronach”, będącej siedemnastym już tomem sagi rodu Courtneyów. Opublikowaną nakładem Wydawnictwa Albatros powieść można czytać jednak jako niezależną historię, fakt kontynuacji nie ma wpływu ani na odbiór książki, ani na podążenie za akcją. Ta zresztą toczy się wartko i obfituje w nagłe zwroty, dzięki czemu nawet na chwile nie ulegamy dekoncentracji, skupiając się na tym, co najważniejsze, czyli miłości kochanków, a także i ich walce o wolność, choć każde z nich czyni to na swój sposób. Tym samym książka porywa nie tylko miłośników opowieści z okresu II wojny światowej, ale i wszystkich, którzy potrafią docenić dobrą literaturę i akcję toczącą się na wielu płaszczyznach. Dodatkowym atutem powieści, poza wątkiem miłosnym i scenami pełnymi grozy i cierpienia, jest smutny obraz dwóch braci, tak bardzo różniących się od siebie, z których jeden jest owładniętym zazdrością i nienawiścią fanatykiem. To wszystko sprawia, że po zakończeniu lektury czytelnicy z pewnością sięgną po wcześniejsze tomy serii, z pełną świadomością, że oto zapewniają sobie szesnaście części wypełnionych emocjami i wciągającymi historiami o nieszablonowych ludziach. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz