wtorek, 1 grudnia 2020

Ryszard Ćwirlej "Szybki szmal "

Tytuł: Szybki szmal 
Autor: Ryszard Ćwirlej 
Wydawnictwo: MUZA SA 


W ostatnich latach polscy autorzy kryminałów mocno zaznaczyli swoją pozycję na rynku, zdobywając grono wiernych czytelników, nie mniejsze niż w przypadku zagranicznych pisarzy. Poza frapującą fabułą i kunsztem pisarskim niewątpliwą zaletą jest znajomość polskich realiów i absurdów rzeczywistości, które doskonale znamy z autopsji, W pełni możemy zatem wtopić się w fabułę, uczestnicząc niemal bezpośrednio w wydarzeniach i porównując pewne szczegóły czy wydarzenia z mniej lub bardziej odległych lat z tym, czego sami doświadczyliśmy. 

Wśród nazwisk pisarzy znacząco wyróżnia się Ryszard Ćwirlej, twórca „neomilicyjnych” kryminałów, który niejako zatrzymał się w czasie, a przez to oferuje czytelnikom niezwykle dopracowane w szczegółach książki, w których nie brak odniesień do lat 80. i 90. czy niechlubnej przeszłości wielu funkcjonariuszy (i nie tylko). Aktualnie na rynku księgarskim pojawił się kolejny majstersztyk w wykonaniu Ćwirleja, czyli kryminał „Szybki Szmal” z młodą policjantką Anetą Nowak w roli głównej. Opublikowana nakładem Wydawnictwa MUZA SA powieść to jednak aż trzy historie, które w zdumiewający sposób łączą się ze sobą, co jest kolejnym dowodem na mistrzostwo autora. Dlatego tez przyjemność płynącą z lektury znajdą nie tylko miłośnicy kryminalnych czy sensacyjnych historii, ale wszyscy lubiący dobrze skonstruowane opowieści z wyraźnie zarysowanymi bohaterami. 

Autor przenosi nas do Wronek, do 1984 roku. Tu właśnie, w dawnym klasztorze franciszkanów, mieści się od lat dom dziecka. To właśnie w tym sierocińcu, jak zresztą zapewne w wielu, wychowawcy mogą realizować swoje perwersyjne fantazje przynajmniej do chwili, kiedy nie upomni się o nich sprawiedliwość (albo ktoś jej w tym pomoże). My śledzimy jednak sprawnie przeprowadzoną akcję ratunkową, bowiem na strychu sierocińca wybuchł pożar, który pozbawia życia kilka osób. Śledztwo w tej sprawie prowadzi lokalna policja, chociaż przy udziale policjantów w Komendy Wojewódzkiej z Poznania. 

Akcja toczy się również współcześnie, w Szamotułach. Tu właśnie, głównie dzięki swojemu niewyparzonemu językowi, znalazła się podkomisarz Aneta Nowak. Po skończeniu zaocznie prawa została wysłana na kurs oficerski w Szczytnie, który właśnie ukończyła. Powrót do dawnej komendy jest już jednak powrotem do innej rzeczywistości, bowiem jej szef przeszedł już na emeryturę, a na jego miejsce przyjęto osobę, z którą Aneta wolałaby się już nigdy nie spotkać. Powrót ten oznacza wpadnięcie w wir wydarzeń, bowiem czeka już na nią interesująca sprawa. Zostaje przydzielona do zespołu pracującego nad rzekomo samobójczą śmiercią. Mężczyzna powiesił się na lince do wspinaczki we własnym mieszkaniu, tyle tylko, że na przegubach dłoni miał otarcia, co wskazuje na to, że wcześniej był skrępowany. Tym samym zmienia się kwalifikacja sprawy. 

W tym samym czasie niedaleko miasta, na terenie dawnej zagrody miejscowego pijaczka, Karola Mąderka, powstaje nowoczesna hala magazynowa niemieckiej firmy handlującej farbami i asortymentem farbiarskim. Pijaczek z dnia na dzień zmienia się w obracającego milionami i podpisującego lukratywne kontrakty prezesa. Co i kto naprawdę stoi za tą firmą. I co najważniejsze, w jaki sposób te trzy wątki książki są ze sobą powiązane? Tego właśnie będzie próbowała dowiedzieć się Aneta Nowak, której wrodzony instynkt oraz talent śledczy nie pozwalają odpuścić. Mimo, iż niekiedy trupy warto pozostawić w szafie … 

Frapującej fabule książki towarzyszą wielkie emocje czytelników, a autor przykuwa naszą uwagę od pierwszych scen, które wstrząsają nami i dopominają się o wymierzenie sprawiedliwości. Nieszablonowa, pyskata Aneta Nowak budzi uznanie i gorąco jej dopingujemy, bowiem porusza się ona po grząskim gruncie, a wielu jej towarzyszom tak naprawdę nie zależy na niczym. U Ćwirleja wszystko dzieje się po coś, zatem z uwagą śledzimy akcję, bowiem w danym momencie fakty, niczym elementy układanki, wskakują na swoje miejsce. A my, po rozwiązaniu zagadki i zdemaskowaniu brudnych sekretów (i interesów) zaczynamy z niecierpliwością oczekiwać na kolejną książkę autora! 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz