niedziela, 3 stycznia 2021

Anna Peiretti "Czym jest … miłość"

Tytuł: Czym jest … miłość 
Autor: Anna Peiretti 
Wydawnictwo: Jedność 


Czym jest miłość? Skąd wiemy, że kochamy? Jak miłość się objawia, jakie są jej rodzaje? To wszystko pytania, na które trudno odpowiedzieć jej dorosłym, a co dopiero, jeśli chodzi o dzieci? Jedynie my – rodzice, nauczyciele, możemy nie tylko wytłumaczyć co pokazać dzieciom, czym jest miłość, sami ją dając. Szczerze, bezwarunkowo, nie licząc na nic. By zaś wyjaśnić, dlaczego postępujemy tak, a nie inaczej, dlaczego określone czyny świadczą o miłości lub jej braku, możemy posłużyć się historiami, bo choć miłości nie można zamknąć w słowach, to służą one lepszemu jej zrozumieniu, uzyskaniu wglądu w swoje uczucia. 

Takie historie, pokazujące czym i jaka jest miłość, zostały zebrane w pięknej książce Anny Peiretti z wyjątkowymi ilustracjami Martiny Peluso. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Jedność pozycja pt. „Czym jest … miłość”, to jedna z książek serii objaśniającej w sposób niezwykle delikatny i subtelny uczucia, które są obecne w naszym życiu. Na okładce widnieje informacja, że z książki możemy skorzystać na Katechezie i w domu, ale tak naprawdę teksty w niej zawarte możemy wykorzystać chociażby na godzinie wychowawczej i to niezależnie od wyznawanej wiary. 

Mimo niewielkiej objętości (książka liczy sobie 32 strony) to pozycja bogata nie tylko w piękne treści, ale też pytania prowadzące do rozważań, do dyskusji. Zawarte w książce historie omawiają różne sytuacje, a każda z nich pokazuje jaka jest miłość – ta prawdziwa. Dzięki opowieści o żebraczce z Paryża przekonamy się, że miłość może być darmowa, poznamy siłę bezinteresownego wręczania komuś podarunków, a drzewa z kolei przekonają nas, że miłość to obfitość – wszystkiego, co jest dookoła, całej wspaniałości natury. Miłość jest też sprawiedliwa, o czym boleśnie przekonał się zachłanny lew, wywyższający się ponad inne zwierzęta i zabierający im pokarm. 

Miłość jest też cierpliwa – w tej lekcji przyglądać się będziemy bezskutecznym próbom mieszkańców wioski, mającym na celu podtrzymanie osuwającej się góry. Dopiero interwencja starca, kochającego rośliny, zapewniła bezpieczeństwo mieszkańcom – rozdał on bowiem mieszkańcom drzewka, by posadzili je u podnóża góry. Zobaczymy również, jak wielka jest siła miłości, choć niekiedy na tę miłość trzeba poczekać. 

Niezwykle piękna jest opowieść o tym, kiedy zaczyna się noc, a kiedy dzień. Dzięki której przekonujemy się, że „miłość jest spojrzeniem, które szuka drugiej osoby (…)”, a także o miłości matki – jedynej rzeczy, która zachowała swoje piękno podczas podróży anioła do nieba. 

To niektóre z tekstów przepełnionych głębią, które nie tylko pozwalają na zrozumienia, czym jest miłość i jakie są jej oblicza, ale – dzięki zawartym pod tekstami pytaniom – skłaniają do refleksji, dyskusji oraz do poszukiwania miłości w sobie i wokół siebie. To oparta na wartościach książkach, która pozwala stawać się lepszym człowiekiem i przemieniać świat dzięki sile miłości.

1 komentarz: