niedziela, 28 marca 2021

Peter A. Levine "Głos wnętrza"

Tytuł: Głos wnętrza
Autor: Peter A. Levine
Wydawnictwo: Czarna Owca


Trauma kojarzy nam się z zaburzeniami psychicznymi, z nieprzespanymi nocami, z krzykiem i wspomnieniami, które wciąż do nas wracają. Kojarzy się też z wieloletnim leczeniem i bólem, tym najgorszym, bo bólem duszy. Czy rzeczywiście tak musi być? Czy traumatyczne wydarzenia muszą pozostawić w nas niezatarty ślad?

O tym, jak odzyskać równowagę, pisze zajmująco Peter A.Levine, wybitny amerykański psycholog, który od lat zajmuje się zagadnieniami związanymi ze stresem i traumą. Jego książka „Głos wnętrza. Jak ciało uwalnia się od traumy i odzyskuje zdrowie”, to w pewnej mierze książka rewolucyjna, stanowiąca owoc wieloletnich badań autora, ale również zapisek jego własnych doświadczeń, związanych z wypadkiem samochodowym. Innowacyjność podejścia prezentowanego przez Petera A.Levine w opublikowanej nakładem Wydawnictwa Czarna Owca pozycji sprawia, że po tę lekturę sięgnąć powinni przede wszystkim terapeuci – lekarze, psychologowie, psychoanalitycy, ale również osoby, które same borykają się z traumą lub też mają w swoim otoczeniu taką osobę.

Autor podkreśla, że choć są ludzie, które z traumatycznymi doświadczeniami mogą uporać się o własnych siłach, to jednak wiele z nich potrzebuje pomocy z zewnątrz. Współczesna medycyna jest w stanie zaoferować im tylko środki farmakologiczne, choć i z ich udziałem rezultat jest niepewny. Jest to tym bardziej niepokojące, że wcale nie trzeba wojny czy wypadku, by doświadczyć ekstremalnego stresu. Mówimy o nim również przy okazji napaści, gwałtów, ale również w przypadku bycia świadkiem przemocy. Traumatyzujące może być ponadto rozstanie, porzucenie, dlatego też książka Levine jest tak naprawdę dla wszystkich potrzebujących pomocy, ale i tę pomoc oferujących. Szczególnie, że brak odpowiednich działań, niezdolność do uporania się z tymi zdarzeniami, może wywołać zespół stresu pourazowego.

Autor podkreśla, że proponowana przez niego metoda jest na tyle uniwersalna, że pomaga osobom wyzwolić się z traumy nawet wówczas, kiedy negatywne doświadczenia miały miejsce wie lat wcześniej. Nazywa ją Somatic Experience (SE, doświadczanie somatyczne) i pomaga ona w wywołaniu stanów fizjologicznych, zmysłowych i afektywnych, pozwalających przetransformować lęk, a także poczucie bezradności. Jest to możliwe dzięki uzyskaniu dostępu do instynktownych reakcji na skutek bycia świadomym doznań cielesnych.

Terapia ta plasuje się gdzieś na pograniczu szamanizmu i medycyny naturalnej, ale tak naprawdę powstała w oparciu o wyniki badań i solidne naukowe podstawy. Levine, posiłkując się przykładami (konkretne przypadki) szczegółowo opisuje metodę pracy prowadzącą do rozwinięcia świadomości swoich doznań fizycznych i emocji, a także pracy nad nimi. Sięga przy tym do różnych źródeł, zarówno etologii, czyli nauki badającej zachowanie zwierząt w ich naturalnym środowisku, jak i do neurobiologii, ilustrując wpływ traumy na ciało, mózg oraz psychikę. Autor dokładnie wyjaśnia również czym jest i w jaki sposób działa układ nerwowy, a także co się dzieje w obliczu zagrożenia.

Poza solidną wiedzą z zakresu różnych dziedzin oraz analizą konkretnych przypadków i krokami postępowania w zakresie wprowadzonej przez siebie metody, autor proponuje nam również ćwiczenia świadomości, mimo iż książka ta nie jest typowym poradnikiem. Jest natomiast wyciągniętą ręką, którą można złapać szukając pomocy. Jest też dowodem na to, że rany, niezależnie od tego, w jaki sposób powstały, czy są cielesne czy duchowe, mogą zostać przetransformowane i uleczone!
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz