czwartek, 24 czerwca 2021

dr Neal D.Barnard "Leczenie przez jedzenie"

Autor: dr Neal D.Barnard
Wydawnictwo: Znak

Od dawna wiemy, że dieta w znaczący sposób wpływa na zdrowie człowieka. Jednak nie do końca zdajemy sobie sprawę, jak wielki to jest wpływ i jak wiele problemów zdrowotnych może rozwiązać zmiana diety. I mimo iż nie jest to cudowny lek na wszystko, mimo iż taka zmiana nawyków żywieniowych, wprowadzenie do menu pewnych grup produktów lub tez eliminacja innych może nie był łatwa, to jednak efekty mogą być spektakularne.

O powiazaniach pomiędzy dietą, a szeroko pojętą gospodarką hormonalną przeczytać możemy w niezwykle intrygującej książce, pt. „Leczenie przez jedzenie”, w której autor, dr Neal D.Barnard wskazuje, ze dieta może pomów nawet w walce z najcięższymi chorobami, a co więcej, niekiedy zastąpić inwazyjne zabiegi, takie jak operacja. Opublikowana nakładem Wydawnictwa ZNAK książka to obowiązkowa pozycja dla wszystkich, którzy zmagają się z różnymi chorobami i problemami, począwszy od trądziku po bezpłodność. Za wiele z tych problemów odpowiada rozregulowana gospodarka hormonalna, to zaś można stosunkowo szybko (co nie znaczy, że łatwo, zmienić). Książka może być również prezentem dla kogoś, kto cierpi na różnego rodzaju dolegliwości, kto z różnych przyczyn nie podejmuje leczenia lub leczenie to okazało się u niego nieskuteczne.

Autor ukazując rolę odżywania w profilaktyce chorób i procesie zdrowienia pisze, że niektóre z najbardziej uciążliwych problemów ze zdrowiem, niekiedy znajdują zaskakujące rozwiązanie. Wśród kłopotów mających związek z tym, co jemy, wymienia on m.in. nadwagę, bezpłodność, skurcze menstruacyjne, cukrzycę, choroby tarczycy, trądzik i kilka innych dolegliwości, posługując się przy tym licznymi przykładami pacjentów, dla których dieta okazała się być kluczem do rozwiązania problemu, dzięki któremu nie tylko pozbyli się konkretnego problemu, ale wręcz odmienili swoje życie.

Dr Neal D.Barnard zwraca uwagę na rolę hormonów, które decydują o pracy poszczególnych narządów w naszym organizmie. To one intensyfikują lub spowalniają metabolizm, zmieniają nastrój, wpływają na płodność, sposób magazynowania i spalania tłuszczu. Wiele osób mających problemu zdrowotne na różnych płaszczyznach, mają stwierdzoną rozregulowaną gospodarkę hormonalną. To dobra i zła wiadomość, bowiem przypadłości związanych z hormonami może być mnóstwo, ale wszystkie (a przynajmniej większość z nich) możemy z powodzeniem leczyć zmieniając menu. Eliminacja pewnych pokarmów, a wprowadzenie na to miejsce innych może przynieść zaskakujące rezultaty. Niestety ta wiedza nie jest popularyzowana, mimo tego, iż istnieją publikacje naukowe podkreślające znaczenie diety. Jednak zysk pochodzący ze sprzedaży różnego rodzaju leków na rozwiązanie problemów hormonalnych jest tak ogromny, że nikomu tak naprawdę nie opłaca się propagować tańszego i zdrowszego rozwiązania.

W trzech częściach książki autor dokładnie tłumaczy nam, w jaki sposób działają hormony i za co odpowiada gospodarka hormonalna, a także w jaki sposób można przywrócić stan równowagi. Część pierwsza koncentruje się na hormonach płciowych i na szukaniu powiazań pomiędzy jedzeniem a płodnością, bolesnymi skurczami menstruacyjnymi, nowotworami i okresem menopauzalnym. Druga część omawia powiązania pomiędzy hormonami a nastrojem i metabolizmem. Znajdziemy tu m.in. wskazówki, jak wygrać z cukrzycą, jak zadbać o tarczycę i pomóc sobie odpowiednimi produktami w walce z huśtawkami nastrojów i stresem. Trzecia, ostatnia część pokazuje, jak pomóc sobie poczuć się lepiej. Omawia zasady zdrowej diety, zawiera także wskazówki, w jaki sposób ograniczyć chemię w naszym życiu. Integralną częścią książki są również przepisy na proste i smaczne (a przede wszystkim zdrowe) dania.

Pomijając ważki temat, który bezpośrednio dotyczy każdego z nas, to ogromną zaletą książki jest język, którym została napisana. Nie znajdziemy tu wywodów pełnych naukowej terminologii, zrozumiałych wyłącznie dla osób zajmujących się medycyną. Autor w niezwykle obrazowy, schematyczny sposób tłumaczy działania hormonów na organizm, a podane przykłady pozwalają nam zrozumieć, jak ogromne konsekwencje ma zmiana diety.

1 komentarz:

  1. Na szczęście chyba coraz częściej robimy badania tego jak te nasze hormony funkcjonują...

    OdpowiedzUsuń