wtorek, 6 lipca 2021

Teresa Driscoll "Zapłacisz mi za to"

Tytuł: Zapłacisz mi za to
Autor: Teresa Driscoll
Wydawnictwo: SQNJeszcze kilkanaście lat temu uporczywe nagabywanie, prześladowanie, nie było karalne do chwili, kiedy coś się nie stało. Prześladowca dąży do poznania każdego ruchu ofiary, każdego gestu, słowa, a wiedzę wykorzystuje po to, by ją osaczyć i zawładnąć. Stalking opiera się o podłoże uczuciowe, chociaż rozumiane zupełnie inaczej, niż zwykle. Takie osoby śledzą, nękają, nawet straszą swoją ofiarę zwykle po to, by ją zdobyć. Niekiedy ta obsesja przekracza wszelkie granice – przykład Agnieszki Kotlarskiej pokazuje, że czasami historie takich obsesji kończą się tragicznie.

Wśród stalkerów są nie tylko tacy, którzy kierują się uczuciem miłości, obsesyjnie zakochani, ale również tacy, którzy pragną zemsty, byli partnerzy, a także ci, których celem jest zastawienie sideł, w których chwyta swoje ofiary. Z którym z tych typów ma do czynienia Alice Henderson? Kiedy w pewną środę odbiera telefon w pracy nie zdaje sobie sprawy, że zmieni on jej życie w piekło. Zmieniony komputerowo głos mówi: „Załatwię cię żyłką do sera”, a zdanie to możemy nie obeszłoby kobiety gdyby nie fakt, że pracuje w gazecie i zdaje sobie sprawę, że takie groźby mogą być dopiero początkiem. I faktycznie, tak właśnie jest w przypadku Alice.

Kolejna środa i kolejny incydent, który nie pozwala kobiecie spać spokojnie. Ulubione kwiaty jej matki, przesłane na adres redakcji są jawną kpiną, a co więcej – dowodem, że prześladowca bardzo dobrze zna Alice. Co więcej, kiedy kobieta zaczyna analizować różnego rodzaju wydarzenia okazuje się, że takich incydentów było więcej, a co najgorsze – prześladowca prawdopodobnie był u niej w domu. Do czego jest zdolny się posunąć? O co mu chodzi? Czy groźbą są związane z jednym z artykułów, które pisała Alice, czy może … z jej przeszłością?

Przekonujemy się o tym dzięki lekturze książki pt. „Zapłacisz mi za to”, autorstwa Teresy Driscoll. Opublikowana nakładem Wydawnictwa SQN powieść to doskonałe studium psychozy związanej z pojawieniem się stalkera i zagrożeniem bezpieczeństwa. Krok po kroku odkrywamy zarówno tajemnicę Alice, jak i pewnego mężczyzny, choć te poznajemy w wyniku retrospekcji. Wszystko składa się na wyjątkową książkę, która wzbudza w nas dreszcz emocji, która każe zadawać pytania o naturę zła.

Chłopak Alice, rozczarowany opieszałością działań policji, postanawia powierzyć prowadzenie sprawy prywatnemu detektywowi. A robi się ona coraz poważniejsza, bowiem dochodzi do bezpośredniego ataku na kobietę. To wciąż jednak dopiero początek zawiłej zagadki, która może mieć drugie dno. Również Alice skrywa bowiem tajemnice, tak naprawdę bowiem nie jest tą, za którą się podaje. Czy jednak sprawa z przeszłości, wydawałoby się rozwiązana, może mieć takie konsekwencje?

Przekonamy się o tym dzięki lekturze książki, która porusza niezwykle w naszych czasach aktualny temat stalkingu. W przypadku Alice są to już bezpośrednie groźby, choć wiele z wymierzonych przeciwko niej ciosów, na przykład przesłanie kwiatów, nie wzbudza podejrzeń i trudno dopatrywać się w nich niebezpieczeństwa. A jednak ono istnieje, a co najgorsze – wzrasta z każdym kolejnym incydentem. Autorka umiejętnie kieruje rozwojem wydarzeń w taki sposób, że wciąż zastanawiamy się, jak sytuacja się wyklaruje. Co więcej, z każdą stroną wzrasta nasze przerażenie, ale i ciekawość, w jakim kierunku ta historia zmierza. Wprowadzenie osoby prywatnego detektywa dodatkowo zagęszcza atmosferę, choć właściwie autorka mistrzowsko wykreowała każdą z postaci. Plastyczny język i szczegółowe opisy wydarzeń pozwalają w pełni wczuć się w atmosferę powieści, zaś zakończenie sprawia, że pozostajemy zaskoczeni, albo też przerażeni. I z pewnością zaczynamy wyczekiwać kolejnej powieści autorki.

2 komentarze:

  1. Mi książka przypadła do gustu!

    OdpowiedzUsuń
  2. W sumie mogłaby mnie zaciekawić, myślę, że się skuszę i przeczytam, fabuła całkiem ciekawie brzmi.

    OdpowiedzUsuń