sobota, 4 września 2021

Lisa Gardner "Samotna"

Tytuł: Samotna
Autor: Lisa Gardner
Wydawnictwo: Albatros


Kiedy ktoś grozi ci bronią, masz prawo być śmiertelnie przerażona. Kiedy tym kimś jest twój mąż, ty już nie raz doświadczyłaś z jego strony przemocy, wiesz, że pod wpływem adrenaliny jest zdolny do wszystkiego, pozostaje ci tylko modlić się, żeby ktoś cię ocalił. Kiedy masz przy sobie dziecko, któremu dodatkowo może stać się krzywda pragniesz, żeby to ocalenie przyszło nawet za cenę życia. Najlepiej życia męża…

Z taką właśnie sytuacją miał do czynienia Bobby Dodge, snajper policji stanowej Massachusetts. Ten oficer jednostki taktyczno-operacyjnej, kiedy otrzymał wezwanie, od razu ruszył do akcji. Komunikat dotyczył uzbrojonego mężczyzny, który wraz z żoną i dzieckiem zabarykadował się w domu, w ekskluzywnej dzielnicy Bostonu. Kiedy przez lunetę broni zobaczył, że sytuacja staje się coraz bardziej niebezpieczna, zdecydował się zrobić najwłaściwszą w jego mniemaniu rzecz – strzelić. Niestety, z bohatera szybko przeobraził się w potencjalnego mordercę. Zabijając napastnika nie wiedział bowiem, że niejaki Jimmy Gagnon był synem znanego i wpływowego sędziego, który teraz zrobi wszystko, by pomścić śmierć swojego dziecka. Szczególnie, iż jest przekonany, że całe to zajście było starannie wyreżyserowanym przedstawieniem.

Sędzia obwinia nie tylko Bobbyy`ego, który stał się narzędziem w rękach Catherine Gagnon, a i ją samą. Zjawiskowo piękna żona Jimmy`ego jest przez teściów traktowana jako manipulantka i wyrachowana kobieta, którą interesowały tylko pieniądze. Od dawna też obawiają się o życie wnuka, cierpiącego na tajemnicze choroby. W ich wyniku dziecko wciąż trafia do szpitala, choć teściowie są przekonani, że źródło problemu dziecka nie leży w jego organizmie, ale w matce. Lekarze nie potrafią znaleźć przyczyny choroby, ale nie znajdują też dowodów na znęcanie się nad dzieckiem. Walka o chłopca będzie zatem zacięta szczególnie, że może po stronie sędziego stoi władza i znajomości, ale Catherine ze swoją urodą i tragiczną historią może przekonać wielu do swojej racji.

Czy kobieta rzeczywiście jest modliszką, która wykorzystuje mężczyzn? Czy związek z tym ma historia z jej dzieciństwa, kiedy to została porwana przez zwyrodnialca, który wykorzystywał trzymane w wykopanej w ziemi jamie dwunastoletnie dziecko przez miesiąc? Dziewczynkę odnaleźli wówczas myśliwi, ale czy jej dusza, niewinność i dobroć nie pozostały tam w ziemi? Czy to Catherine rzeczywiście sprowokowała męża, starannie reżyserując prowadzący do jego śmierci spektakl? Przekonamy się o tym dzięki niezwykle intrygującej powieści pt. „Samotna”, opublikowanej nakładem Wydawnictwa Albatros. Lisa Gardner stworzyła nie tylko wciągający kryminał, ale i znakomity thriller psychologiczny, a naszym zadaniem jest dotrzeć do prawdy, zagłębiając się w ludzki umysł, targające człowiekiem emocje i motywacje do działania.

Książka jest prawdziwą gratką zarówno dla wielbicieli obu wspomnianych gatunków, jak i dla wszystkich ceniących sobie skomplikowane opowieści, pełne głębi i przejmujących wydarzeń. Wieloznaczne zachowania, przeszłość bohaterki, znęcanie się nad nią męża, nasze sprzeczne emocje sprawiają, że od książki nie sposób się oderwać. Szczególnie, że problemom Bobby`ego , opuszczonego przez system, na rzecz którego pracował, towarzyszy jeszcze dreszczyk emocji wywołany tajemniczym prześladowcą, którego celem jest eliminacja Catherine.

Frapującej fabule towarzyszy wartka akcja, z gwałtownymi jej zwrotami. Zakończenie książki działa natomiast niczym magnes, przyciągając czytelników do kolejnych książek autorki. Na kolejne możemy liczyć, bowiem „Samotna”, to pierwszy tom serii o sceptycznym detektywie D.D.Warrenie, jednym z niewielu mężczyzn, którzy oparli się urokowi Catherine…1 komentarz: