środa, 17 listopada 2021

Harlan Coben "Mów mi Win"

Tytuł: Mów mi Win
Autor: Harlan Coben
Wydawnictwo: Albatros


Są rodziny, które kryją wiele tajemnic, a im są większe i starsze, tym sekrety te są bardziej mroczne i jest ich więcej. Zwykle jednak dotyczą one chorób, zdrad czy innych grzeszków, rzadko kiedy mamy do czynienia z prawdziwymi tajemnicami, które mają wpływ na losy kolejnych pokoleń.

A jednak okazuje się, że właśnie takie tajemnice posiada zamożna rodzina Lockwoodów. A konsekwencje tego odczuje między innymi Win, czyli Windsor Horne Lockwood III, cieszący się dość osobliwą reputacją awanturnika, nie mający nic przeciwko siłowym rozwiązaniom problemów. Kiedy zjawiają się u niego agenci FBI, agentka specjalna Karn Young ze swoim asystentem i na dodatek nie chcą zdradzić o co chodzi, Win może zacząć przypominać sobie długą listę przewinień, ale nawet się nie spodziewa, z czym służby do niego przychodzą. Otóż w apartamencie w Upper West Side, zostają znalezione zwłoki mężczyzny. To, co zwróciło uwagę na Wina i jego rodzinę to fakt, że poza ciałem w mieszkaniu były jeszcze dwa przedmioty, prowadzące do tragicznych zdarzeń z przeszłości. Mowa o skradzionym płótnie znanego malarza oraz skórzanej walizce z inicjałami WHL3.

Do tej walizki dwadzieścia lat temu nigdy nie odnalezieni mordercy, kazali się spakować młodej kobiecie, dziedziczce majątku, Patrici. Po zamordowaniu stryja Wina, w ten sposób chcieli zmylić tropy. Morderstwo, którego się dopuścili, to dopiero początek tragedii rodziny – dziewczyna została porwana, a następnie przez kilka miesięcy przetrzymywana w oddalonej od ludzi chacie, zwanej później chatą grozy, gdzie była regularnie gwałcona. Co jednak wspólnego z tym dramatem ma zamordowany mężczyzna? Czy to on był sprawcą? Czy pozostawione przedmioty mają stanowić wskazówkę?

Odpowiedzi na te pytania, poza funkcjonariuszami, szukać będzie również Win. Niemal nieograniczone środki finansowe mogą mu ułatwić dochodzenie, ale czy będzie mógł powstrzymać się przed działaniem poza prawem? Czy sprawę, której nie potrafią rozwiązać żadne służby, rozwiąże on? Przekonamy się o tym dzięki lekturze książki pt. „Mów mi Win”, autorstwa Harlana Cobena. Miłośnicy pióra autora pokochają tę opublikowaną nakładem Wydawnictwa Albatros pozycję, która prezentuje typowy dla pisarza styl, niemal niepowtarzalny. Ale również te osoby, które do tej pory nie miały styczności z twórczością Cobena docenią zarówno fabułę książki, jak i samo prowadzenie akcji.

Na uwagę zasługuje tu szczególnie konstrukcja postaci Wina, nieszablonowa i niejednoznaczna. Daleko mu do milionera utracjusza, choć milionerem awanturnikiem jest niezaprzeczalnie. Jednak nawet on ma swoje zasady, trzyma się też mocno kodeksu moralnego, który nieco odbiega od tego akceptowanego szerzej przez społeczeństwo. Wciągająca historia stanowi tu paradoksalnie tło, które jednak ukazuje w pełni sylwetkę Wina, a jednocześnie pozwala nam wczuć się w sytuację dzięki plastycznym opisom. Nie zabraknie też zagadek, których rozwiązanie może prowadzić do celu, a także takich szczegółów dodających opowieści kolorytu, a jednocześnie budzących niepokój, jak motyw ataków terrorystycznych. To wszystko sprawia, że książkę Cobena pochłaniamy w kilka godzin, czytając łapczywie i pragnąc poznać rozwiązanie zagadki.1 komentarz: