niedziela, 5 grudnia 2021

Agnieszka Stec-Kotasińska "Cuda Cichej Nocy"

Tytuł: Cuda Cichej Nocy
Autor: Agnieszka Stec-Kotasińska
Wydawnictwo: Replika


Święta to czas pojednania, okazja do wybaczenia, do zmiany swojego losu. Magia, kojarzona ze świętami, specyficzna, niepowtarzalna atmosfera – wszystko to sprawia, że ludzie są skłonni do czynów, na które w inne dni by się nie zdecydowali. Dzięki temu rzeczywiście dzieją się cuda, serca otwierają się bowiem na drugiego człowieka, stajemy się bardziej empatyczni, wyrozumiali. Jednocześnie, w Święta jak nigdy wcześniej odczuwamy samotność i tęsknotę za bliskimi. Łakniemy wówczas kontaktu z drugą osobą, chcemy mieć koło siebie kogoś, z kim tą magią moglibyśmy się podzielić.

Jagoda, studentka położnictwa i pracownica firmy transportowej nie musi się martwić o obecność u swojego boku drugiej osoby. Ma przecież narzeczonego, w którego rodzinnej firmie zresztą pracuje, planują też ślub, zaś pięcioletni związek stwarza pozory stabilizacji. Niestety, jak się okazuje, tylko pozory, bowiem to właśnie przed świętami Jagoda dowiaduje się od Szymona, że związek już go nudzi, zaś jej sumienność i wielogodzinna nauka do kolejnych egzaminów, irytuje. On sam nigdy o nic nie musiał się starać, czekało na niego miejsce w firmie założonej przez ojca, więc nie jest w stanie wczuć się w położenie Jagody, której obowiązkowość zwiększa jeszcze prawdziwe zainteresowanie przedmiotem studiów. Dzięki zerwaniu Jagoda nie tylko w kilka minut traci partnera i przyszłego męża, ale również źródło utrzymania, wszak po zerwaniu nie może pracować w jego firmie. I nawet jeśli szybko dochodzi do wniosku, że Szymon tak naprawdę nigdy jej nie szanował i w sumie dobrze się stało, to i tak samotność w czasie świat nie jest przyjemna.

Jednak perspektywa samotnych świąt nie powinna jej przerażać – cała jej rodzina została zaproszona do babki Róży, gdzie mają spędzić czas od Wigilii do Nowego Roku. To niecodzienna perspektywa, niestety spowodowana rzekomą chorobą babki, która chce w obliczu zbliżającej się śmierci zjednoczyć rodzinę. Jagoda może spodziewać się zatem na Wigilii między innymi swojego brata Dominika z żoną, a także siostry Ady z mężem i dziećmi. To właśnie za sprawą siostry, a właściwie jej synów, trafia przed wyjazdem do Galerii Dominikańskiej, gdzie w sklepie z zabawkami jest ostatnia sztuka niezwykle popularnej zabawki, którą wymarzyli sobie chłopcy. Niestety okazuje się, że zabawka, warsztat samochodowy, jest już w innych rękach.

I to dosłownie, bowiem sięgnął po nią wcześniej Mikołaj, szukający prezentu dla syna swojej siostry, Laury. Podstępem zmusiła go, by spędził z nią i jej rodziną święta wiedząc, że znów rozpamiętywać będzie osobistą tragedię – utratę ukochanej Ewy. Poznał swoją narzeczoną w klubie, w którym muzykował i szybko stali się nierozłączni. Niestety kobieta zmarła tak szybko, jak żyła, w chwili, kiedy postawiono diagnozę, było już za późno na leczenie. Mimo iż od jej śmierci minęły już dwa lata, Mikołaj wciąż nie potrafi się z tym pogodzić. I nie pomaga nawet zmiana miejsca zamieszkania i przeprowadzka do Wrocławia, a także praca w szkole muzycznej.

Być może spotkanie w sklepie z zabawkami to znak, że czas już zacząć nowe życie i pogodzić się z tym, że nic nie zwróci mu już Ewy? Czy dwoje samotnych ludzi w czasie świat ma szansę doświadczyć świątecznego cudu? Przekonamy się o tym dzięki lekturze książki pt. „Cuda Cichej Nocy”, autorstwa Agnieszki Stec-Kotasińskiej. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Replika książka nie tylko emanuje nadzieją na lepsze jutro, ale też czuć w niej prawdziwego Ducha Świąt. Dlatego można ją polecić nie tylko tym czytelnikom, którzy cenią sobie miłosne opowieści, ale również tym, którzy lubią klimatyczne książki, którzy pragną – szczególnie w przedświątecznym okresie – przeżywać ten okres w wyjątkowy sposób.

Autorka nie ograniczyła się wyłącznie do śledzenia historii Jagody i Mikołaja, ale przedstawia nam ich rodziny, zagłębiamy się też w ich problemy. A tych jest bez liku – siostra Jagody ma zamiar się rozwieść, brat planuje wyjazd poza granice kraju, co przeraża jego żonę, ta zresztą nie ma nawet odwagi powiedzieć mu o swoim najnowszym odkryciu… to tylko część tajemnic i kłopotów członków rodzin bohaterów. Czy w świątecznym czasie uda się chociaż część z nich rozwiązać? Magia Świąt może zmienić życie każdego z nich na lepsze!

1 komentarz: