poniedziałek, 21 marca 2022

Lisa Jewell "Niewidzialna dziewczyna"

Tytuł: Niewidzialna dziewczyna
Autor: Lisa Jewell
Wydawnictwo: Czwarta Strona


Czy zastanawiałeś się kiedyś, co kryje się za zamkniętymi drzwiami sąsiedniego mieszkania czy domu? Kim są mieszkańcy, którzy nawet jeśli wyglądają sympatycznie, mogą skrywać pod maskami prawdziwe oblicze? Intrygowały cię kiedykolwiek wciąż zamknięte okiennice czy zasunięte zasłony? Nawet jeśli snułeś kiedykolwiek jakieś wizję na temat tych osób, to czy były one pozytywne, czy raczej stawiały te osoby na pozycji oprawców? Osób zdolnych do największych potworności?

W poprzednim miejscu zamieszkania Cate Fours, fizjoterapeutka i freelancerka, matka dwójki dzieci, nigdy nie zastanawiała się nad intencjami sąsiadów. Mieszkanie w szeregowcu przy ruchliwej ulicy przyzwyczaiło ją do mnóstwa osób wokół niej i nie myślała nawet o ich intencjach. Paradoksalnie teraz, po tymczasowej przeprowadzce do ekskluzywnej dzielnicy, to poczucie bezpieczeństwa zostało zachwiane przez opisywane w gazetach wydarzenia. Otóż w okolicy miały miejsce napaści na młode kobiety i to nawet w ciągu dnia. Opustoszałe ulice i zamknięte za ogrodzeniami domostwa budzą w Cate grozę szczególnie, iż jest świadoma samotnych powrotów nastoletniej córki do domu. Kobieta coraz częściej martwi się potencjalną napaścią, zwłaszcza od chwili, kiedy córka wspomniała o dziwnym sąsiedzie, który w niepokojący sposób się w nią wpatrywał, kiedy szła z przyjaciółką.

Owym sąsiadem jest Owen, nauczyciel informatyki w Ealing Tertiary College. A właściwie można powiedzieć, były nauczyciel, bowiem mężczyzna został oskarżony o niestosowne zachowanie względem uczennic, a prowadzone dochodzenie potwierdziło pewne jego reakcje oraz słowa, które obrażały pleć piękną w trakcie zajęć. Zbulwersowany Owen wybiera rozwiązanie umowy o pracę zamiast kursu poprawnego zachowania, który proponuje mu szkoła. Po zwolnieniu nie ma jednak żadnych perspektyw – ani na zatrudnienie, ani na życie. Mieszka u zdziwaczałej ciotki, nawet w tym mieszkaniu mając ograniczone prawa i coraz bardziej użala się nad sobą przynajmniej do czasu, kiedy odkrywa potężną siłę internetu. Ze swoimi dziwactwami i nijakim wyglądem Owen jest idealnym kandydatem na podejrzanego w sprawie napaści na tle seksualnym. Czy jednak byłby do tego zdolny?

O ile Cate pogrąża się w ponurych rozmyślaniach na temat krążącego w okolicy napastnika, jej mąż Roan, psycholog dziecięcy, zdaje się bagatelizować zagrożenie. Może dlatego, że na co dzień ma do czynienia z tym rzeczywistym, który obserwuje za pośrednictwem ofiar, jakimi są dzieci. Jedną z jego pacjentek była Saffyre Maddx, siedemnastolatka, która za sprawą wydarzeń z przeszłości, dokonywała aktów autoagresji, tnąc swoje ciało. Choć już zakończyła terapię, z niewytłumaczalnych powodów wciąż pragnie mieć kontakt z Roanem, starając się śledzić na bieżąco to co się dzieje w jego życiu, a także życiu jego rodziny. Kręci się zatem w okolicy jego domu…

W jaki sposób losy tych bohaterów splotą się ze sobą w pajęczynie podejrzeń i oskarżeń? Przekonamy się o tym dzięki lekturze powieści pt. „Niewidzialna dziewczyna”, autorstwa Lisy Jewell. Toczący się na przedmieściach Londynu kryminał, opublikowany nakładem Wydawnictwa Czwarta Strona, mimo iż nie najlepszy w dorobku pisarki, to zdecydowanie trzymająca w napięciu lektura. I to nie tylko dla miłośników gatunku, ale wszystkich lubiących skomplikowane historie z zaskakującymi zwrotami akcji oraz zakończeniami budzącymi zdumienie i obalającymi snute przez nas domysły.

Mimo iż mam wrażenie, że tym razem autorka nie wykorzystała w pełni tkwiącego w historii potencjału, to i tak książka budzi emocje i skłania do rozważań na temat stereotypów, naszych sądów (często zbyt pochopnych), tajemnic skrywanych za zamkniętymi drzwiami i motywów ludzkich zachowań. Doskonale skonstruowani bohaterowie, również ci drugiego planu, wraz z ich punktem widzenia, składają się na całość obrazu, rzeczywistości, której jesteśmy częścią. Nie sposób nie zaangażować się w lekturę, zaś po jej skończeniu, wciąż jeszcze wybrzmiewa ona w naszych umysłach…

1 komentarz: