niedziela, 1 maja 2022

Brandon Mull „Łupieżcy niebios, Pięć Królestw. Tom 1”

Autor: Brandon Mull
Wydawnictwo: Wilga


Święto Halloween, tak znane w Stanach Zjednoczonych, dotarło również i do Polski, ze swoimi kostiumami, zwyczajem zbierania słodyczy i dekorowania domów dyniami. Mimo iż niektórzy potępiają tę amerykanizację, a także samą wymowę tego święta, kojarzonego z pogańskim, to dla dzieci jest to po prostu dobra zabawa. Szczególnie dla tych młodszych, bowiem te starsze oczekują po tym dniu odrobiny przerażenia, dreszczyku emocji. Stąd maratony horrorów czy wycieczki do lunaparków, a także do strasznych domów.

Taka wyprawa, do nawiedzonego domu przy Wilson Avenue, zamieszkałego ponoć przez specjalistę od efektów specjalnych, elektryzuje klasę Cole`a. Chłopiec postanawia wybrać się tam wraz ze swoim najlepszym przyjacielem, Daltonem i koleżanką, Jenną. Tyle tylko, że wraz z nią zjawia się również kilka osób z ich szkoły. Kiedy wszyscy wyruszają w poszukiwaniu przygód i niezapomnianych emocji nie zdają sobie nawet sprawy, jak bardzo wizyta w tym domu odmieni ich życie. Co prawda dekoracje wokół domu nie budzą przerażenia, ale cała grupa zostaje zwabiona do domu obietnicą doświadczenia strasznych rzeczy.

Przekręcony klucz do piwnicy, gdzie wszyscy się udają, niepokoi Daltona, ale Cole ignoruje ostrzeżenie przyjaciela. Do chwili, kiedy okazuje się, że wszystkie dziwne osoby znajdujące się w piwnicznych korytarzach to nie wynajęci aktorzy, a zagrożenie jest jak najbardziej realne. Co więcej, grupa która zeszła z Cole`em, jest jedną z wielu uwięzionych w piwnicznych murach. To jednak dopiero początek ich gehenny, bowiem schwytane do klatek dzieci z miasta, zostają poprowadzone tunelem ku nieznanej przyszłości. Cole, któremu udaje się ukryć przed schwytaniem, postanawia podążyć za porywaczami i odbić przyjaciół i resztę towarzyszy.

Chłopak nie spodziewał się jednak, że wykazując się bohaterską postawą trafi do innego świata, którym rządzą bardzo brutalne zasady, a niewolnictwo jest na porządku dziennym. Niewolnicy są też nieustannie potrzebni, bowiem średnia ich życia jest niewielka. Dlatego porywacze sprowadzają dzieci aż z Ziemi, sprzedając je na targu niewolników w Pięciu Drogach tym, którzy płacą najwięcej. Część dzieci jest jednak przeznaczona dla najwyższego formisty, króla Pięciu Królestw, a wśród nich jest właśnie Dalton i Jenna. Cole podąża za nimi szukając okazji do uwolnienia więźniów, ale niestety zostaje wydany i schwytany, a jego nadgarstek odtąd zdobi jarzmoznak – symbol niewolnika. Szybko też zostaje sprzedany staremu wędrowcowi i tym samym rozdzielony z przyjaciółmi.

W ten właśnie sposób Cole trafia do Adama Jonesa, właściciela Targowiska nad Przepaścią i szefa Łupieżców. Jako niewolnik zajmować się ma plądrowaniem zamków, choć szybko wychodzi na jaw, że jego funkcja to zwiadowca, czyli ktoś, kto często nie przeżywa nawet jednej misji. Plądrowane zamki pełne są bowiem dziwnych stworów, między innymi przypominających skorpionogi wijów czy cyklopów. Mimo realnego zagrożenia Cole`owi udaje się jednak uchodzić z życiem, a to dzięki jego sprytowi i pomocy towarzyszy niedoli. Wśród nich jest Mira, dziewczyna która służy swoimi cennymi radami. A wie dużo, choć jak się okazuje, nie jest tym, za kogo się podaje. Co więcej, dysponuje ona informacjami mogącymi zniszczyć najwyższego formistę, dlatego żyje w nieustannym strachu o swoje życie. Planuje też ucieczkę, ale jak się okazuje – zbyty późno. Najwyższy formista odkrył już miejsce jej pobytu i tylko brawura Cole`a a także zakochanego w Mirze Jace`a sprawia, że udaje im się wymknąć zarówno Łupieżcą, jak i najemnikom króla.

To jednak dopiero początek historii, a także wyzwań stojących przez Cole`em i jego nowymi przyjaciółmi. Mimo iż misja ratowania ziemskich dzieci oddala się, to tak naprawdę warunkiem jej powodzenia jest przeżycie Miry – ona bowiem może pomóc chłopcu dotrzeć do Daltona i Jenny. Tyle tylko, że towarzystwo Miry, choć pomocne, stanowi również śmiertelne zagrożenie. Jak potoczy się ta historia? Przekonamy się o tym dzięki lekturze fantastycznej, zapierającej dech w piersiach powieści dla dzieci pt. „Łupieżcy niebios”, stanowiącej pierwszy tom z serii o Pięciu Królestwach. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Wilga powieść znanego już młodym miłośnikom fantastyki (i przygód) z „Baśnioboru” Brandona Mulla, to zaproszenie do przeżycia niezapomnianych chwil w Pięciu Królestwach, nad którymi panowanie przejął szalony formista. Frapującej fabule towarzyszy tu wartko tocząca się akcja i fantastyczne przygody przeżywane przez bohaterów. Gwałtowne zwroty wydarzeń, baśniowe stwory i nieustanne, bardzo realne zagrożenie, które towarzyszy postaciom (i niejako również nam), trzyma nas w napięciu i nie pozwala oderwać się od książki. Zaś docierając do ostatniej strony czujemy się gotowi nie tylko na to, by ocalić przyjaciół, ale również wszystkie Pięć Królestw przed psychopatycznym szaleńcem, który dla władzy był gotów poświęcić całą swoją rodzinę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz