poniedziałek, 29 sierpnia 2022

Lisa Gardner "Nie bój się"

Tytuł: Nie bój się
Autor: Lisa Gardner
Wydawnictwo: Albatros


Obserwując niektóre zbrodnie i modus operandi można wyróżnić wśród wszystkich zwyrodnialców tych, którzy czerpią satysfakcję z zadawania bólu, straszliwie okaleczając swoje ofiary i nieustannie obserwując przesuwanie skali cierpienia, a także tych, którzy okaleczają już po śmierci sycąc się bezgraniczną władzą nad śmiercią. Nawet nie warto dyskutować nad tym, który rodzaj jest gorszy, istotne jest to, że ten drugi jest trudniejszy, jeśli chodzi o czynności policyjne, a co za tym idzie – złapanie sprawcy.

Właśnie dewiantem tej drugiej kategorii jest Różany Zabójca, grasujący w Bostonie. Jego makabryczne praktyki obejmują oskórowanie ciał zamordowanych kobiet, a także stworzenie misternej inscenizacji na miejscu zabójstwa. Kobiety zostają pozbawione skóry w ich własnych łóżkach, zaś stałym elementem wystroju jest butelka szampana na stoliku oraz czerwona róża leżąca na brzuchu.

Pierwsze z tych zabójstw jest prawdziwym szokiem również dla funkcjonariuszy, w tym dla D.D.Warren, detektyw bostońskiego wydziału zabójstw. Najgorsze jest to, że zabójca wydaje się działać niczym duch, nie pozostawiając żadnych śladów, w tym biologicznych. Mimo tego coś na miejscu zbrodni nie daje pani detektyw spokoju, dlatego wraca ona na miejsce, gdzie dokonano tej straszliwej zbrodni. Jednak, mimo policyjnego przygotowania nie spodziewa się, że zabójca mógłby wrócić na miejsce – prawdopodobnie to on właśnie czai się na miejscu i przez niego policjantka spada ze schodów. W efekcie nabawia się skomplikowanego złamania barku który na długo uniemożliwia jej normalne funkcjonowanie.

Aby jakość funkcjonować z bólem, DD.Warren jest zmuszona poddać się terapii, prowadzonej przez Adeline Glen. Chociaż ból dzięki temu nie znika, staje się łatwiejszy do oswojenia. A to istotne, bowiem Różany Zabójca znów uderza i – podobnie jak poprzednio – nie pozostawia po sobie żadnych śladów. Co nim kieruje? Czy to zemsta na kobietach? Jak to możliwe, że nie zostawia praktycznie żadnych tropów? Przekonamy się o tym dzięki niezwykle wciągającej powieści pt. „Nie bój się”, autorstwa Lisy Gardner.

Opublikowana nakładem Wydawnictwa Albatros książka, to przerażające studium zbrodni, a zarazem skrzywionej psychiki człowieka. To jednocześnie lektura, która zachwyci zarówno osoby ceniące sobie powieści kryminalne, sensacyjne, thrillery, jak i wszystkich tych, które poszukują w książkach głębokich pokładów wiedzy psychologicznej.

To już kolejna książka z cyklu o D.D.Warren, która coraz bardziej przekonuje nas o niezłomności pani sierżant. Jednocześnie to lektura o frapującej fabule, szybko toczącej się akcji, gwarantującej niesłabnące emocje. Zanurzenie się w tej powieści, to jednocześnie zanurzenie się w zbrodni, psychopatycznym umyśle mordercy, to przerażająca wizja tego, co może się przydarzyć każdemu. Jednocześnie ze zdumieniem obserwujemy, jak coraz większą rolę w tej zbrodni zaczyna odgrywać osoba doktor Glen i jej siostry. Jak zakończy się ta historia? Ile jeszcze kobiet musi umrzeć, by poznać prawdę o tym, co się stało? Zaskakujące zakończenie to prawdziwa wisienka na torcie, pokazująca nie tylko talent autorki do tworzenia wciągających historii, ale i do umiejętnego stopniowania napięcia. Nic zatem dziwnego, że trudny będzie czas oczekiwania na kolejny tom serii.

2 komentarze:

  1. Poznałąm już autorkę i panią sierżant, więc zapewne dam jej szansę

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Choć nie jest to najlepszy z tomów, to zdecydowanie warto!

      Usuń